Taylor Swift si kromě postu největší popové hvězdy současnosti nově vysloužila další prvenství. Díky dobročinnosti spojené s aktuálně probíhajícím světovým turné má být největší donátorkou v oblasti boje proti potravinové chudobě na světě.
Jedna z nejbohatších self-made žen světa, která se loni v říjnu probojovala také na seznam dolarových miliardářů a miliardářek amerického Forbesu, je druhým rokem na koncertním turné The Eras Tour. A z každého ze série 152 koncertů, kterou rozjela loni v březnu a skončí v prosinci letošního roku, údajně přispívá nemalé částky lokálním potravinovým bankám.
Naposledy tak v rámci vystoupení ve Spojeném království zaslala dar Cardiff Foodbank, charitativní síti St. Andrew’s Community Network v Liverpoolu nebo organizaci Trussell Trust, jejímž cílem je ukončit závislost znevýhodněných lidí na potravinových bankách. Britská média následně Taylor Swift pasovala na filantropku, která udělala pro boj s potravinovou chudobou mnohem víc než tamní vláda.
Kolik přesně organizacím přispěla, zpěvačka nezveřejnila – v případě cardiffské potravinové banky však šlo dle slov její ředitelky o vůbec největší dar, jaký kdy organizace obdržela. Díky němu prý obstará dvanáct set lidí třemi jídly denně po dobu tří dnů, tedy nakoupí bezmála jedenáct tisíc jídel.
Náklady na financování jednoho jídla pro osobu v nouzi prostřednictvím potravinových bank ve Spojeném království se dle finančních výkazů charit pohybují v rozmezí jedné až tří liber za porci, a to včetně nákladů na logistiku i režijní náklady spojené se skladováním či distribucí potravin.
Dar Taylor Swift se tak pohyboval v řádech nižších desítek tisíc liber a tvořil jednotky procent z celkových ročních nákladů organizace, které jen loni dosáhly 358 tisíc liber.
Příspěvek liverpoolské St. Andrew’s Community Network pak podle zjištění The Guardian vystačí k financování potravinových darů na příštích dvanáct měsíců, přičemž síť jedenácti potravinových bank běžně operuje s ročními finančními dary ve výši zhruba 910 tisíc liber.
Jen ve Spojeném království, kde Swift odehraje patnáct koncertů, pak čtyřiatřicetiletá popová hvězda věnovala v rámci aktuálního turné na charitativní účely nižší miliony liber. Mohla si to snadno dovolit – v kontextu výdělků Eras Tour jde o zcela nepatrnou částku. Historické koncertní turné se už za svého průběhu stalo nejvýdělečnějším turné všech dob a první koncertní šňůrou, jejíž tržby přesáhly miliardu dolarů.
Celkem mají výnosy z turné podle prvotních odhadů dosáhnout 1,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu přibližně 33 miliard korun, ale podle aktuálních odhadů amerického Forbesu to bude více.
Taylor Swift si za každé vystoupení účtuje přibližně deset až třináct milionů dolarů, přičemž její příjmy tvoří podle deníku The Washington Post až pětaosmdesát procent všech příjmů z turné. Tržby celé Eras Tour by tak mohly dosáhnout bezmála 1,8 miliardy dolarů, tedy čtyřiceti miliard korun.
Samotné zpěvačce připadne nejméně půl druhé miliardy dolarů a je tak velmi pravděpodobné, že se do konce roku posune v seznamu nejbohatších lidí planety na vyšší pozici. Právě výnosy z dosavadní části turné Taylor Swift před několika měsíci mezi dolarové miliardáře zařadily.
Aktuální hodnota jejího majetku podle amerického Forbesu dosahuje 1,3 miliardy dolarů a Swift je navíc vůbec první hudebnicí, která pohádkového jmění dosáhla jen díky výdělkům z práv ke svým písním. Na rozdíl od ostatních celebrit na seznamu nejbohatších lidí planety tak její majetek z valné části netvoří výnosy z vedlejších aktivit, jako jsou vlastní značky kosmetiky, oblečení nebo investice.