„Ne muži, ale ženy často rozhodují o tom, na které benzince se zastaví.“ S Danielem Vagaským, šéfem Shellu pro Česko, o tom, proč je tak důležité mít i dobré kafe, proč budují síť LNG stanic a ultrarychlých dobíječek a co jim pomáhá růst v zemi, která má už teď nejvíc benzinek v Evropě.
Letošní podzim bude pro společnost obzvlášť důležitý. Spustili ambiciózní plán, na jehož konci bude šedesát ultrarychlých dobíječek, otevřou už druhou LNG stanici, kompletně proměnili design i nabídku svých prodejen Shell Café v rámci čerpacích stanic a hlavní událost je čeká na přelomu roku.
Pro předsedu představenstva českého Shellu Daniela Vagaského je ale letošek významný i z jiného důvodu: letos je to přesně dvacet let, co do firmy nastoupil.
Jak se vám vede?
Myslím si, že po energetické krizi, kterou jsme procházeli v letech 2022 a 2023, se dostáváme do lepší kondice nejen my, ale celkově ekonomika, společnost.
V těch letech jste se i vy ekonomicky trápili?
Spíše bych řekl, že jsme museli čelit zcela novým výzvám. Shell je silnou, globální společností s více než stoletou historií a jsem rád, že zaměstnáváme po celém světě, Českou republiku nevyjímaje, vysoce kvalitní lidi, díky kterým jsme úspěšně prošli i složitými roky.
Jak je česká pobočka velká ve srovnání třeba s Francií nebo s Německem?
Shell působí na více než sedmdesáti trzích po celém světě. Každá země je jiná, s jiným portfoliem obchodování. Například v Česku je naším klíčovým zdrojem příjmu provoz čerpacích stanic, zásobujeme letiště leteckým palivem, ale poskytujeme také služby pro fleetový segment (správa vozových parků – pozn. red.) nebo těžkou nákladní dopravu.
Jsou ale země, kde retail tvoří mnohem menší část našeho byznysu a významnějším zaměřením může být právě letecká nebo lodní doprava, dodávky plynu, výroba obnovitelné energie.
Ale k vaší otázce. V Německu máme skutečně velkou síť zhruba dvou tisíc čerpacích stanic, naopak ve Francii je naše síť výrazně menší, zde je hlavním byznysem obchod s plynem.
Jak si stojíte v Česku?
V Česku je Shell velmi dobře etablovaný a máme tu významný podíl na trhu. Zároveň mám radost, že nás dlouhodobě pozitivně vnímají zákazníci v oblasti kvality. Co do počtu čerpacích stanic jsme trojkou na trhu.
Kolik jich aktuálně máte?
Přes 180 v České republice. V rámci celého světa máme více než 47 tisíc čerpacích stanic. Celosvětově jsme největší sítí v oblasti mobility.
Je v Česku vůbec ještě volný prostor pro novou benzinku?
Česká republika má největší hustotu čerpacích stanic v rámci Evropy, tedy pohybujeme se ve velmi konkurenčním prostředí. Příležitostí jsou například nově dokončované dálnice.
Existuje tu nějaká lokalita, kde nejste a chtěli byste být?
Jsou takové, ale konkrétně vám je neprozradím.
Zaostáváme jako země v něčem v tomhle průmyslu?
Vzpomeňme, jak vypadaly čerpačky v České republice před třiceti lety a jak vypadají dnes. Rozhodně se nemáme za co stydět. Pro Shell je Česká republika trhem, kde se mnoho nových trendů testuje a pilotuje. Příkladem je i občerstvení Shell Café, které jsme představili právě v České republice coby prvním trhu z celé naší skupiny.
Co vidíme v západní Evropě častěji, to je větší rozvoj elektromobility, která má u nás pomalejší náběh.
Co si lidé nejčastěji kromě paliva koupí?
Určitě je to právě kafe. U našich káv vidíme stále rostoucí prodeje. Ale i hotdog patří pořád mezi top produkty.
Poměrně nedávno jste rozjeli projekt ultrarychlých nabíječek. Kolik jich je?
Do konce roku plánujeme více než šedesát dobíjecích bodů Shell Recharge v České republice. Je to naše vlastní řešení dobíjení, které jsme tento rok představili. Pro fleetový segment nám pak dobře funguje hybridní karta Shell pro tankování i dobíjení v široké akceptační síti více než 750 tisíc dobíjecích bodů v Evropě.
Co přesně znamená, že jsou ultrarychlé?
Vycházíme z toho, že v budoucnu právě rychlodobíjení bude hlavním způsobem dobíjení. Proto naše stanice mají výkon až 180 kW. Další dobíjecí místa budujeme u našich partnerů, například supermarketů Billa a Penny.
Bylo složité rozhodnutí začít stavět i mimo vaše vlastní lokace?
