Добавить новость

Начинающим рыбакам посоветовали проверять оснащение удочки перед покупкой

На Солнце случилась самая мощная вспышка за лето этого года

Число выданных в РФ микрозаймов уменьшилось почти на 9% в июне

У певца Влада Соколовского в Москве украли самокат за 100 тыс рублей



World News in Czech
Ria.city


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer


Июль
2024
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новости за 08.07.2024

Vesmír 

Evoluční bloudění a vzrůst komplexity

Zvyšuje se v průběhu evoluce složitost organismů? Při pohledu na tradiční evoluční stromy života je zřejmé, že v nejstarších dobách žily na Zemi organismy mnohem jednodušší než ty, které vznikly později. Je opravdu vzrůst komplexity inherentní vlastností evoluce? Jak vůbec definovat komplexitu?

Vesmír 

Uléčen k smrti

V roce 2010 exhumoval česko-dánský tým vědců ostatky dánského astronoma, astrologa a alchymisty Tycha Braha (1546–1601) uložené v pražském Týnském chrámu. Cílem bylo zjistit, jestli přece jen slavný učenec neskonal otráven rtutí nebo její sloučeninou, jak spekulovali autoři tehdy úspěšné knihy Nebeská intrika. [1] Při hledání odpovědi tým objevil nové skutečnosti, na které je zatím obtížné najít spolehlivou odpověď.

Vesmír 

Elektronika jako kostky lega

Vývoj stále výkonnějších osobních počítačů, chytrých telefonů, ale i rozvoj umělé inteligence nebo vývoj superpočítačů spočíval na skutečnosti, že donedávna se počet tranzistorů v integrovaném obvodu každé dva roky zdvojnásobil. Tato empiricky pozorovaná závislost je známá jako Moorův zákon.

Vesmír 

Koka, pasta, crack

Znáte netflixový seriál Narcos? A pijete někdy coca‑colu? Konzumace obou mimořádně populárních produktů má mnohem překvapivější souvislosti, než bychom na první pohled čekali. V jádru seriálové zábavy i lahodného osvěžení stojí – rudodřev. Původní jihoamerická rostlina s drobnými lístky ovšem zahrnuje i méně „zábavné“ fenomény.

Vesmír 

Šelma z Valče, pionýr z třetihor

Rostliny a zvířata v Doupovských horách působí tak přirozeně, že budí dojem, jako by zde rostly a žily od počátku věků. Nicméně před desítkami milionů let, na konci starších třetihor, tvořila zdejší krajina i příroda zcela jiný svět. Jak vypadal, můžeme vyčíst z okolních kamenů a zkamenělin, jež se v nich ukrývají. Jeden paleontologický nález z nedávné doby je jedinečným dokladem migrace zvířat z Asie do Evropy před 34 miliony lety.

Vesmír 

Kvantové tečky

Nobelovu cenu za chemii v roce 2023 získali Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus a Alexej I. Ekimov za objev a výzkum kvantových teček, objektů o rozměru jednotek až desítek nanometrů, jejichž neobvyklé vlastnosti jsou zásadně ovlivněny jejich rozměry.1) Nanotečky jsou dnes klíčovým prvkem řady komerčně používaných nanomateriálů a nanotechnologií. Jejich optické vlastnosti využívají např. televizní obrazovky typu QLED; kvantové tečky v aktivní oblasti mají dnes laserové diody, které jsou zásadním prvkem optických komunikací... Читать дальше...

Vesmír 

Mise EnVision aneb česká stopa ve výzkumu Venuše

V roce 2031 odstartuje k Venuši evropská sonda EnVision, která bude detailně zkoumat povrch i atmosféru druhé planety Sluneční soustavy a pomůže nám odhalit, proč se Venuše a Země vyvíjely tak odlišně. Do přípravy ambiciózní mise se nově zapojí i český vědecko-technický tým, který se stal součástí mezinárodního konsorcia stojícího za vývojem EnVision, a to s úkolem vyrobit a testovat klíčové systémy sondy.

Vesmír 

Zánik tatranských plies

Pred tisíckami rokov zanechali ľadovce posledného zaľadnenia v dolinách Vysokých Tatier stovky plies rôznej veľkosti a hĺbky. Dnes ich je okolo 220. Hoci podobných vysokohorských ľadovcových jazier existujú vo svete tisícky, tatranské plesá sú jedinečné. Dlhodobé systematické vypĺňanie jazerných paniev horninovým alebo organickým materiálom z okolia totiž v mnohých prípadoch spôsobuje viditeľné úbytky ich plochy i objemu. Takéto zmeny sú súčasťou prirodzeného starnutia plies smerujúceho k ich postupnému zániku.

