Kvůli nedostatku pracovníků i kvůli bezpečnosti práce povolala japonská železniční společnost do služby 12metrového robota. Mezi úkoly přístroje připomínajícího postavy z Transformerů patří například střihání stromů, malování, udržování tratí či zastřihávání kabelů. V práci mu pomáhá mechanické klepeto, štětec či motorová pila, které je schopen nasadit místo rukou.
„Doufáme, že v budoucnu budeme moci využívat stroje na údržbu veškeré naší infrastruktury. Také si myslím, že můžeme jít příkladem v otázce, jak si poradit s nedostatkem pracovní síly,“ řekl Kazuaki Hasegawa, ředitel společnosti West Japan Railway (JR West), která stroj využívá.
Robota obsluhuje operátor z kabiny zpoza jeho mechanického těla. Lidská obsluha vidí skrze robotovy oči, z nichž se přenáší obraz do brýlí, které má operátor nasazené na hlavě. Přístroj naopak kopíruje operátorovy pohyby. Pokud člověk v kabině například pootočí hlavu, to stejné se stane i s hlavou robota. Paže obsluha ovládá pomocí pák.
Železniční společnost soudí, že robot sníží pracovní zátěž v souvislosti s údržbou tratí až o třicet procent. Rovněž by se s jeho pomocí měla zvýšit bezpečnost práce při riskantních úkonech, například při střihání kabelů, doufá podnik.
Japonsko ve výrobě průmyslových robotů drží dlouhodobé privilegium. Zatím ale přístroje nejsou úplně dokonalé. Jeden z hotelů na jihu Japonska, který se pyšnil, že je prvním hotelem s plně robotickou obsluhou, většinu mechanických pomocníků po čtyřech letech odstavil a nahradil je lidmi. Jeden z návštěvníků hotelu Hen’na (v překladu Zvláštní) si například stěžoval, že v noci ho neustále budil robot, který po něm chtěl, aby zopakoval, co právě řekl. Přístroj patrně chrápání návštěvníka považoval za nesrozumitelná slova.