Místní tohle místo dlouhá léta znali jako opuštěnou vietnamskou tržnici. Natolik zchátralou, že uvnitř vyrostl strom. Nadšení a podnikatelský um Kryštofa Bartoně, Petra Kouby a Lucie Sládkové ale dokázaly vytvořit z místa zkázy jednu z nejvyhledávanějších kaváren a pražíren v Českých Budějovicích.
Bylo to ale v jiném populárním budějovickém podniku, v kavárně Datel, kde se Lucie Sládková s Petrem Koubou domluvili, že začnou společně podnikat. Rozhodli se k tomu přizvat Kryštofa Bartoně, který v tu dobu pobýval na druhém konci světa.
„Žil jsem v obytňáku na Novém Zélandě, když jsem dostal zprávu, že musím hned přijet, protože zakládáme pražírnu,“ směje se. Od toho okamžiku ale uběhlo několik let a dveře kavárny Kmen se otevřely pro hosty v prosinci roku 2021.
Proč je ale Kmen tak výjimečným místem, tedy kromě toho, že tu připravují skvělou kávu a z interiéru máte dojem, že jste v kavárně i přírodě zároveň? „Náš název reflektuje kávovou komunitu v Českých Budějovicích. Pomáháme si tu navzájem s dalšími podniky, trénoval u nás šampion kávové soutěže Cup Tasters, setkáváme se s dalšími lokálními baristy a majiteli kaváren,“ vysvětluje Kryštof Bartoň.
Kávová komunita funguje v Českých Budějovicích způsobem, že by mohla sloužit za vzor i jiným odvětvím a městům. Jednotlivé kavárny si doporučují zákazníky napříč městem, vzájemně pomáhají, radí, ochutnávají své výběrové kávy. „O zákazníky nebojujeme, nezávidíme si a občas spolu jdeme na pivo,“ tvrdí Kryštof Bartoň.
Srdcem podnikání Kmenu je pražení kávy. Tu odebírají po celém světě od svých spřátelených dodavatelů, jejichž plantáže osobně navštěvují, ať už jde o Panamu, či Rwandu, v plánech je ještě Kolumbie. Pokud se tam tým nevypraví osobně, testují od importérů vzorky.
Nyní dodává Kmen svou kávu do padesáti míst v Česku, a také na Slovensku. Měsíčně upraží až tunu kávy a poptávka po ní stále roste. Proto tým buduje novou pražírnu i školicí centrum na Lannově třídě v centru města.
„Naše výhoda jsou také originální obaly kávy. Jsou snadno zapamatovatelné, zákazníci si podle nich často vybaví svou oblíbenou kávu, my jim pak můžeme snadněji doporučit podobnou chuť v kavárně,“ prozrazuje Petr Kouba. Zároveň ale dodává, že motivy včel, broskví a další flóry jsou finančně nákladné.
Vizuály navrhuje místní ilustrátorka a tatérka Petra Bolková a dají se v kavárně pořídit také v limitovaných edicích na plakátech. Na samotném interiéru kavárny pracovalo budějovické architektonické studio My dva, za kterým stojí Iveta a Jakub Pubalovi.
„První návrh, který architektka přinesla a byla tam zelená stěna, jsme odmítli. Říkali jsme si, že tohle teda vůbec. A vidíte výsledek, dnes je to ústřední barva našeho podniku,“ směje se Petr Kouba.
Kromě kavárny se můžete s kávou od Kmene setkat také při nejrůznějších pop-upech, skrz internetový prodej, kde je k dispozici i kávové předplatné, ale také na Holašovických slavnostech. Na místě, kde historie a selská řemesla ožijí na konci července – na návsi jihočeské vesničky zapsané na seznam UNESCO –, bude k ochutnání i výběrová káva z Budějovic.
A jaké má trojice plány do budoucna? „Teď se chceme soustředit na ukotvení kavárny a pražírny. Ale rádi bychom si v budoucnu otevřeli malinký espresso bar, ať už v Budějovicích, nebo někde v okolí. Také bychom chtěli pokračovat v cestách na kávové plantáže a připravujeme limitované edice nejvíce netradičnějších káv, pracovní název je Zlatá edice,“ shodují se spolumajitelé.