Ochrání auta před přímým sluncem a současně vyrobí spoustu zelené elektřiny. To jsou hlavní výhody nedávno zprovozněného solárního parkoviště v Počátkách, neboli carportu. Řetězec Penny Market si od něj slibuje energetickou soběstačnost přilehlé prodejny a v budoucnu i dalších poboček. Současně jde však o jeden z mála takových projektů u nás.
Zmíněné solární parkoviště supermarketu na jihozápadě Vysočiny je přitom schopno vyrobit ročně přes 300 megawatthodin elektřiny. To odpovídá množství, s nímž by vyžilo sto průměrných rodinných domů. K tomu zastřeší až sedm desítek vozidel, což mu stačí na nálepku největšího veřejně dostupného stavení svého druhu v Česku.
V naší zemi totiž solárních parkovišť přes všechna jejich pozitiva roste jen poskrovnu. Oproti tomu v zahraničí jde o zcela běžný jev. Obzvláště v západní Evropě takové carporty, které díky produkci zelené energie a snižování uhlíkové stopy podporují image udržitelnosti jejích investorů, zažívají ohromný boom.
Například Francie minulý rok nařídila, aby fotovoltaikou byla osázena všechna parkoviště s více než osmdesáti stáními. Povinnost instalovat solární panely u nově vznikajících projektů uzákonilo také několik spolkových zemí v Německu.
A ještě o pár set kilometrů dál, v malé nizozemské vesničce Biddinghuizen, proslulé pořádáním hudebních festivalů, vyrostl patrně největší carport na světě sestávající z devadesáti tisíc fotovoltaických panelů. Zaparkovat pod ním může až patnáct tisíc aut.
Nejvýznamnější solární parkoviště u nás takových měřítek zdaleka nedosahují. Dosud nejrozlehlejší vzniklo v červnu 2021 na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje, v soukromém areálu Jaderné elektrárny Dukovany, a pojme až 322 vozidel.
Téměř 2600 zdejších panelů je osázených na konstrukci oboustranně, což umožňuje využívat i světelné paprsky odražené od zaparkovaných aut. Díky tomu vyrobí až o čtvrtinu více bezemisní energie než běžné panely. Jen vloni to bylo 829 megawatthodin, což by odpovídalo pokrytí spotřeby zhruba 240 domácností.
Přínos tohoto parkoviště však není jen energetický. „Solární carport se stal nejoblíbenější a tím i nejvyužívanější parkovací plochou v Dukovanech,“ říká Jiří Bezděk, mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany, spadají do skupiny ČEZ.
Podle něj tato parkovací místa bývají v létě i v zimě obsazována mezi prvními, a to navzdory skutečnosti, že jsou nejvíce vzdálena od hlavního vchodu do elektrárny.
I proto největší výrobce elektřiny v zemi nevylučuje, že by podobná řešení využil v budoucnu i na jiných lokalitách. Prozatím je alespoň prostřednictvím své inovativní divize ČEZ Esco buduje pro ostatní firmy. Například pro Českou zbrojovku, v jejímž uherskobrodském areálu vystavěl druhý největší carport v republice, pod kterým zaparkují takřka dvě stovky aut.
Vedle možnosti produkce a spotřeby vlastní udržitelné energie a komfortního parkování chránícího auta před neduhy počasí carporty dávají firmám také možnost prezentovat se jako moderní společnost, která jde s dobou a šetří životní prostředí.
Proč tedy solárních parkovišť přes všechna pozitiva nestojí v Česku více? Tím spíše, když aut a parkovacích ploch, které by mohly zastřešit, je přehršel?
Důvody jsou především dva – zvýšená byrokracie a s tím související nedostatečná legislativní podpora a investiční náročnost.
„Zvýšené konstrukce přístřešků, na nichž je fotovoltaika položena, jsou investičně řádově o čtyřicet procent vyšší než obdobná klasická pozemní elektrárna,“ přibližuje Aleš Damm, jeden z jednatelů společnosti z české energetické skupiny Greenbuddies.
Solární parkoviště také musejí splňovat řadu požárně bezpečnostních a technických norem. „Správná instalace je podmíněna analýzou půdního podloží, množstvím dešťových a sněhových srážek v dané lokalitě nebo silou větru, které bude muset stavba odolat,“ říká zástupce firmy, která tento zdroj energie staví napříč západní Evropou.
Nesmíme podle něj zapomínat ani na to, že oproti konvenční fotovoltaické elektrárně je carport umístěný na ploše, kde dochází k pohybu vozidel a osob, tudíž vše musí být dostatečně dimenzováno a jištěno i z pohledu prevence úrazu a nehod.
Jeho firma vybudovala například svého času nejrozsáhlejší carport v Rakousku, který zábavnímu parku Sonnentherme Lutzmannsburg nedaleko hranic s Maďarsko poskytl zastřešení 450 parkovacích míst se solárním výkonem 1,5 megawattpeaku (MWp).
A byť o tohle prvenství společnost Greenbuddies později přišla, v následujících týdnech by si jej měla vzít opět zpět, neboť na území našeho jižního souseda, konkrétně poblíž Štýrského Hradce, dokončuje carport pro 1044 aut o výkonu 3,3 MWp.
Ve své domovině firma, která loni utržila téměř 800 milionů korun, na první instalaci teprve čeká. Zvýšený zájem o carporty však v posledních měsících eviduje i u nás a chystá několik potenciálních projektů, které by se měly se svými proporcemi zařadit k těm nejvýznamnějším u nás. Prozatím je ale odmítá blíže komentovat.