Budějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, měla loni zisk po zdanění 218,89 milionu korun, to je meziročně o 40,4 procenta méně. Zisk klesl podruhé v řadě, v roce 2022 to bylo o pětinu na 307,3 milionu korun.
Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 14,3 procenta na 19,77 miliardy korun. Tržby se zvýšily díky nárůstu poptávky na automobilovém trhu, kde se také stabilizovaly dodávky materiálů ve srovnání s rokem 2022.
V letošním roce firma očekává nárůst obratu o pět procent proti loňskému roku, kdy byl čistý obrat 21,01 miliardy korun. Výroba by se měla zvýšit ve většině oblastí produkce společnosti. Vyplývá to z výroční zprávy.
Firmě loni oproti roku 2022 vrostl prodej systémů vstřikovacích a dávkovacích modulů pro čištění dieselových výfukových plynů pro osobní auta o osmnáct procent při obratu 9,5 miliardy korun.
Dále rostl DNOX pro nákladní automobily o šestnáct procent při obratu dvě miliardy korun, výroba nádržových modulů o čtyři procenta při obratu 3,8 miliardy korun a výroba multifunkčních pohonů o třicet jedna procent při obratu 1,3 miliardy korun. Naopak poklesla výroba plynových pedálů a odvzdušňovacích ventilů o čtyři procenta na 0,7 miliardy.
„V letošním roce se očekává nárůst výroby ve většině výrobkových skupin proti roku 2023, pokračuje náběh nových výrob diagnostického modulu těsnosti palivové nádrže, kontaktovací lišty a palivových čerpadel, přeskladněných loni ze sesterského závodu v Mnichově,“ uvedla firma ve zprávě.
Firma loni investovala do vývoje a výzkumu 1,61 miliardy korun, meziročně jde o nárůst o 186 milionů korun. Společnost je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji, zaměstnává 3420 lidí, jejich počet se meziročně skoro nezměnil.
Téměř sto procent výrobků z českobudějovického Bosche jde na zahraniční trhy, hlavně do Evropské unie. České společnosti skupiny Bosch měly loni konsolidovaný obrat na trzích v Česku 21,5 miliardy korun a zaměstnávaly celkem 8200 lidí v osmi městech.