Přišly, zaujaly a odešly. Seznam značek, které po revoluci vstoupily na český trh a pak z něj v průběhu následujících tří dekád odešly, čítá vyšší desítky. Některé se do srdcí Čechů zapsaly více, jiné méně. Zavzpomínejte s námi na ty nejvýraznější.
Český retailový trh je živý organismus. Nové značky každý rok přicházejí a některé z těch, na které jsme si více či méně zvykli, odcházejí.
„Je dobré si uvědomit, že se stále jedná o pouhý zlomek ze všech značek, které na náš trh za stejnou dobu přišly. Většina jich tady zůstává a často také expanduje,“ podotýká Jan Kotrbáček z Cushman & Wakefield. „Z našich statistik víme, že Česko je stále lákavou destinací pro nové investice a nové značky sem i nadále přicházejí a otevírají nové obchody, a to nejvíce ze zemí střední Evropy,“ říká Kotrbáček.
Stále prý totiž platí, že Česko je vstupní branou pro většinu firem a značek, které chtějí expandovat na trhy střední a východní Evropy.
„Značkám se u nás dobře daří a prosperují, což potvrzuje například skutečnost, že Česko je jednou z mála zemí, kde britský řetězec Marks & Spencer stále úspěšně provozuje svou síť prodejen, zatímco z většiny ostatních evropských zemí se tato značka stáhla,“ konstatuje Kotrbáček.
CEO platformy Shopingy Jan Hübner odchod značek pokládá za naprosto přirozený proces, který probíhá víceméně podobně na všech trzích v Evropě.
„Někdy jde o zánik firmy, někdy se firma jenom stahuje z určitého trhu. Značka nebo síť také může být prodána konkurenci. Záleží rovněž na tom, jestli se jedná o franšízu, nebo o přímo řízené pobočky. To, že značka odejde z tuzemského trhu, vůbec neznamená, že to tak bude napořád. Začas se může vrátit, třeba s novým franchise partnerem,“ vysvětluje Hübner.
Podívejte se s námi, které nejznámější značky z našeho trhu od revoluce odešly.
Francouzský maloobchodní řetězec Carrefour, který v Česku provozoval jedenáct hypermarketů, odešel z českého i slovenského trhu v roce 2006. V Česku byl Carrefour dlouhodobě ve ztrátě, takže se domluvil s britským řetězcem Tesco na výměně obchodů v zemích, kde se jim nedařilo.
V supermarketech Delvita, které na trh uvedla belgická skupina Delhaize, mohli Češi nakupovat v letech 1991 až 2008. Než značka z českého trhu odešla, provozovala tu 96 supermarketů a menších prodejen. Ty ovšem léta předtím vykazovaly vysoké ztráty. Delvity nakonec odkoupila Billa.
První supermarket rakouského řetězce Julius Meinl mohli Češi navštívit už v roce 1994 ve Vinohradské ulici v Praze, poslední pak v letech 2005 až 2006. Julius Meinl se od roku 2000 každoročně potýkal se stamilionovými ztrátami, což vyústilo v ústup z českého trhu. Supermarkety Julius Meinl většinou odkoupila skupina Ahold a nahradily je supermarkety Albert nebo Hypernova.
Do skupiny Julius Meinl patřila také síť drogerií Droxi, kterou Češi poznali v roce 1996. Poté, co Julius Meinl oznámil v roce 2005 likvidaci prodejen, nabídl skupinu 130 drogerií k prodeji. Koupil je a v roce 2007 znovu uvedl na trh německý diskontní řetězec Schlecker. Ani tomu se ale dlouho nedařilo. V roce 2012 německá mateřská společnost zkrachovala a síť drogerií koupil řetězec Teta.
Sportovní řetězec Hervis Sport, spadající pod rakouskou obchodní společnost Spar, odešel z Česka po dvacetiletém působení v roce 2022. Důvodem byly vleklé finanční problémy, které vyvrcholily během pandemické krize. Devět poboček přešlo pod Intersport.
