Unikátní kronika DYNAMO100, která na 600 stranách shrnuje bohatou historii pardubického klubu, by neměla chybět v knihovně žádného fanouška. Na své si však přijdou i fanoušci českého hokeje, na které čekají stovky informací, které jinde nenajdete! Nechybí sestavy, data a výsledky všech zápasů včetně střelců branek, konečné tabulky a bodové příspěvky jednotlivých hráčů. Kronika je v prodeji ve fanshopu Dynama.
O padesátých letech minulého století si dnes vyprávíme jako o době, kdy jsme trpěli pod útlakem komunistického režimu a kdy byly na základě vykonstruovaných politických procesů zavražděny stovky nevinných lidí. Málo už ale mluvíme o tom, že nemalá část Čechů vládu komunistů vítala a že naši předci hromadně podpisovali petice žádající smrt zrádců. Nakonec počet členů KSČ vzrostl v letech 1948 a 49 na 2,3 až 2,5 milionu osob.
Laboratoř Spadia zveřejnila výsledky z vyšetření hladiny testosteronu u českých mužů. Za poslední dvě desetiletí poklesla hladina testosteronu o čtvrtinu. Nejhůř jsou na tom mladíci do třicítky.
Finanční správa zavedla nový kontrolní mechanismus, který jí pomáhá odhalovat vícekrát použité nebo upravované účtenky. Drobnými doklady si podnikatelé snižují daňový základ a od státu pak mohou někteří žádat i vrácení DPH. Do nové databáze teď putují vystavené účtenky naskenované v rámci kontrol i data od takzvaných „spolupracujících subjektů“, kteří poskytují náhled do svého účetnictví dobrovolně. Takových firem je zatím necelá desítka.
Osm let platilo jako dogma, že německo-polské vztahy ovládá iracionální polská germanofobie. Komentátoři na obou stranách Odry očekávali, že spolu s volební prohrou konzervativců v Polsku a nástupem nové liberálně-levicové vlády Donalda Tuska jako mávnutím kouzelného proutku dojde k razantnímu obratu. Rok poté ovšem mezi Varšavou a Berlínem dál fouká studený vítr.
ÚHEL POHLEDU: Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. Takzvanou dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště pak Rusko.
Kdy budeme mít platy jako v Německu? Na to se ptal Pavel Štrunc v podcastu ekonomky Ilony Švihlíkové, které právě srovnávání životní úrovně i vývoj mezd Čechů a Němců dlouhodobě sleduje. „Pokud se Německo samo ekonomicky nezhroutí, platy našich sousedů nikdy nedoženeme,“ tvrdí ekonomka a dodává, že podle ní česká ekonomika trpí nedostatkem strategického směřování, absencí podpory národního kapitálu a slabou ochranou zaměstnanců.
Premiér Petr Fiala minulý týden na velké bilanční tiskové konferenci konferenci vyzdvihl pokroky své vlády, která podle něj splnila nebo rozpracovala 93 procent cílů programového prohlášení. „Devět z deseti bodů splníme i přes všechny krize,“ prohlásil Fiala. Nezmínil ale řadu nedodržených slibů a neúspěchů, které mají přímý dopad na životy lidí, jak mu zazlívá i opozice. Kritika směřuje k rozpočtové politice, zvyšování daní, nedostatečné podpoře bydlení, učitelů či infrastruktury.
Perfektně upravené sjezdovky, nádherná příroda a nepřeberné množství jedinečných zážitků. Že je nutné za takovými podmínkami jezdit do Alp? Vůbec ne. Česká lyžařská střediska výrazně zvyšují svou kvalitu a potěší i náročné zákazníky. Nejdelší sjezdovkou se v tuzemsku může pochlubit Horský resort Dolní Morava, který se díky masivním investicím i výborné lokalitě propracoval mezi nejoblíbenější místa pro trávení dovolené.
OLED TV Panasonic se mohou pochlubit špičkovými technologiemi, skvělým obrazem a nepřebernou škálou možností, které nabízí vestavěná Panasonic TV Premium – Fire TV. Přes televizi je možné sdílet obsah zařízení od Applu nebo ji můžete použít jako domácí galerii.
Nejen zapálené autobusy. V Česku se objevily tři požáry s ruskou stopou iDNES.cz
Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR (ÚFE AV ČR) si na přelomu roku připomíná 70 let od svého založení. Jeho hlavním posláním je základní a aplikovaný výzkum v oborech, které má dnes ve svém názvu.
Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR provozuje a rozvíjí mj. také specializovanou laboratoř státního etalonu času a frekvence, která je v rámci národního metrologického systému přidruženou laboratoří Českého metrologického institutu a aktuálně je pověřena uchováváním Státního etalonu času a frekvence. Vytváří se zde fyzická aproximace jednotky času – sekundy, a to s využitím kvantového etalonu času a frekvence, konkrétně cesiových svazkových hodin, které se často označují jako atomové hodiny.
S polovodičovými materiály a strukturami se dnes setkáváme ve všech oblastech života od osvětlení vnitřních i venkovních prostor přes elektroniku v automobilech, solární panely na střechách domů, inteligentní elektrorozvodné sítě a senzory, chytré telefony, výkonné počítače až po ultrarychlé optické sítě.
Ne, nejde o inspiraci snímkem Christophera Nolana „Oppenheimer“ a výbuchem pumy Trinity v Nevadské poušti v závěru filmu. Řeč sice bude o jasu až o mnoho řádů vyšším, než je jas na povrchu Slunce, jenže jen na malinkaté plošce několika desítek mikrometrů čtverečních uvnitř jádra optického vlákna pro optické komunikace, senzory, medicínu i pro hrubou sílu pro řezání a sváření v průmyslu… a nakonec i v obraně, ve vláknových laserech pro zbraně se směrovanou energií. Již více než třicet let rozvíjíme... Читать дальше...
Historie systematického výzkumu bioelektrických jevů sahá hluboko do 18. století, kdy vědci jako Luigi Galvani poprvé zkoumali roli elektrického náboje v živých organismech. Právě jeho experimenty se žabími stehýnky, při kterých pozoroval svalové kontrakce způsobené elektrickými impulsy, daly vzniknout oboru, který dnes známe jako bioelektřina.
Vidět na vlastní oči je od nepaměti jedním z klíčů k pochopení záhad přírody a světa kolem nás. Uvěřit, že lidské tělo se skládá z jednotlivých buněk ne nepodobných těm, které tvoří třeba žížalu, vyžaduje obrovskou míru představivosti a důvěry. Až do té doby, než je poprvé uvidíte, třeba v mikroskopu. Představa, že každá taková buňka žije vlastní život, pracuje, dělí se a všechno to řídí kaskáda zdánlivě náhodných pohybů jakýchsi molekul, zní naprosto bláznivě až do okamžiku, kdy tyto pohyby můžeme pozorovat. Читать дальше...
Vývoj optických biosenzorů není možný bez spolupráce vědeckých oborů od fotoniky po biologii. Podrobněji o nich mluví Jiří Homola, který tento program vede.
Současná Kanada není tou Kanadou, jakou jsem poznal před dvaceti lety.
Už skoro není nikoho, kdo by byl tímto fenoménem nedotčen.
Před osmi lety si Velká Británie odhlasovala poměrem 52:48 odchod z Evropské unie.
Prosazovat palestinské „právo na návrat“ znamená falšovat historickou pravdu.
Evropský účetní dvůr vydal zprávu o označování potravin v EU.