Píše se 30. červen 1960. Do zpustošeného Konga dorazili pracovníci první mírové mise OSN. Jejich příjezd ukončil krvavá desetiletí, během nichž režim belgického krále Leopolda druhého zotročoval obyvatele afrického státu.
Během belgické nadvlády pracovali lidé v Kongu v hrůzných podmínkách. Zotročení obyvatelé museli pro Belgii na plantážích získávat kaučuk. Za nedodržování kvót jim hrozila smrt, v lepším případě useknutí rukou.
Ačkoliv úplnou nezávislost získalo Kongo až v roce 1960, král Leopold II. musel středoafrickou zemi belgickému státu přenechat už v roce 1908. Do té doby bylo Kongo de facto jeho majetkem a zotročení Afričané museli Leopolda nazývat svým králem.
Nadvláda Belgie nad Kongem začala v roce 1885 a skončila v roce 1960. Během 75 let zemřela zhruba polovina obyvatel země. Za zrůdnosti tehdejšího režimu se v dopise omluvil po dlouhých desetiletích až současný král Belgie – Filip.
"Rád bych vyjádřil hluboké politování nad minulými ranami, jejichž bolest nyní ožívá kvůli diskriminaci, která je stále přítomna v naší společnosti. Nadále budu bojovat se všemi formami rasismu," napsala belgická hlava státu.
V Belgii, stejně jako v dalších částech světa, je otázka rasismu nyní velmi citlivá. Diskusi vyvolaly především demonstrace po smrti černocha George Floyda.