Ve svých osmadvaceti letech stojí Matouš Syrový v čele firmy, která se během pěti let dokázala dostat z minusových čísel na obrat sto padesát milionů korun a desetimilionový zisk. Koupelny Syrový jsou dnes úspěšnou firmou, která si razí svou cestu v extrémně konkurenčním prostředí.
Když ji v roce 2019 spolu se svou ženou a sestrou zakládali, přebírali do ní pohledávky ze zaniklé otcovy společnosti. A Matouš Syrový bere skutečnost, že nedostal rodinnou firmu naservírovanou na stříbrném podnose, jako nejlepší zkušenost, kterou mohl v byznysu získat.
„Bylo to jedno z nejlepších rozvojových obdobích mé osoby, takovou školu bych nedostal nikde, ani v zahraničí. Musel jsem si projít všemi pozicemi, jezdil jsem ještěrkou, dělal skladníka, obchoďáka. A zpětně jsem za to vděčný,“ říká.
Věděl, že aby začala firma vydělávat a nepotýkala se se stejnými chybami, které dělal jeho otec, je potřeba nastavit dobrou marži, zajistit nové zboží i sortiment. A strategie se zatím vyplácí, zatímco v předchozím roce měla firma obrat šedesát milionů korun, letos jich očekává sto padesát a příští rok by ráda cílila na čtvrt miliardy.
„Daří se nám na trhu nacházet prostor, i tím, že děláme koupelny na klíč. A také máme nejvýkonnější studia na trhu. Jsou jiná, necháváme v nich koupelny vyniknout, zákazníci si nás nepletou s jinými,“ přibližuje podnikatel.
Že se originalita vyplácí, vidí i na číslech. Například v Hradci Králové investovali do studia kolem dvou milionů korun a částka se jim vrátila zpět do sedmi měsíců.
„Je pro nás zásadní prostor. Pohybujeme se od tří set metrů do sedmi set metrů čtverečních. A také musíme být snadno dostupní, s možností parkování a u hlavní silniční tepny. V tom jsme se poučili z chyb mého otce, pro něhož nebyla dostupnost důležitá,“ prozrazuje Matouš Syrový.
Firmu buduje jako rodinnou, a tak by to mělo i zůstat. S jejím prodejem nepočítá, nebrání se ale vstupu investora, který by mohl přinést rozšíření oboru i své know-how.
„Potřeboval bych přinést nejen finance, ty může dát banka. Jsme jedničkou v regionálním maloobchodu a naším cílem je být do pěti let trojkou celorepublikově. Nemám v plánu dělat exit, chci tu firmu dál vést. Žiju koupelnami a žít s nimi chci i dál,“ dodává podnikatel, který na svůj byznys upozorňuje často také na sociálních sítích, přes něž oslovuje nové klienty.
„Snažíme se pracovat s různými generacemi. Budujeme si mladou zákaznickou síť u lidí ve věku od patnácti do osmnácti let, pak máme střední generaci, ale zpětnou vazbu nám dávají i osmdesátiletí zákazníci, kteří na nás údajně přišli na Instagramu,“ zdůrazňuje.
S obsahem si podle něj hrají. Snaží se skrze něj sledující vzdělávat, poskytují technické informace a umí si udělat i legraci. „Máme nejsilnější Instagram v rámci tohoto oboru, některá naše videa mají i milion zhlédnutí. Nedávno jsme točili se záchranářem Markem Dvořákem o tom, jak se zachovat, když někdo zkolabuje ve vaně.“
Kde chce mít Matouš Syrový svou firmu za pět let? Jaké jsou současné trendy v koupelnovém světě? A jak si stojí v konkurenci ostatních značek? To se dozvíte v dalším díle Forbes Byznys podcastu.