Znáte to: výrobci pořád mají tendenci rozdělovat notebooky na nudné firemní a zábavné domácí. Firemní stroje jsou obvykle výkonné se spoustou bezpečnostních prvků, ale obvykle vypadají jako z minulého století. Ty domácí zase vypadají nádherně, ale otiskem prstu se do nich prostě nepřihlásíte a na šifrování disku můžete zapomenout.
HP se svým stylovým, ač firemním notebookem Elite Dragonfly rozhodl bořit zažité stereotypy. Jak se mu to povedlo? Nechali jsme to prověřit ostříleného korporátního manažera Dušana Drdlu, šéfa IT Kooperativy, a to v období nejintenzivnějším – při home officu během karantény a následném znovunastartování byznysu. A jak u něj Dragonfly obstál?
A je to tady! Zrovna vrcholí koronakrize, a tak přebírám krabici s novým notebookem místo karlínské kanceláře doma. Teď se pořádně výkonný notebook hodí víc než kdy jindy. Rozbaluji HP Elite Dragonfly postupně ze tří krabic. Konečně se dostávám k samotnému notebooku a musím říct: „Vážka“ vypadá parádně, matná temná modrá jí dává šmrnc a odlišuje ji od jiných modelů i vlastních řad HP. V balení je i konečně lehká nabíječka s parádním opleteným kabelem, co se jen tak nezašmodrchá. Jen dockovací stanice chybí, v tak prémiovém segmentu bych ji už čekal přímo v balení.
Nejvíc jsem zvědavý na úplnou novinku, na trhu unikátní filtr Sure View. Má chránit před „vizuálními útoky“. No uvidíme, nejdřív se tam musím vůbec dostat. Takže instalace. Je snadná, rovnou si nechávám šifrovat disk vestavěným nástrojem BitLocker, protože kdybych stroj někde ztratil, chci mít aspoň jistotu, že se nikdo nedostane k firemním datům, ani když notebook rozebere na kousky. A těším se, až si konečně nastavím přihlašování do Windows rozpoznáním obličeje a zároveň i otiskem prstu. Přece jen neustálé zadávání hesla nepatří do 21. století.
Stejně tak lepení papírků na webkameru notebooku. Tady je vkusně integrovaná krytka, takže preventivně zavírám. Chytré, originální, užitečné. Už žádné DIY!
Teď přichází test mediálních schopností. Malý syn si prosí videa na YouTube – alespoň vyzkouším, jak jsou na tom obraz a zvuk. Přihlašuji se, projíždím feed a pouštím první video. A wow: ten zvuk od Bang & Olufsen je neuvěřitelný! Chvilku trvalo, než mi došlo, že ještě není spárovaný bluetooth reproduktor a celé to skutečně hraje z integrovaných reproduktorů. Bezprecedentní.
Obraz je také krásně jasný v sytých barvách, jen synek, který sedí vedle mě, si stěžuje, že nic nevidí. A jo – to je Sure View v akci! HP tento notebook osadil technologií, která dokáže skrýt obsah obrazovky před cizími zraky (když se dívají z boku). A evidentně funguje skvěle. Vypadá to, že do centra Prahy zase začnu dojíždět vlakem. Láká mě, že po cestě udělám spoustu práce, ale vždycky mě odrazovalo, že celý vagon uvidí firemní data. Už nemusí. Osedlávám CityElefanta.
Výkon v této kategorii notebooku jsem neočekával jiný než skvělý. A je to tak, žádné nepříjemné překvapení se nekonalo. Nezadýchá se ani u té nejnáročnější práce, stejně jako můj předchozí EliteBook x360. Na rozdíl od něj je ale HP Elite Dragonfly menší a lehčí. Váze 1,1 kg dávám palec nahoru. Až se mi nechce věřit, jak do tak malého těla vměstnali baterii s tak úctyhodnou kapacitou. Stále jezdím, pracuji, balím, pracuji, jezdím, pracuji, pracuji, zapomínám nabíjet a Dragonfly pořád běží.
Jak dopadlo testování HP Elite Dragonfly redaktorem Forbesu?
Co se týká úložiště: v modelu, který jsem testoval, se nachází bleskurychlé SSD o kapacitě celého jednoho terabajtu! Dřív jsem musel řešit, jaká část dat se mi bude synchronizovat tak, aby byla dostupná offline; zbytek byl v cloudu. Takto se mi na SSD vleze prakticky mé celoživotní dílo. A že těch souborů za 25 let v IT je.
Abych nezapomněl, ještě jedna vychytávka se dá považovat za hardwarovou: integrovaný hi-tech mikrofon, který dokáže softwarovým postprocessingem vyfiltrovat okolní ruchy. Teď už nebudou kolegové při konferenčních hovorech rozptylováni řvoucím dítětem v pozadí. Skvělé!
Tak jak si Dragonfly stojí? V normálním režimu jsem téměř denně v pohybu, hodně cestuji a pak pobíhám po jednáních. Trojúhelník Pardubice–Praha–Brno je mou hlavní osou, střídání hotelů a k tomu zahraniční cesty určují moje požadavky na manažerský stroj. Rozhoduje váha, velikost, odolnost a konstrukce. Porty, rychlost, rozumný výkon a úložiště mi zase definují optimální technické parametry, ať to stojí, co to stojí.
A HP Elite Dragonfly dělá, co má, a to dokonce ještě lépe, než jsem čekal. Navíc skvěle vypadá a funkce zabezpečení jsou tak dobré, že o svá ani firemní data strach nemám. Používám ho jen krátce, ale asi ho budu mít rád a nebudu se ho chtít zbavit. Je totiž poněkud návykový.
Pokud vás HP Elite Dragonfly zaujal, můžete vyplnit formulář ZDE a experti z HP vám pomohou s konfigurací toho vašeho.
The post Přihlašování bez hesla i displej, na který cizí oči neuvidí. Jak funguje notebook s unikátním zabezpečením appeared first on Forbes.