„Vždyť tohle se ve světě startupů děje běžně,“ namítl by kdekdo s klidem. Případ firmy Faraday Grid však přece jen za pár řádků stojí. Její pompézní rétorika slibovala postavit energetický sektor vzhůru nohama, své aktivity rozvíjela i v Česku a hlavním investorem nebyl nikdo jiný než zakladatel WeWorku Adam Neumann.
Do redakce nám během posledních měsíců několikrát přistál e-mail s nabídkou na rozhovor. Vždy v něm stálo, že do Česka vzácně zavítá jistý Matthew Williams, spoluzakladatel převratného energetického startupu Faraday Grid. „Prostřednictvím této nové technologie lze navýšit kapacitu stávající sítě až o 25 procent a zároveň bude možné omezit ztráty v infrastruktuře až o 34 procent,“ stálo v obdržených materiálech.
Klíčovým produktem firmy, která vznikla v roce 2016, měly být tzv. exchangery – jakési chytré transformátory, které by umožňovaly zvýšit efektivitu celé sítě.
V dubnu přišla tisková zpráva, v níž se uvádělo, že Faraday Grid v Česku otevírá vývojové centrum poté, co uskutečnil akvizici dvou „inovačních technologických firem“. To prý společnost rozšířilo o stovku expertů z oblasti internetu věcí, energetických softwarů či umělé inteligence. Ve zprávě nebyly uvedeny žádné informace k akvizicím a až z pozdější komunikace vyplynulo, že jde o vybrané společnosti původně patřící Foxconnu, což se dostalo do titulků několika tuzemských médií.
Jednou z akvizic byla i divize tchajwanského gigantu nazvaná Foxconn DRC (Development and Research Centre). Ta přitom vznikla teprve před třemi lety s cílem vyvíjet nová chytrá technologická řešení a její představitelé o ní hovořili jako živoucím důkazu, že Foxconn není pouze montážní firmou, ale že dokáže vymýšlet a vyvíjet vlastní řešení. Mluvčí Foxconnu Radmila Čutáková Forbesu sdělila, že otázky stran Faraday Grid firma nemůže v současnou chvíli komentovat.
Růstový apetit měl každopádně skotský startup poměrně velký, a to zejména poté, co do něj v lednu šéf WeWorku Adam Neumann nalil přes 30 milionů dolarů. „Faraday Grid fundamentálně změní způsob, jakým se dostáváme k energii a jak ji používáme. Týmu se podařilo vytvořit jedinečnou příležitost, jak lidem zlepšit život a mít opravdu pozitivní dopad,“ uvedl Neumann v tiskové zprávě, po jejímž přečtení zřejmě nikdo nezmoudřel.
Tehdejší CEO Andrew Scobie se bezprostředně po investici nechal slyšet, že v následujících měsících přijde několik obřích oznámení. Kromě otevření vývojového centra v Česku tak sekci novinek na firemním webu zaplavily zprávy o nově najatých seniorních expertech (od CFO po šéfa inovací), přičemž se snad v každé z nich akcentoval dramatický růst.
Scobie pro server GTM také podotkl, že Faraday Grid bude v létě směřovat k dalšímu investičnímu kolu, kde by si rád došel pro stovky milionů dolarů. Letos měl na trh dodat stovky exchangerů a do tří let skončit na burze.
Poslední firemní novinka je z 26. června, kde Faraday Grid oznamuje změny ve vedení – konkrétně nahrazení Andrewa Scobieho novým, dočasným CEO Paulem Ezekielem. „Jsem potěšený, že se této role ujímám v takto vzrušující době,“ uvedl v tiskové zprávě Ezekiel.
Šest měsíců po velké investici od prominentního miliardáře se nicméně ukázalo, že startupu došly peníze. Žádné další investiční kolo se nekonalo a 14. srpna list Wall Street Journal informoval o tom, že se Faraday Grid nachází v insolvenčním řízení.
Po dovolání se na jediné telefonní číslo uvedené u dceřinky Faraday Grid Czech bylo Forbesu sděleno jen to, ať se obrátíme přímo na centrálu do Skotska. Odtud na náš dotaz stran aktuální situace žádná reakce nepřišla. Na dramatické změny v oblasti energetiky si tak zřejmě ještě budeme muset počkat.
The post Startup měl změnit energetiku. Místo toho spálil 600 milionů a skončil v insolvenci appeared first on Forbes.