O výskytu radiace na severu Evropy jednali v neděli zástupci Estonska, Finska, Litvy a Lotyšska. V ovzduší se objevily izotopy cesium-134, cesium-137 a ruthenium-103.
"Přestože úroveň přítomnosti těchto izotopů nepředstavuje pro lidi žádné ohrožení, je v zájmu naší země a v zájmu mezinárodní bezpečnosti určit průběh tohoto jevu, který má nepochybně svůj zdroj v lidské činnosti,“ uvedl podle portálu Polsat estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.
"Uvolněné množství nepředstavuje žádné zdravotní ohrožení," uklidňoval rovněž estonský odborník Teet Koitjärv podle portálu Postimees. Estonsko je také v kontaktu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA).
Oblast, odkud radiace může pocházet, je vyznačená oranžově:
22 /23 June 2020, RN #IMS station SEP63 #Sweden detected 3isotopes; Cs-134, Cs-137 & Ru-103 associated w/Nuclear fission @ higher[ ] than usual levels (but not harmful for human health). The possible source region in the 72h preceding detection is shown in orange on the map. pic.twitter.com/ZeGsJa21TN
— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) June 26, 2020
"Litva je zcela bezpečná a sledujeme veškeré informace. Podle směru větru se mrak, který nesl malé množství radionuklidů, do Litvy nedostal," prohlásila podle litevského portálu lrytas.lt ředitelka Centra radiační ochrany (RSC) Ramunė Marija Stasiūnaitienėová.
Nizozemská agentura pro veřejné zdraví v pátek uvedla, že analýza severských dat odhalila, že radionuklidy se do této oblasti dostaly směrem ze západního Ruska. Podle vyjádření Rosenergoatomu, který spadá pod Rosatom, ruskou státní společnost se zaměřením na jadernou energii, z jaderných elektráren na západě Ruska nic neuniklo a neevidují žádné stížnosti.
Unikátní záběry vypalování lesů kolem Černobylu, v místě stoupla radiace. Podívejte se na reportáž televize Nova: