Добавить новость

Первый в регионе спектральный компьютерный томограф установлен в Подмосковье

Содержание 350 дворов в Подмосковье проверили по чек-листу

Рэперу Канье Уэсту пришлось три дня ходить в одном и том же

Ведущие онкологи Подмосковья выступили на научно-практической конференции



World News in Czech


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Kancelář v pralese. Architektka Maccaglia staví školy v peruánské džungli

Její projekty nemají velké rozpočty, zato mají velký dopad. Jak se staví školy v nejodlehlejších částech Peru, nám prozradila architektka Marta Maccaglia.

Do Peru odjela učit, dnes tam staví školy, a to v nejodlehlejších částech země. Jaké je pracovat v cizí kultuře? A jak se cizince získává respekt místní komunity? Na to jsme se zeptali architektky Marty Maccaglii.

Drobná žena se zápalem pro práci a nepřeslechnutelným italským přízvukem. To je architektka Marta Maccaglia, která od roku 2011 v působí v Peru, kde založila vlastní – téměř ryze ženské – architektonické studio, a která k dnešnímu dni postavila více než desítku edukačních zařízení. Do Česka zavítala v rámci Urban Talks Centra architektury a městského plánování.

Do třetí největší země Jižní Ameriky se dostala v rámci státní služby a italské neziskové organizace Comunitá promozione sviluppo, které svým účastníkům umožňují podílet se na mezinárodních projektech nebo na nejrůznějších humanitárních programech. 

Vystudovaná architektka do Peru odjela s cílem učit místní děti. Španělsky uměla dobře, po studiích na univerzitě v Římě byla semestr na praxi v barcelonském architektonickém studiu Carlose Ferratera Office of Architecture. 

Před profesním usazením ale ještě chtěla cestovat, a tak vyrazila do peruánského hlavního města Limy, konkrétně do oblasti Huayacánu na jejím samém okraji. Měla tu pracovat v mateřské školce. Jenže hned po příjezdu se ukázalo, že neexistuje.

„Tohle se v Peru občas stává,“ krčí rameny italská architektka při vyprávění. Zdánlivě fatální situace se nakonec vyřešila elegantně: její hostitelská organizace, sdružení Solidaridad Esperanza Anna Margottini, která sdružovala místní ženy-matky, Martě nabídla, aby onu neexistující mateřskou školu sama navrhla a zrealizovala. 

Vystudovaná architektka a absolventka programu interiérový design a muzeologie se výzvy chopila a za pomoci místní komunity a aktivních sousedů projekt dotáhla do konce.

„Skoro pořád jsem brečela, ale naučila jsem se, jak udělat projekt jen s omezeným množstvím zdrojů,“ vzpomíná dnes na své peruánské začátky a připomíná, že získat si důvěru místních lidí a dodavatelů není pro cizince nic jednoduchého. 

Její barevná školka s jednoduchou konstrukcí z cementu, cihel a recyklovaného dřeva, kterou vytvořila s velmi omezeným budgetem získaným od neziskových organizací, jí ale pomohla zapadnout.

Projektu si dokonce všimli v její rodné zemi a příběh mateřské školky Wawa Wasi otiskli v architektonickém periodiku Casa Bella.

Ve školce chvíli působila jako učitelka, ale následně se vrátila k architektuře. Několik měsíců fungovala v peruánském studiu Vicca Verde. Pak přišla v životě Marty Maccaglii velká změna. Z hlavního města se přestěhovala do džungle, kde podle odhadů žije jen několik procent všech obyvatel Peru. 

Podmínky pro život tu nejsou podle italské architektky jednoduché – na většině míst chybí telefonní signál, není tu zavedená elektřina ani kanalizační systémy. „Abych byla ve spojení se svou rodinou, musím jet hodinu na motorce, než chytnu signál,“ líčí Maccaglia. 

Další infrastruktura, která v hustě zalesněné části Peru chybí, je ta vzdělávací. To byl ostatně důvod, proč se architektka rozhodla do této části přestěhovat.

Stěhování inicioval její kamarád Bastian Fuelles, v té době působící v místní kávové společnosti Volcafé, který ji společně s dalšími kolegy přizval ke spolupráci na stavbě školy ve vesnici Chuquibambilla. 

Díky Costa Foundation získali na stavbu peníze a v roce 2013 se jim ji povedlo realizovat. Na tento projekt vzpomíná Marta Maccaglia jako na zlomový – ukázal jí, jak důležitá je v celém procesu participace. A to nejen místních obyvatel, ale i samotných učitelů a dětí. 

Škola v Chuquibambille byla vystavěna na systému krytých nádvoří, které propojují studenty s okolní přírodou a jejich tradicemi. Ve škole se od začátku počítalo s nejrůznějšími kurzy v přírodě, výtvarnými a řemeslnými dílnami, výukou agronomie, chovu zvířat nebo pěstování plodin.

Mateřská školka v Alto Anapati | Foto Semillas
Proces vzniku školy probíhal prostřednictvím participativních workshopů s místní komunitou. Ty vedly k vytvoření celkové koncepce školy. | Foto Semillas

Přestože v Peru plánovala italská architektka zůstat původně jen několik let, projekt v džungli ji přesvědčil o opaku. I proto v roce 2014 založila své vlastní architektonické studio Semillas, jehož název by se dal přeložit jako „semínka“ nebo „zárodky“. 