Nákupy v Hypernově si Češi můžou pamatovat od roku 1998, kdy obchody provozované skupinou Ahold doplnily už existující formáty obchodů skupiny, kterými v té době byly diskonty Sesam, supermarkety Mana a větší supermarkety Prima.
Obchody Sesam a Mana skupina v roce 2000 spojila pod značku Albert a o rok později se rozhodla i pro sloučení Primy s Hypernovou. Naposledy nakoupit v Primě tak Češi mohli v roce 2003. V roce 2007 následovalo rozhodnutí o spojení značek Albert a Hypernova, takže od roku 2009 už nakupujeme jen v Albertech.
Do roku 2020 mnozí Češi nakupovali nábytek v rakouském nábytkářském řetězci Kika. Od poloviny toho roku ale sedm bývalých poboček Kiky převzal rakouský nábytkářský řetězec XXXLutz, který v Česku působí už téměř patnáct let. Řetězec Kika vstoupil loni v domovském Rakousku do insolvenčního řízení.
Od roku 1992 jsme měli možnost nakupovat také v německé síti supermarketů Edeka. Osmatřicet českých prodejen Edeka uzavřela v roce 2005 spolu s prodejnami v dalších zemích a stáhla se pouze na domácí trh. České pobočky si přerozdělily většinou společnosti Tesco a Billa.
V roce 2005 zmizela z Česka také rakouská značka supermarketů a hypermarketů Spar a Interspar. K uzavření padesáti prodejen v Česku došlo v důsledku ztrát. Prodejny převzala společnost Ahold a přeměnila je na Alberty.
Své obchody zavřel v roce 2021 po 242 letech také britský maloobchodní řetězec Debenhams, který v roce 2004 otevřel v Praze na Václavském náměstí obchodní dům. Firma se dostala do likvidace kvůli dlouhodobým problémům, které výrazně prohloubila koronavirová krize.
V roce 2020 český retailový trh opustil britský oděvní řetězec Next, který se specializuje na dámskou, pánskou a dětskou módu a okrajově také na bytové doplňky. Ačkoli mateřská firma své prodejny v Česku zavřela, dětské oblečení si stále můžete koupit ve dvou obchodech v Praze, které provozuje franšízant.
Stejně jako Next odešla v roce 2020 z českého trhu i francouzská oděvní značka Camaïeu, která zde během osmnácti let otevřela šestadvacet obchodů. Kamenné pobočky s elegantní dámskou módou zmizely ze střední Evropy kvůli insolvenci. Ve světě pak značku zaskočil rychlý rozvoj online obchodování. Dnes si oblečení této značky můžete koupit online přes e-shopy skupiny Digital People.
Francouzský prodejce dámské konfekce je jednou z mnoha obětí pandemie. Z českého trhu značka odešla po roce 2022.
Pandemie z Česka vyhnala i rybí restaurace německé společnosti Nordsee. Před pandemií značka provozovala tři pobočky v Praze a jednu v Brně. Dnes už u nás nenajdete ani jednu.
Americký módní řetězec Forever 21, který téměř před deseti lety s velkou pompou otevíral svou první pobočku v Česku, v roce 2019 oznámil, že krachuje. Řetězec, jenž svou pověst vybudoval na velmi levné a zároveň moderní módě, sice nakonec zachránili vlastní věřitelé, ale ti se rozhodli spíše pro rozvoj v online světě. České kamenné prodejny to už nezachránilo.
V roce 2011 se na českém trhu uchytila velká italská módní značka Carpisa, jejímž gros jsou kabelky a zavazadla. Zelené obchody s logem želvy se na českém trhu udržely zhruba deset let.
Letos svou ikonickou prodejnu v Praze definitivně stáhlo britské hračkářství Hamleys. Třípatrovému domu o rozloze šest tisíc metrů čtverečních dominovala obří skluzavka z horního patra až do přízemí i zaměstnanci v kostýmech. Důvodem bylo neprodloužení licence.
Ze scény letos zmizely i obchody původně kalifornské značky Esprit, u které Češi dlouhá léta nakupovali dámskou, pánskou i dětskou módu, ale i doplňky či parfémy. Z prodejen Esprit se staly multibrandové prodejny Catches.