Věděli jste, že i Česko má své moře? Na jihu republiky se rozkládá největší tuzemská vodní nádrž Lipno. Kvůli svojí rozloze, teplé vodě i písčitým plážím se přehradě přezdívá jihočeské moře. Oblast se těší stále větší oblibě, a to díky přibývajícím turistickým atrakcím i špičkové gastronomii.
Letní nebo zimní dovolenou zde tráví nejen Češi, ale čím dál víc i třeba Rakušané.
Těžko byste v Česku hledali jiné místo, kde si člověk připadá tolik jako u moře jako právě na Lipně. Nejdřív ale pár čísel: Rozloha vodní nádrže je 48,7 kilometru čtverečního, což z ní činí největší vodní plochu v Česku. Největší vzdálenost mezi oběma břehy je u Černé v Pošumaví, kde je od sebe dělí deset kilometrů.
Stavba přehrady začala v roce 1952 a trvala šest let, poté začala fungovat také vodní elektrárna. Kvůli stavbě byly zatopeny desítky osad a obcí.
To je však minulost. Dnes je lipenská přehrada a její okolí především rájem pro turisty a podle starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka se těší rostoucí popularitě. Zatímco v předcovidovém roce 2019 v obci přenocovalo 455 tisíc návštěvníků za rok, loni to bylo už 508 tisíc. To je o osmdesát tisíc víc než před deseti lety.
Nejčastěji se přitom jedná o tuzemské návštěvníky, v posledních letech však podle Zídka výrazně přibývá Rakušanů, hlavně rodin s malými dětmi.
Právě Lipno nad Vltavou je jedním z nejoblíbenějších výchozích bodů pro výlety. Obec se sedmi sty obyvateli tvoří pomyslné centrum celé oblasti. Turisté, kteří zde tráví letní dovolenou, mohou lehce získat pocit, že se místo v jižních Čechách ocitli u moře.
Středomořskou atmosféru lze nejlépe nasát při procházce po promenádě kolem přístavu, v němž kotví loďky a který z druhé strany obklopují restaurace a kavárny lákající na domácí zmrzlinu či ledovou kávu.
Hned za přístavem začíná rozlehlá travnatá pláž, oblíbené místo na koupání i provozování vodních sportů. Právě v těchto místech také v minulých letech vznikl ambiciózní projekt Molo Lipno Resort. Areálu, jehož součástí jsou apartmány, restaurace nebo cukrárna, dominuje 150 metrů dlouhé dřevěné molo pro pěší. Jedná se o nejdelší jezerní molo ve střední Evropě.
Na jeho konci se nad jezerem tyčí panoramatická finediningová restaurace nazvaná jak jinak než Molo Restaurant.
Inspiraci pro své pokrmy nachází šéfkuchař David Šašek v jižních Čechách, úplně tradiční recepty ale nečekejte. Šašek je totiž originálně kombinuje s trendy světových kuchyní. V menu tak najdete třeba pečený květák v oříškovém másle nebo grilovaného candáta s omáčkou café de Paris.
Součástí projektu Molo Lipno Resort je i starorůžová cukrárna Cafe du Lac, kde si pochutnáte na moderních francouzských dezertech.
Kdo by chtěl ochutnat spíš něco lokálního, může zamířit jen o pár minut dál. Na náměstíčku vedle infocentra, restaurace či obchodu se sportovními potřebami otevřela předloni cukrárna Povidloň. Ačkoli funguje teprve dva roky, už nyní je vyhlášená a na zákusky se sem sjíždějí lidé z širého okolí.
Ocenil ji například i foodbloger Lukáš Hejlík. Cukrárna se jmenuje podle tradičního šumavského zákusku, který však šéfcukrář Michal Mandys pojímá jinak. Vychází sice z tradičního receptu, povidloni dal ale moderní podobu a ten tak připomíná spíš francouzský éclair.
„Povidloně jsem jedl jako malý. Je to taková velká kostka plná tvarohu a povidel. Moc se však nedala jíst, člověk od toho byl vždycky špinavý. Tak jsme to chtěli předělat do moderní podoby, pojmout to trochu jinak, po Lipensku,“ popisuje Mandys. Kromě povidloně můžete v cukrárně ochutnat například borůvkový větrník, povidloňský medovník nebo zákusek, který vypadá jako miniaturní pařez ozdobený mechem a hříbkem.
Když jsme u té gastronomie, za návštěvu rozhodně stojí i restaurace Stodola, jež se nachází na stejném plácku jako Povidloň. Ani té nechybí Hejlíkovo doporučení. V nabídce zde mají třeba kapří hranolky či pečené kuře.
Na brunch můžete zase zajet do Kynuté buchty, která má u lipenské přehrady hned dvě pobočky. V Horní Plané se nachází prostorná kavárna s vnitřním i venkovním sezením, kde se podávají například turecká vejce a další oblíbené brunchové pokrmy, domácí zákusky nebo domácí limonády.
Pobočka v Černé v Pošumaví má skromnější prostory, prodávají se zde hlavně buchty a další zákusky. Odolat a nezastavit se tu na buchtu je takřka nemožné, jak by vám jistě potvrdil jakýkoli cyklista projíždějící okolo.
