Na oslavy, které se budou konat 9. května na Rudém náměstí, pozval ve středu ruský prezident státníky celého světa. Před nově jmenovanými diplomaty USA, Británie, Francie, Číny, Německa, Íránu, Iráku a dalších zemí, kteří přišli odevzdat pověřovací listiny, pronesl projev. Jeho text nezněl optimisticky a spíše byl jakousi výzvou ke světu.
„Dnes se bohužel lidstvo ocitlo v nebezpečném bodě. Rostou regionální konflikty a stejně tak hrozby terorismu a extrémismu. Jsou rušeny smlouvy o kontrole zbraní. Také globální ekonomika je nestabilní,“
řekl ruský prezident. V další části se věnoval Íránu a řekl, že Rusko bude bojovat za zachování společného komplexního akčního plánu pro íránský jaderný program. „Považujeme tuto mezinárodní dohodu za kriticky důležitou pro globální a regionální stabilitu,“ dodal Putin.
Dále se obrátil výzvou k USA a řekl, že Rusko chce vést s Američany dialog v oblasti kontroly zbraní, strategické stability, boje proti terorismu a mírového řešení regionálních krizí. „Bezpečnost a mír na naší planetě do značné míry závisí na stavu vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy, jejich stabilitě a předvídatelnosti. Jsme přesvědčeni, že tyto vztahy by se měly zakládat na zásadách rovnosti, respektování suverenity a nezasahování do vnitřních záležitostí druhých,“ prohlásil Vladimir Putin.
USA přiostřily vůči Rusku kvůli Venezuele
Zatímco ruský prezident přišel s výzvou k USA k dialogu, Američané naopak včera přiostřily. Jedná se o Venezuelu, jejíž režim prezidenta Nicolase Madura Rusko podporuje. Pomoc z Ruska plyne v různých oblastech a hlavní je angažování ruské společnosti Rosněfť, která napomáhá Venezuele v prodeji nafty. To se nelíbí Washingtonu, který se snaží sankcemi Madurův režim podkopat.
„Ruská státní ropná společnost Rosněfť je zásadní pro přežití izolované vlády venezuelského prezidenta Nicolase Madura, a to z důvodu její klíčové úlohy při obchodování s ropou v zemi a zajišťování financování,“ uvedl loni v říjnu v deníku
Financial Times Elliott Abrams, který je zvláštním americkým pověřencem pro Venezuelu. Rosněfť jednak poukazuje na to, že své aktivity zahájil ve Venezuele ještě před vydáním sankcí vůči této zemi a pak uvádí, že bránit dodávkám ropy venezuelské společnosti „představuje nezákonné vyvlastnění jménem amerických úředníků.“
USA nebezpečnější než Jižní Amerika? Uruguay a Venezuela kvůli masovým střelbám varují své občany před cestou do Spojených státůAmeričanům došla trpělivost a poradce pro národní bezpečnost Robert O´Brien ve středu útočně
prohlásil: „Dáme Rusům a světu vědět, že to není dobré obchodní rozhodnutí (pomoc Rosněftu), ale je také nemorální a škodí lidem Venezuely.“ USA se podle O´Briena chystají na Rosněfť uvalit sankce.
Velké pocty se dostalo Juanu Guaidóovi, předsedovi venezuelského Národního shromáždění, který se prohlásil prezidentem Venezuely. Donald Trump se s ním sešel k jednání. Také ho pozval do Kongresu na svůj projev o stavu Unie, kde demokratičtí i republikánští zastupitelé přivítali Guaidóa potleskem.