Akviziční šlahouny české lázeňství přerostly přes hranice až na jih Rakouska. Skupiny Royal Spa a Alca společně kupují velký lázeňský hotel v turistické lokalitě Bad Hofgastein. Do jeho provozování se pustí nejpozději začátkem roku 2026.
V roce 1856 se na nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner vyškrábal i rakousko-uherský císař František Josef. Dnes tam po něm je pojmenovaná vyhlídková plošina. Když z ní pohlédnete na východ, uvidíte nedaleké horské štíty, jež mezi sebou svírají údolí Gastein. A v něm, vedle řeky Gasteiner Ache, stojí nejnovější akvizice české lázeňské elity.
Dvě české firmy, rodinná skupina Royal Spa a společnost Alca, totiž kupují třísetlůžkový lázeňský hotel Palace na jih od Salzburku. Jednání, která trvala zhruba pět měsíců, vyvrcholila podpisem smlouvy v polovině srpna. Pro rodinné lázeňské impérium Royal Spa jde o první investici za hranicemi Česka. Uskutečnila ji skrze svou dceřinou firmu Patritus.
„Palace je velký hotel v centru významného lázeňského města Bad Hofgasten, které je také významné turistické místo a populární lyžařská oblast. Hotel má přístup i k místním termálním pramenům,“ říká pro Forbes Martin Plachý, jeden z majitelů a zároveň generální ředitel Royal Spa, která se s tržbami 678 milionů korun za minulý rok umístila v žebříčku Forbes Rodinných firem na 105. místě.
Hodnotu transakce nechtěla žádná ze stran komentovat, odpovídá prý ale velikosti nemovitosti a turistické významnosti lokality. V té je momentálně na prodej více hotelů, jeden podobný v nedalekém Kaprunu s méně než poloviční kapacitou je k mání za zhruba čtrnáct milionů eur, jiný čtyřhvězdičkový ve slavném Zell am See za necelých třináct milionů eur.
Podobně velký hotel, jako je rakouský Palace, nedávno měnil majitele v i Česku. Hotelový komplex Harmony ve Špindlerově Mlýně měli za zhruba sedm set milionů korun koupit právník a investor Tomáš Otruba spolu se svou partnerkou, nejbohatší Češkou Renátou Kellnerovou.
Obě výše zmíněné české firmy koupily sto procent podílu ve firmě, která rakouský hotel Palace vlastní, ale neprovozuje ho. Současný provozovatel, německá skupina Johanessbad Hotels, má smlouvu do roku 2026, pak už by otěže provozu měla většinově převzít právě skupina Royal Spa. Ta má v Česku lázeňské provozy v Luhačovicích, Mariánských Lázních, Ostrožské Nové Vsi a Velkých Losinách.
Pro firmu ovládanou rodinami Plachých a Zemků jde o velký krok vpřed. Ve svém portfoliu má dnes přes tisícovku lůžek, přidáním rakouského lázeňského hotelu s třemi sty lůžky se tak její kapacita významně rozroste.
Pro druhého českého aktéra transakce, průmyslovou skupinu Alca, je to investičně takový cimrmanovský krok stranou. Známá je totiž hlavně jako největší výrobce sanitární techniky ve střední a východní Evropě. V posledních letech ale skupina kapitálově zabrousila do oblasti investic do nemovitostí.
„Akvizice známého hotelu ve vyhlášeném lázeňském městě Bad Hofgastein je jednou z nich. Velmi dobře tuto oblast známe a věříme v potenciál této destinace, stejně tak i celého záměru,“ říká místopředsedkyně představenstva skupiny Alca Group Radka Prokopová. Royal Spa a Alca Group se na investici do rakouského hotelu podílejí rovným dílem.
Podle Plachého je vstup na rakouský trh zajímavou změnou, podnikatelské prostředí je totiž dle jeho slov u našich jižních sousedů odlišné.
„Už při dojednávání transakce jsme zaznamenali některé právní odlišnosti, teprve poznáváme fungování rakouské státní správy. Určitě je významně odlišný přístup veřejné státní správy a municipalit k cestovnímu ruchu. Cestovní ruch je pro Rakousko významné klíčové odvětví a tomu odpovídá i jeho podpora. To můžeme v Česku jenom závidět. Setkali jsme se také s mnohem větší podporou cestovního ruchu z pohledu bankovního sektoru,“ říká Forbesu.
Investiční ruch v hoteliérství není ostatně cizí ani Česku, kde je nyní v tomto segmentu živo. Na prodej je téměř kompletní pražská hotelová elita: Four Seasons, Hilton, Mandarin Oriental, Andaz či Imperial. Jak se z luxusních hotelů stala oblíbená hračka českých miliardářů, si můžete přečíst v naší rozsáhlé analýze.