Po pokusu o atentát na Donalda Trumpa se na sociální síti X, kdysi známé jako Twitter, na chvíli objevily dva nové grafické prvky. Hashtagy #MAGA a #Trump2024 v příspěvcích provázely miniaturní podobizny amerického exprezidenta se zdviženou pěstí. A po zadání druhého zmíněného hesla do vyhledávání se uživatelům na obrazovkách spustila animace pršících amerických vlajek.
Šlo o placenou reklamu, kterou si podle zástupců X může koupit kdokoli. Tahle však na síti dlouho nevydržela.
Možná i proto, že malá fotografie nápadně připomínala snímek Evana Vucciho z agentury AP pořízený bezprostředně po střelbě, na němž zakrvácený Trump s americkou vlajkou v pozadí zvedá zatnutou pěst. „Toto není oprávněné použití naší fotografie,“ uvedla šéfka komunikace AP Lauren Easton.
Mnohem výraznějším zdrojem Trumpovy podpory na X je v posledních dnech majitel sítě Elon Musk. Nejbohatší muž světa se za Trumpa plně postavil po atentátu a přislíbil jeho kampani také finanční podporu.
Odmítl však zprávu deníku The Wall Street Journal z minulého týdne, podle níž měl přispívat až 45 miliony dolarů měsíčně.
Své konzervativní politické postoje Musk intenzivně ventiluje přes účet na X už od října 2022, kdy sociální síť za 44 miliard dolarů koupil. V posledních dnech stupňuje kadenci příspěvků, v nichž napadá demokratickou stranu a se svými 190 miliony sledujících zvyšuje dosah vlivným republikánským účtům.
Musk tak zvolil opačný přístup než CEO Mety Mark Zuckerberg či bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey, kteří byli ve veřejných prohlášeních striktně apolitičtí. Ostatně oba v minulosti čelili v Kongresu „grilování“ americkými zákonodárci kvůli údajnému potlačování konzervativních hlasů na svých platformách.
Americké předvolební klání tak vstupuje do neprobádaných vod, kdy má jeden z kandidátů poprvé na své straně majitele vlivné sociální sítě. Navíc takové, která zůstává důležitým dejištěm veřejné debaty.
Jak ukázal nedávný průzkum think-tanku Pew Research Center, uživatelé míří na X primárně proto, aby drželi krok se zpravodajstvím. X se tím výrazně liší od konkurenčních platforem, jako je Facebook, Instagram či TikTok, které však mají více uživatelů.
V posledních dvou letech navíc americká média opakovaně přinášela zprávy o tom, jak si Musk přizpůsobuje algoritmy X podle svých potřeb. Deník The Washington Post ve své analýze tvrdí, že sociální síť cíleně zpomalovala přístup uživatelů na stránky, které Muska kritizovaly. Server Platformer zase popsal systém, kterým si Musk uměle navyšoval dosah svých příspěvků.
Některé detaily těchto praktik vyšly najevo loni v březnu, když sociální síť zveřejnila svůj zdrojový kód včetně algoritmu řídícího doporučování příspěvků ve feedech jednotlivých uživatelů. Několik vývojářů tehdy upozornilo na to, že si je Twitter řadí do těchto specifických skupin: demokraté, republikáni a pokročilí uživatelé. Tweety Elona Muska měly samostatnou kategorii.
„Tohle je poprvé, co to vidím. Zveřejněním kódu vyšla najevo spousta hloupých a trapných věcí,“ reagoval tehdy Musk v diskusním prostoru Twitter Spaces. Nicméně už měsíc předtím v jiném tweetu přiznal, že se dosahem svých příspěvků se svými vývojáři zabýval.
Současný systém doporučování příspěvků transparentní není. Na dotazy médií ohledně „algoritmické“ pomoci pro republikány zástupci X nereagují, zatímco Musk tvrdí, že jeho sociální síť zůstává klíčovou platformou pro svobodu projevu.
Její důvěryhodnost však s novým majitelem značně klesla. Sociální síť s Muskem v čele rozpustila týmy hlídající bezpečnost obsahu, zrušila zákazy účtů extremistů, odstranila štítky označující účty spojené se zahraničními vládami (včetně ruských a čínských propagandistických plátků), cenzurovala novináře kritizující Muska a zaznamenala nárůst počtu nenávistných projevů, online trollingu a obtěžování.