Myslíme si, že do budoucna bude způsob využití elektrických aut podobný jako u mobilního telefonu. Když máte možnost si ho dobít, tak to uděláte. A tohle je přece ideální chvíle – jste na nákupu, auto stojí na parkovišti, je to naprosto efektivní využití času. A pro nás tudíž logické rozhodnutí.
Jak velké využití vidíte v budoucnu u elektrických kamionů?
V Česku sbíráme zkušenosti zatím s nabíjením pro osobní vozy. Jsem pro to, abychom dělali zatím pozvolné krůčky, infrastruktura pro nákladní dopravu se musí ještě více rozvinout.
Jak s tím souvisí budování LNG stanic?
Technologie LNG, potažmo bioLNG, je mezistupeň mezi klasickými spalovacími motory a technologií budoucnosti, jako je například vodík. Jsme přesvědčeni, že technologie na zkapalněný zemní plyn LNG a jeho bio varianta jsou aktuálně nejefektivnější formou dekarbonizace nákladní dopravy.
Kolik jich tu plánujete, aby to dávalo i byznysově smysl?
V rámci Evropy budujeme páteřní síť LNG stanic. A Česko je tranzitní zemí – zboží vyráběné na východ od nás proudí k zákazníkům převážně na západ od nás. Česko by toho mělo využít, oslovit firmy, které budou dbát na čistou dopravu. První stanici tohoto druhu jsme otevřeli v Dobšicích na D11, začátkem příštího roku máme v plánu otevřít druhou na Svaté Kateřině na Rozvadově.
A jací zákazníci zastavují v Dobšicích?
Cílíme na velké dopravní společnosti, pro něž je Česko tranzitní zemí.
Co je v tuto chvíli zdrojem plynu?
Na jaře jsme v Německu otevřeli zkapalňovač na výrobu bioLNG s kapacitou sto tisíc tun ročně, což by mělo obhospodařovat spotřebu zhruba pěti tisíc trucků. Nachází se v Kolíně nad Rýnem.
Jak odhadujete vývoj cen pohonných hmot během příštího půl roku?
Nemohu predikovat evropský vývoj cen, ten je v rukou burzy. Stejně tak nemohu komentovat vývoj cen v Česku. Mohu jen říct, že Shell má stabilní cenovou politiku.
V Česku jsou ale právě ceny benzinu a nafty velkým tématem. Rozdíly mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou na trhu jsou poměrně výrazné. Jak dohlížíte na kvalitu paliv?
Ano, kromě fotbalu a politiky je cena pohonných hmot všude velké téma. Na čem si skutečně zakládáme, to je vysoká kvalita pohonných hmot. Shell má vlastní laboratoře na vývoj a testování paliv, kde se vývojem nových produktů zabývají naši vědci. Největší Shell Technology Centre je v německém Hamburku, kde se také vyvíjejí paliva a maziva pro evropský trh.
Kvalitu ale hlídáme v celém procesu cesty k zákazníkovi, a to i nad rámec kontrol od České obchodní inspekce. Spolupracujeme s nezávislou laboratoří, která uskuteční stovky neohlášených návštěv čerpacích stanic Shell v průběhu roku a kontroluje kvalitu paliva přímo z výdejních stojanů.
Zmínil jste, jak velká konkurence v Česku je. Jak si udržet zákazníky nebo získat nové?
Pro nás je to primárně o prvotřídní kvalitě. Proto neustále inovujeme, aby naše paliva splňovala ty nejpřísnější nároky nejen zákazníků, ale také jejich vozů. S tím jde ruku v ruce zákaznický servis, chování personálu musí být vždycky skvělé.
A co je také důležité, ne muž, ale často žena bývá tím, kdo rozhoduje o tom, na jaké čerpací stanici se zastaví. Roli hraje každý detail, i drobnost totiž může být nakonec tím rozhodujícím důvodem, proč lidé přijedou znovu.
Jak osobně vnímáte současnou velmi emotivní diskusi o přínosech Green Dealu?
Vnímám to tak, že otázka Green Dealu je nejen v České republice velmi citlivá záležitost. Shell Czech Republic je součástí skupiny Shell a my jsme se v naší globální strategii zavázali být do roku 2050 uhlíkově neutrální společností. A to platí.
A plány na druhou polovinu roku?
Určitě instalace nových nabíjecích bodů. Do konce roku se pak chystáme otevřít úplně novou čerpací stanici na dálnici D4. Pracovně ji nazýváme „Projekt Krsice“ a bude to z pohledu technologií vůbec nejmodernější čerpací stanice Shell v Česku.
Osobně se na druhou polovinu roku velmi těším, protože také oslavíme dvacáté výročí spolupráce s Nadačním fondem Kapka naděje. Je to naše srdcová záležitost a důkaz toho, jak je pro nás jako pro společnost pomoc druhým důležitá.