Akcie amerického výrobce čipů Intel zaznamenaly 2. srpna nejprudší propad za posledních padesát let a klesly na nejnižší cenu od roku 2013, uvedl server zpravodajské televize CNBC. Mohla za to zpráva, že firma chystá rozsáhlé propouštění a že přeruší výplatu dividend.
V závěru obchodování se akcie propadly o 26 procent na 21,48 dolaru. To byl druhý nejhorší denní pád akcií firmy, hned po poklesu o 31 procent v červenci 1974, což bylo tři roky po primární veřejné nabídce akcií Intelu. Tržní hodnota firmy tak klesla pod sto miliard dolarů (2,3 bilionu korun), nyní činí 96,76 miliardy dolaru.
Intel ve čtvrtek ve své výsledkové zprávě oznámil, že zredukuje svou pracovní sílu o více než patnáct procent, což znamená zrušení zhruba 17 500 pracovních míst. Podnik dodal, že od čtvrtého čtvrtletí pozastaví vyplácení dividend.
„Je to nejzásadnější restrukturalizace společnosti Intel od přechodu na paměťové mikroprocesory před čtyřmi desetiletími,“ řekl CNBC generální ředitel firmy Pat Gelsinger. „Vytyčili jsme si odvážnou cestu přestavby společnosti a zvládneme to.“
„Potíže Intelu se nyní podle našeho názoru blíží existenčním problémům,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Stacy Rasgon ze společnosti Bernstein.
Společnost Intel ve čtvrtek také oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,6 miliardy dolarů po zisku 1,5 miliardy dolarů ve stejném období loňského roku. Její odhad tržeb na třetí čtvrtletí navíc zaostal za očekáváním analytiků.