„Řekla jsem si: Jsem v tom dobrá, baví mě to, a navíc jsem schopná v tomhle chaosu něco udělat. Bylo to samozřejmě trochu zvláštní, že si žena, cizinka, založí v Peru studio. Ale myslím, že nedůvěra lidí neplynula primárně z toho, že jsem žena, ale že nejsem místní,“ doplňuje k založení Semillas.

Název jejího studia není těžké vysvětlit: v rurálních částech Peru je mnoho škol v nevyhovujícím stavu a podle údajů ministerstva školství až sedmdesát procent dětí nemá kvůli špatné vzdělávací infrastruktuře přístup k sekundárnímu vzdělávání.

Nové školní budovy tak pro Martu Maccagliu představují ono semínko hlubší společenské změny.

K dnešnímu dni má Marta Maccaglia a její studio, kde působí primárně ženy-architektky, na kontě více než desítku vzdělávacích projektů a další se blíží dokončení. Většinu realizuje nejen v peruánské džungli, ale i na severu země, kde jsou kvůli časté seismické aktivitě místní školy ve špatném stavu.

Ať už ale studio Semillas, které má dnes pobočky v Limě, San Ignaciu a Pangoe, staví ze dřeva, cihel, OSB desek, bambusu nebo betonu, jedno všechny projekty spojuje: předtím, než se vůbec začne navrhovat, musí tým poznat místní komunitu, pro kterou staví, pochopit, jak funguje, vyslechnout si, co od prostoru očekává, a až potom se vrhnout do práce. 

Technological and Environmental Laboratory v peruánské oblasti Pangoa | Foto Semillas
Základní a střední škola poblíž San Ignacia | Foto Semillas

„Napřed mi samozřejmě místní příliš nevěřili, ale po sedmi letech v džungli nedůvěra opadla. Pomáhá čas. Myslím, že abyste mohli něco stavět pro lidi, musíte žít na jejich území, chápat podmínky, ve kterých fungují,“ myslí si.

„Tohle se z knih nenaučíte. Musíte pracovat zevnitř. Z kanceláře ve městě problémy místních komunit nevyřešíte,“ dodává.

Dalším spojujícím prvkem projektů Semillas jsou nízké rozpočty, lokálně získávané stavební materiály a hravost, rozvolněnost výukových prostor. Učebny ve většině případů postrádají zdi a jsou velkou měrou propojeny s okolní přírodou. Důležité jsou také nejrůznější barevné prvky rozeseté po prostoru.

Finanční prostředky na výstavbu škol architektka získává nejen od místních neziskových organizací, ale také z peruánského státního rozpočtu. Náklady na projekty se podle ní pohybují kolem půl milionu dolarů „Nejnáročnější je získávání financí. Doufám, že se k nám brzy připojí i další dárci,“ říká architektka.

Jestliže jsme od architektů zvyklí slýchat, že mají mezinárodní ambice, u Marty Maccaglii je to přesně naopak. Na závěr našeho setkání říká: „Nepotřebuji mít projekty mimo Peru. Chci stavět tam, kde to opravdu znám.“

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Сеть клиник «Будь Здоров» приняла участие в VK Fest в Санкт-Петербурге

Председатель МГД Шапошников принял участие в акции в честь 83-й годовщины Московского народного ополчения

Жена Панкратова-Чёрного опровергла информацию о проблемах со здоровьем мужа

В связи с жарой в Подмосковье возможно засилье богомолов, пауков-ос и виноградных улиток

Музыкальные новости

Экс-главу входящего в "Роскосмос" НИИ приговорили к пяти годам заключения

Как Лукашенко еще в 90-е расправился со всеми ОПГ Беларуси

Чемпионат Центрального округа Росгвардии по легкоатлетическому кроссу завершился в Подмосковье

ВККС получил запрос Бастрыкина об уголовном деле против главы Солнцевского суда

Новости России

Фестиваль «Вар-Варенье» пройдет в Орехово-Зуевском округе Подмосковья 6 июля

Правительство РФ предложило уравнять НДФЛ на ЦФА и классические ценные бумаги

Синоптик Тишковец: В России за сутки зафиксировали 39 рекордов жары

Два автомобиля столкнулись на Волгоградском проспекте в Москве

Экология в России и мире

«Фанагория» выступила партнером юбилейного семинара директоров литературных музеев

Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов

Дирекция по качеству АО "Желдорреммаш" посетила локомотивостроительные заводы ТМХ

Телеканал ТНТ и Good Story Media приступили к съемкам нового сериала «Кукушкин» с Данилой Рассомахиным, Дарьей Руденок и Александром Якиным

Спорт в России и мире

Анна Калинская и Янник Синнер были замечены вместе на Уимблдоне

Бекхэм оценил шутку Радукану о сравнении её игры на Уимблдоне-2024 и Англии на Евро-2024

Теннисистка Пивоварова назвала травму Джоковича шагом к завершению карьеры

Дубль перед Уимблдоном: Касаткина и Шнайдер выиграли турниры WTA в Истбурне и Бад-Хомбурге

Moscow.media

Усадьба князей Куракиных

Дайджест новостей «Грузовичкоф» за июнь

Военное следственное управление Следственного комитета Российской Федерации по Черноморскому флоту предупреждает:

Столичные росгвардейцы оказали помощь ребенку, получившему травму











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Сеть клиник «Будь Здоров» приняла участие в VK Fest в Санкт-Петербурге

Жена Панкратова-Чёрного опровергла информацию о проблемах со здоровьем мужа

Памятники и мемориальные комплексы привели в порядок в Ленинском округе

В связи с жарой в Подмосковье возможно засилье богомолов, пауков-ос и виноградных улиток