Americký prezident Joe Biden v březnu schválil přísně tajný strategický jaderný plán, který s ohledem na rozšiřování čínského jaderného arzenálu přeorientovává americkou strategii na odstrašení Pekingu, napsal v úterý americký list The New York Times.
Bílý dům neoznámil, že Biden revidovanou jadernou strategii schválil. Podle NYT se očekává, že odtajněné oznámení o revizi bude Kongresu zasláno před Bidenovým odchodem z funkce.
Aktualizovaná strategie podle listu poprvé připravuje Spojené státy na možnost koordinovaných jaderných hrozeb ze strany Číny, Ruska a Severní Koreje.
Dokument bývá aktualizován zhruba každé čtyři roky a podle listu podléhá tak vysokému stupni utajení, že neexistuje v digitální podobě, ale pouze v tištěné verzi, kterou má k dispozici jen několik vysoce postavených bezpečnostních činitelů a představitelů ministerstva obrany.
Úpravu strategie podle NYT v nedávných projevech naznačili dva vysoce postavení představitelé Bidenovy administrativy. Jednalo se však o velmi strohé prohlášení.
„Prezident nedávno vydal aktualizované pokyny pro použití jaderných zbraní, které počítají s více jadernými protivníky,“ řekl Vipin Narang, odborník na jaderné zbraně z Massachusettského technického institutu, který působil v Pentagonu, než se vrátil na akademickou půdu. Dodal, že dokument počítá s tím, že Čína výrazně rozšiřuje svůj jaderný arzenál.
Na dokument, který poprvé podrobně zkoumá, zda jsou Spojené státy připraveny reagovat na jaderné krize, které vypuknou současně nebo postupně, kombinací jaderných a nejaderných zbraní, se odvolával také Pranay Vaddi z americké Národní bezpečnostní rady. Podle něj se strategie zaměřuje „na potřebu současně odstrašit Rusko, Čínu a Severní Koreu“.
V minulosti se pravděpodobnost, že by protivníci Spojených států dokázali koordinovat jaderné hrozby a překonat tak americký jaderný arzenál, zdála být mizivá.
Vznikající partnerství mezi Ruskem a Čínou a konvenční zbraně, které Severní Korea a Írán poskytují Rusku pro válku na Ukrajině, ovšem zásadně změnily pohled Washingtonu.
Rusko a Čína již společně provádějí vojenská cvičení a americké zpravodajské služby se snaží zjistit, zda Rusko nepomáhá KLDR a Íránu v jejich raketových programech.
Nový dokument naznačuje, že příští prezident či prezidentka Spojených států, bude čelit změněnému a mnohem nestabilnějšímu jadernému prostředí, než jaké existovalo před pouhými třemi lety, píše NYT.
List v této souvislosti zároveň připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin opakovaně vyhrožoval použitím jaderných zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině.