I české podniky umějí být světové. Příkladem je tuzemská firma Střída Sport, prodejce hokejového vybavení, na něhož spoléhá i úspěšná hokejová reprezentace. Jak nastavit vnitřní procesy a čím technologicky vybavit byznys, aby ustál i zásadní růst? O tom v podcastu Forbes BrandVoice hovoří právník a majitel značky Střída Sport Jiří Besser s generální ředitelkou SAP ČR Hanou Součkovou.
Advokát Jiří Besser tíhl k hokeji už od dětství, před třemi lety pak vztah s oblíbeným sportem stvrdil i byznysově, když koupil distributora hokejového vybavení Střída Sport.
„Už tehdy šlo o velmi dobře řízenou firmu. Během následného růstu vznikla potřeba konsolidovat čísla, výkazy, řídit logistiku a procesy a tam se ukázalo, že potřebujeme nové nástroje na řízení byznysu i do budoucna,“ říká Besser.
Firma v době akvizice dosahovala obratu přibližně tři sta milionů korun, dnes už cílí na půl miliardy. Na tuzemském, slovenském i maďarském trhu exkluzivně zastupuje proslulou kanadskou značku CCM a těží také z výhradní spolupráce s hokejovými svazy i řadou klubů a týmů.
Pro své vnitřní řízení zvolila systém S/4HANA od technologické firmy SAP. „Dělat byznys na základě pocitů už dnes není možné, a sport není výjimkou,“ podotýká šéfka SAP ČR Hana Součková.
Byznys sportovních značek ovlivňují i výsledky a úspěchy, jako tomu bylo například při nedávném hokejovém šampionátu v Česku. Firmy musejí být schopny reagovat rychle, což ostatně platí pro jakýkoli obor. „Dnes je to primárně o tom mít data v reálném čase a nerozhodovat se na základě měsíční uzávěrky, kdy ta data nejsou relevantní,“ vysvětluje Součková.
Zřetelné je to i v případě firmy Střída Sport, která už dnes začíná promýšlet zimní olympiádu v roce 2026 a nachystaná musí být na řadu dalších důležitých sportovních akcí – mezi nimi třeba Mistrovství světa v ledním hokeji žen v roce 2025, které budou hostit České Budějovice.
„Firma musí být v každé chvíli připravená na to, že její byznys a poptávka porostou. A právě to je oblast, kde technologie musí pomoct. Potřebujete mít ale nejdříve opravdu pevné základy a technologický systém uvnitř firmy,“ dodává Hana Součková.
Celá oblast sportu se podle ní zásadně posouvá a technologie při tom hrají stěžejní roli. „Zasahují do sportovního servisu, vztahu s fanoušky, hráčů, ale i fungování klubů,“ zdůrazňuje.
Jak probíhá zavedení firemního ERP systému? Jak naučit s novými technologiemi pracovat zaměstnance a jak zajistit plynulý růst firmy? Jak budou vypadat sportovní utkání budoucnosti? Poslechněte si další díl Forbes BrandVoice podcastu.