V současné době existuje jezero v místě původního dolu vedle Ústí nad Labem, napuštěno už je i jezero Most. Ta jsou v současné době využívány především pro rekreační a sportovní účely. Ministerstvo průmyslu má však větší plány.
Celá oblast zasažena těžbou hnědého uhlí má prý obrovský potenciál jako zásobárna vody pro Českou republiku a také jako zdroj energie díky vodním elektrárnám a solárním parkům na hladině. Ty by údajně měly vyrobit tolik elektřiny jako dva jaderné reaktory.
Podobně to vidí i vedení Ústeckého kraje. Ten má propojení jezer jako svou prioritu pro příští programové období. Nápad podporují i města a obce.
"Do konce příštího roku by se měl potřebný návrh včetně časového harmonogramu a financování předložit na vládu. Za úkol to dostal Palivový kombinát Ústí (PKÚ). Musí se předložit jasný záměr projednaný se všemi subjekty, které mají danou oblast na starosti," tvrdí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Některé doly jsou však stále v provozu. Těžba v lomu ČSA by měla skončit zhruba za pět let. "Rekultivace lomu probíhá průběžně a v současné době je zhruba polovina území už hotová. Pro zbývající území máme schválený plán sanace a rekultivace a připravené finanční rezervy," tvrdí Luboš Pavlas, ředitel společnosti Sev.en Energy, která důl provozuje.
Se zatopením lomu se počítá asi na 700 hektarech. S jeho napouštěním vodou z řeky Ohře by se mělo začít v roce 2026 a trvalo by deset až patnáct let. Vzniklo by tak jedno z největších jezer v České republice.