Kde je voda, tam je život. A také byznys, nabízí se dodat. I tak by se ve zkratce dala popsat vize energetické společnosti Sokolovská uhelná, respektive její sesterské společnosti SUAS Group, která už roky pracuje na proměně bývalých uhelných lomů na Sokolovsku.
Přerod průmyslové oblasti na region, který bude novým rekreačním, rezidenčním i byznysovým centrem západu Česka už běží a další roky ještě potrvá. Těžba uhlí na Sokolovsku totiž stále nekončí. Kdy přesně se to stane, je zatím nejisté.
„Je to otázka, na kterou nikdo z nás neumíme odpovědět. Nevíme, jestli to bude za rok, dva nebo tři. Všichni pracujeme s nějakým výhledem odhadu. Rok 2030 je rokem, ke kterému míříme my. Je ale otázka, jestli stát bude mít připravenou energetickou koncepci, abychom od roku 2030 mohli od uhlí skutečně odejít,“ řekl v Karlových Varech na eventu Forbesu Úplně nejlepší kraj Pavel Tomek, předseda dozorčí rady skupiny Sokolovská uhelná, ale i sesterské společnosti SUAS Group.
Právě ta má za úkol vrátit Sokolovsku jeho krásu a zároveň na tom vydělat. Že se to povede, je Tomek přesvědčený.
„Sokolovsko má obrovský potenciál. Sokolov je krásné město, je to úžasná lokalita s rekultivovanou a revitalizovanou přírodou,“ sdělil západočeský rodák, podle něhož je potřeba se překlenout přes zažitá klišé. „Je potřeba přijet a vidět. Když to lidé udělají, vidí, že se tady krajina za posledních dvacet let proměnila. Pak se sem lidé i rádi vracejí,“ dodal.
Jedna z hlavních vizí tak sází na turistiku, kterou na místech bývalých lomů podpoří hlavně nově vzniklá jezera Michal a především větší jezero Medard, jehož napouštění začalo už v roce 2010. Jeho rozloha dosahuje téměř pěti set hektarů a stezka vedoucí kolem jeho břehů má třináct kilometrů. Okolo je pak k dispozici dva tisíce hektarů pozemků připravených pro turistický ruch i development.
Na koupání v Medardu je ale zatím brzy. Stále jde totiž o báňské území, kam má veřejnost vstup oficiálně zapovězený, nicméně změna je blízko.
„Máme připravený projekt, který umožní přístup veřejnosti k jezeru. V tuto chvíli připravujeme otevření a zpřístupnění břehu, hodláme připravit plochy na parkování a na stole máme studii na vznik areálu s autokempem a kompletním zázemím. Pokud by vše šlo podle našich přání a vizí, bude hotovo do roku 2029,“ plánuje Pavel Tomek.
Jak to jednou u jedné z největších uměle vytvořených ploch v Česku bude vypadat, lze ale zažít už teď. Zpřístupněné jezero Michal s rozlohou šestnáct hektarů, které je od Sokolova vzdálené zhruba tři kilometry, už naplno slouží k rekreaci. „Je tam pláž s nejdelší skluzavkou v Česku nebo třeba připravené zázemí pro autokemp,“ popisuje možnosti na jednom z prvních po těžbě takto rekultivovaných míst Tomek.
Vize jsou ale mnohem ambicióznější. U jezera Medard je například v plánu vytvořit nové město o tisících stálých obyvatelích a soustředit se i na přípravu průmyslových zón. Že ani to není nemožné, dokazuje například sedmimiliardová investice koncernu BMW Group, která na Sokolovsku někdejší výsypku proměnila v obří testovací polygon.
Jedině tak podle Tomka bude možné na Sokolovsko přilákat nové obyvatele, kteří by se sem mohli přestěhovat i z jiných částí Česka.