Lipno toho však kromě gastronomie nabízí mnohem víc. Asi první, čeho si turista nováček všimne, je dominantní rozhledna Stezka korunami stromů, která vyčnívá nad korunami a je tak vidět i z dáli.
Nachází se na hoře Kramolín, na jejíž vrchol je možné dojít pěšky nebo vyjet lanovkou. Originální lesní stezka funguje už dvanáctým rokem. Součástí je 372 metrů dlouhá lávka, po níž se návštěvníci procházejí ve výšce 24 metrů.
Stezka je zakončena vyhlídkovou věží, kde lze vystoupat až do výšky čtyřiceti metrů. Z vrcholu se dá pozorovat lipenské jezero, Novohradské hory i Alpy. Zpátky na zem je pak možné sjet na tobogánu. V létě navíc na stezce bývají živá hudební vystoupení.
Jen kousek od stezky se nachází oblíbená atrakce pro děti – Království lesa, lesní zábavní centrum. V něm jsou pro děti připraveny různé atrakce: prolézačky, houpačky, lanovka, obří trampolína či minizoo.
Lipno je také rájem vodních sportů. Nevšední zážitek může na Lipně zažít každý, kdo si půjčí třeba paddleboard, loďku nebo šlapadlo. Jen několik set metrů od břehu se nachází Králičí ostrov. Jedná se o malý zarostlý ostrov, na kterém se dřív skutečně vyskytovali volně žijící králíci i morčata.
Všichni, kdo sem dopluli, se tak mohli procházet mezi nimi, pokud je tedy ve vysoké trávě našli. Ostrov je už několik let bez zvířat, jež odtud byla odvezena kvůli neohleduplným návštěvníkům.
I tak ale výprava na ostrov stojí za námahu. Místo je jako stvořené pro odpočinek na písečné pláži a smočení se ve vodě, navíc tu lze spatřit pozůstatky králičího obydlí.
Lipno si velmi oblíbili také cyklisté a inline bruslaři. Kolem přehrady vedou desítky kilometrů cyklostezek. Nejvýznamnější je téměř šedesát kilometrů dlouhá Lipenská magistrála, jež vede z Nové Pece do Vyššího Brodu a spojuje hlavní turistická centra.
I v tomto případě jde však výlet na kole proměnit v netradiční zážitek. Břehy přehrady totiž propojují přívozy. Cyklisté si tak mohou užít vyjížďku na loďce i s bicykly po boku, dostat se díky tomu na méně frekventovaná místa a spatřit vzdálená, ale malebná zákoutí lipenské přehrady. Anebo si jen mohou zkrátit cestu na kole.
Neméně aktivit nabízí lipenská přehrada v zimě. Když zamrzne, dá se na ní bruslit, lyžaři zase mohou vyrazit do skiareálu, kde je devět nenáročných sjezdovek. Běžkaři v okolí najdou upravované běžecké tratě.
Kvalitní odpočinek v zimě i v létě nabízí například čtyřhvězdičkový Wellness Hotel Frymburk, kde si lze dopřát třeba masáž, koupel nebo kosmetické a další procedury. Hosté si zde mohou užít také wellness, akvapark, solnou jeskyni či saunový svět.
Hotel ale myslí i na děti. Pro ně je připraven dětský vodní svět a v nabídce jsou dětské masáže. V létě tu probíhají animační programy pro děti. V tomto hotelu se také nachází akvárium Svět pod hladinou, kde jsou k vidění například sladkovodní, mořské i exotické ryby, nechybí ani expozice zaměřená na šumavské ryby.
Ačkoli památky nejsou tím hlavním, kvůli čemu se na Lipno jezdí, i zde se několik pamětihodností najde. Například v Horní Plané se nachází rodný dům Adalberta Stiftera, německy píšícího spisovatele, malíře a pedagoga z 19. století, který ve svých dílech zachycoval svoji milovanou Šumavu.
V rodném domku je k vidění například olejomalba Horní Plané z roku 1823, ukázky rukopisů či Stifterův psací stůl. Další Stifterův památník se nachází u Plešného jezera.
Ve Vyšším Brodě je možné navštívit mužský cisterciácký klášter. Součástí prohlídkových okruhů je opatský chrám, obrazová galerie, klášterní knihovna, galerie gotického umění, gotické sklepení či Závišův kříž.
V areálu opatství rovněž funguje kavárna Caffe Convento. Tady je možné ochutnat třeba jablečný mošt, který vyrábějí zdejší mniši. Můžete si vychutnat kávu a zákusek a užít si při tom výhled na gotickou architekturu kostela a barokní kašnu.
A pokud byste rádi zavítali na turisty stále neobjevená místa, zde je pár tipů od starosty Zídka na půldenní či celodenní výlety: Alpská vyhlídka, Kaliště, Luč, Čertovo kopyto, Cikánský hrad, Medvědí hora. Nebo koryto Vltavy pod hrází až do Vyššího Brodu, kde se nachází nová cyklostezka.
„Doufám, že budoucnost Lipna se bude vyvíjet k obrazu například Solnohradských jezer či úplný sen by byl italské Lago di Garda. Snad se oblasti podaří nezamrznout jako skanzen chatových osad sedmdesátých let, které dnes tvoří největší ubytovací kapacitu oblasti,“ dodává Zídek.