Olympiáda v Paříži jistě přinese své nové hrdiny, není však pravděpodobné, že by letní hry v roce 2024 vytvořily mnoho nových milionářů. „Získ medaile nabízí určité příležitosti, ale upřímně řečeno, je to také docela krátkodobá záležitost,“ říká Mikaela Shiffrin, alpská lyžařka, která v roce 2014 vyhrála své první zlato na zimních olympijských hrách.
„Svět jde poměrně rychle dál, takže pokud nebudete nadále dosahovat dalších úspěchů nebo dokazovat svou hodnotu na trhu, pak se nadšení z medaile vytratí,“ dodává Shiffrin.
Naděje na velké výdělky přímo ze soutěže je malá dokonce i v populárních olympijských sportech, jako je gymnastika, plavání nebo atletika. I když mnoho zemí vyplácí medailistům prémie – ve Spojených státech je to 37 500 dolarů za zlato, 22 500 dolarů za stříbro a patnáct tisíc dolarů za bronz –, nedostatek velkých profesionálních soutěží a čtyři roky mezi olympijskými hrami znamenají, že sportovci musejí chytře využít své nově nabyté slávy.
Olympijská vítězka Simone Biles, která se zařadila mezi mainstreamové hvězdy, si přímo gymnastikou v roce 2023 vydělala méně než sto tisíc dolarů, ale mimo své sportovní odvětví si podle odhadů časopisu Forbes přišla na sedm milionů dolarů od sponzorů a partnerských firem. Stejně tak badmintonistka P. V. Sindhu, která je hvězdou v rodné Indii, měla podle odhadů Forbesu identické rozdělení příjmů.
Tak vysoké výdělky ze sponzoringu jsou však mimo hlavní profesionální ligy vzácné.
Kdyby časopis Forbes sestavoval žebříček nejlépe placených olympioniků letošního léta bez rozdělení podle sportů, vévodili by mu zcela hráči NBA, profesionální golfisté a tenisové hvězdy – sportovci, které má Forbes ve svém hledáčku po celý rok, mající velké hráčské smlouvy nebo prize money a miliony dolarů z podpory značek a podnikatelských aktivit mimo hřiště.
Zde jsou tři nejlépe vydělávající sportovci v šesti nejlukrativnějších sportech na olympijských hrách v Paříži.
Hráči NBA jsou v Paříži s velkým náskokem nejlépe placenou skupinou sportovců – jen v týmu USA je sedm z padesáti nejlépe placených sportovců na světě (bylo jich osm, než Kawhi Leonard odstoupil ze zdravotních důvodů). V ostatních týmech je 35 aktivních hráčů NBA a například deset hráčů Kanady, kteří nastupují v NBA, má průměrný plat na hřišti 16,2 milionu dolarů.
Jako kategorie jsou basketbalisté nejkonzistentněji vydělávajícími sportovci i mimo hřiště, byť všichni kromě LeBrona Jamese a Giannise Antetokounmpa vydělávají více peněz ze svých platů v NBA než ze sponzoringu a partnerství. James se také může pochlubit tím, že je prvním dolarovým miliardářem, který se účastní olympijských her v jejich moderní historii.
Mezi sportovkyněmi kralují z pohledu výdělků tenistky. A mezi nimi je na špici Polka Iga Świątek, pětinásobná grandslamová šampionka a v pouhých třiadvaceti letech světová jednička ve dvouhře. Je také již na devátém místě žebříčku WTA co do celkových výher na hřišti a mezi její sponzorské smlouvy patří Rolex, Porsche, Visa a značka obuvi a oblečení On.
Od svého prvního grandslamového vítězství na loňském US Open přidala světová dvojka Coco Gauff k již tak silnému portfoliu sponzoring od značky brýlý Ray-Ban a vlasové kosmetiky Carol’s Daughter.
Šestadvacetiletá Naomi Ósaka, která bude na hrách reprezentovat Japonsko, doufá, že se znovu prosadí na kurtu a získá zpět post nejlépe placené sportovkyně světa, který si v letech 2020 až 2022 držela tři roky v řadě.
