Na 10. až 12. ledna připravila Česká společnost ornitologická (ČSO) tzv. Ptačí hodinku. Kdykoli během následujících tří dnů si stačí vymezit jednu hodinu, a během ní pozorovat dění třeba i na vašem krmítku a v jeho okolí.
Stačí si vybrat vhodné místo, odkud můžete ptáčky pozorovat, podle odborníků je ideální právě krmítko s pestrou nabídkou potravy. Vyhraďte si na své pozorování jednu hodinu, ornitologové doporučují hned ráno nebo vpodvečer, kdy ptactvo hledá potravu.
Po ruce mějte tužku a papír, ať si můžete všechna data zapsat, případně dalekohled a atlas ptáků, které vám lépe pomohou při určování druhů. Zapisovat statistiku můžete ale i přímo do on-line formuláře, kde jsou uvedené nejčastější druhy ptactva i s obrázky, které vám pomohou s lepší identifikací návštěvníků vašeho krmítka. Arch s obrázky nejčastějších druhů si lze také pohodlně stáhnout a vytisknout a údaje zapisovat do něj.
U každého druhu zapisujte vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou, nikoli celkový počet, který během své hodinky uvidíte. Je to proto, abyste nějakého ptáka nezapočítali dvakrát. Zapisujte si všechny ptáky, které dokážete určit, i když kolem vás pouze prolétnou. Pokud během pozorování vůbec žádného ptáčka nespatříte, pošlete ČOS klidně i tuto informaci.
Další tipy ke sčítání radí ČOS v následujícím video-návodu.
Akci pořádá ČSO každoročně právě v lednu. "Zapojit se může každý a každé sčítání je důležité. Jedině s velkým množstvím pozorovatelů získáme dostatek údajů o našich přezimujících ptácích," vysvětluje Česká společnost ornitologická.