Podle hygieniků není ke koupání vhodná voda na koupališti Chrastava v Libereckém kraji a ve Staňkovském rybníce v jižních Čechách.
"Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," upozorňují hygienici.
Zdravotní problémy můžete ale mít i po koupání na dalších místech. Zhoršenou jakost vody hlásí hygienici na vodní nádrži Skalka u Chebu a na Velkém rybníce na Karlovarsku. Podobně je na tom také Máchovo jezero v Libereckém kraji, rybník Kachlička na Vysočině, vodní nádrž Brušperk a Těrlická přehrada v Moravskoslezském kraji.
Kvalita vody v Česku:
https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jun2019/2290145.jpg?d41d
Jak to vypadá přímo u vás? Podívejte se na interaktivní mapě zde.
V těchto případech je voda ke koupání vhodná, má však zhoršené vlastnosti. Hygienici proto doporučují se následně osprchovat. "U některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," vysvětlují.
Hygienici vyráží do terénu kontrolovat kvalitu vody po celé republice pravidelně. Během letní sezóny provedou stovky odběrů na desítkách míst. Zkoumají také průzračnost vody. "Mělo by být aspoň metr vidět," vysvětluje hygienička Ludmila Horáková.
Každý si také může udělat sám jednoduchou kontrolu kvality vody. Pokud jste v ní po pás a vidíte si palce u nohou, mělo by být vše v pořádku.
"V místech ovlivněných přívalovými srážkami nebo povodněmi je nutné očekávat zhoršenou kvalitu vody, zvýšené riziko nákazou infekčním či jiným onemocněním a z preventivních důvodů se nedoporučuje v těchto lokalitách koupání," dodávají hygienici.