Ve finále Wimbledonu, které se konalo tento měsíc, dominoval jednadvacetiletý Carlos Alcaraz nad sedmatřicetiletým Novakem Djokovičem, což působilo jako dlouho očekávané předání tenisové pochodně.
Mladý Španěl získal minulý měsíc také titul na French Open – na stejných kurtech, kde se konají i tenisová utkání na olympiádě. Vezmeme-li v úvahu grandslamové bonusy v jeho smlouvě se společností Nike i to, že začátkem roku 2024 se do jeho sponzorského portfolia zařadila i značka Louis Vuitton, mohl by se Alcaraz letos stát i nejlépe placeným tenistou na světě.
Pětadvacetiletá Američanka Nelly Korda je jednoznačně nejlepší golfovou hráčkou světa. A to nejen v letošní sezoně LPGA Tour, kde dominuje. V roce 2024 si na prize money vydělala více než tři miliony dolarů a v jednu chvíli vyhrála pět turnajů v řadě. Mezi její sponzory patří například Delta Air Lines, Goldman Sachs nebo T-Mobile.
Není ale jediným věhlasným jménem ženského golfu. Brooke Henderson i Jin Young Ko jsou ve svých zemích pro sponzory také atraktivní, každá z nich si mimo hřiště přišla odhadem na tři a půl milionu dolarů.
Jon Rahm dosáhl nejvyššího příjmu ze všech golfistů, jaký kdy Forbes zaznamenal, a to díky svému přestupu na LIV Golf Tour, za který mu Saúdové, kteří tuto oddělenou golfovou tour vlastní, zaplatili předem přibližně 175 milionů dolarů. Scottie Scheffler a Rory McIlroy – golfisté číslo jedna a dvě na světě – zůstali věrní PGA Tour a každý z nich v reakci na vznik LIV profitoval z nárůstu prize money.
Na soupisce ženské fotbalové reprezentace Spojených států chybějí v Paříži dlouholeté stálice Alex Morgan a Megan Rapinoe, dvě nejlépe vydělávající hráčky loňského mistrovství světa žen. Několik hráček týmu USA však nyní vydělává více než milion dolarů, protože se v posledních letech zvýšily platy i možnosti spolupráce.
První místo je každopádně vyhrazeno královně španělského fotbalu v podobě dvojnásobné držitelky Zlatého míče (Ballon d’Or Féminin) Alexii Putellas, první Španělce, která získala jednu z trofejí pro nejlepší světovou hráčku roku. Uzavřela více než deset dlouhodobých sponzorských smluv.
Zde zveřejněné příjmy jsou čerpány z žebříčků, které Forbes sestavuje v průběhu roku, a proto mají různá sledovaná období. Kategorie mužského basketbalu pochází z žebříčku nejlépe placených sportovců, který zahrnuje období od května 2023 do května 2024. Kategorie ženského tenisu a ženského golfu vycházejí z žebříčku nejlépe placených sportovkyň, který sleduje kalendářní rok 2023.
Kategorie mužského tenisu pochází z našeho žebříčku nejlépe placených tenistů, který byl zveřejněn před US Open a zahrnuje všechny příjmy od září 2022 do září 2023. Kategorie mužského golfu se opírá o náš žebříček nejlépe placených golfistů, který sleduje období od června 2023 do června 2024. A kategorie ženský fotbal vychází z našeho žebříčku nejlépe placených hráčů na mistrovství světa ve fotbale žen, s obdobím od července 2022 do července 2023.
Všechny tyto žebříčky jsou sestaveny na základě desítek rozhovorů se zasvěcenými osobami z oboru a také na základě zpráv a platových databází. Výdělky na hřišti zahrnují prize money, platy a bonusy související se sportem. Údaje o výdělcích mimo hřiště jsou odhadem sponzorských smluv, honorářů za vystoupení a příjmů z prodeje sběratelských předmětů a licencí, jakož i peněžních výnosů ze všech podniků, v nichž má sportovec významný podíl. Forbes neodečítá daně ani odměny agentům.