Vesmír 

Jak funguje moderní speleologie

Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých 50 000 dolarů (Vesmír 3, 251, 1874/21), což je asi 1 375 000 dolarů v dnešní měně. Dnes je tento nejdelší jeskynní systém světa, s 686 km probádaných chodeb, součástí neprodejného národního přírodního bohatství Spojených států. Jde o důkaz, jak se za více než století proměnilo myšlení lidí, a jeskyně jsou dnes hlavně předmětem ochrany, vědeckého zájmu a jejich... Читать дальше...

Vesmír 

Sinice: inženýři globálního ekosystému

Sinice se vyvinuly před více než třemi miliardami let. Obohatily atmosféru o kyslík, na němž dnes závisí většina života. Zároveň však způsobily globální katastrofu. I dnes coby nejpočetnější organismy planety významně ovlivňují vše živé.




Vesmír 

Co to voní v kávě?

„Jedno espresso, prosím!“ uslyšíte nesčíslněkrát v jakémkoliv baru v Itálii, ať už se opalujete na pláži na Sicílii, procházíte vládní čtvrtí v Římě, či odpočíváte v Alpách na vysokohorské chatě. Uvnitř místnosti se line omamná vůně čerstvě připravené kávy. Jaké sloučeniny ale onu okouzlující vůni vytvářejí? „Kávová“ molekula totiž neexistuje…

Vesmír 

Čichá, čichá, nos to není

Čich máme spojen s identifikací pachových substancí, které k nám přicházejí z vnějšího prostředí. Ukazuje se však, že čichové receptory plní i řadu dalších funkcí mimo čichovou sliznici. Nacházíme je v nejrůznějších tkáních a je možné, že jejich využití pro čich se vyvinulo až druhotně.

Vesmír 

Když se kouří z lesa, roste demence

Dramatické záběry lesních požárů v posledních letech ve zpravodajství takřka zdomácněly. Máme je spojené především s masovými evakuacemi postižených oblastí Středomoří, které pak živel rozsáhle devastuje navzdory snaze hasičů jeho postup zastavit. Silné lesní požáry ale mají stále větší dopad i na mírné pásmo Evropy, kde byly až dosud spíše anomálií. Klimatické prognózy naznačují, že budoucnost takových událostí přinese významně více. Nejvíce tím budou ohroženy lesy a travnaté plochy, a to zejména v posledních třech desetiletích 21. Читать дальше...

Vesmír 

Rodič, pečovatel, partner

V roce 1935 popsal rakouský etolog a pozdější nositel Nobelovy ceny Konrad Lorenz chování, při kterém čerstvě vylíhnutá housata následují objekt, jejž spatřila krátce po vylíhnutí. V přirozeném stavu jde většinou o matku, následován však může být i člověk nebo jakýkoliv pohybující se předmět. Pozdější výzkumy ukazují, že s podobným jevem se setkáme také u savců. Zásadní roli zde však hraje jiný smysl – čich.

Vesmír 

Čich ptáků

„Čich je u ptáků vyvinut jen slabě.“ Toto tvrzení najdeme i ve vysokoškolských učebnicích živočišné fyziologie. Nic ale nemůže být dál od pravdy, a tak i v tomto případě nezbývá než opakovat moudrost starých Římanů: „Noli iurare in verba magistri“ (nepřísahej na slova učitelova).

Vesmír 

Význam čichu u novorozenců

Kdybychom neměli čich, byli bychom zranitelnější. Špatně bychom se vyhýbali potenciálnímu nebezpečí z prostředí, jako jsou například různé zdroje nákazy. Hůře bychom rozlišovali vůni přijímané potravy.1) Postižen by byl i svět našich sociálních vztahů – například bychom si jinak vybírali sexuálního partnera. Nic z toho bychom ale nemohli prožívat, pokud bychom úspěšně neprošli obdobím, kdy hrál čich v našem vývoji zcela zásadní roli – v průběhu těhotenství a těsně po narození.

Vesmír 

Mají savci feromony?

Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o možných predátorech či o potravě, a hlavně o prostředí, ve kterém žijí. V posledních letech jsme se o jejím fungování u savců dozvěděli leccos překvapivého.

Vesmír 

Jak trousíme často i důvěrné informace

Tělo průměrného člověka emituje do okolního prostředí skrz pokožku více než milion bilionů (1018) molekul lidského pachu za minutu. Po přepočtu na celou lidskou populaci dojdeme asi k sedmi tisícům tun lidského pachu denně. Čím je tento pach tvořen a co o nás vypovídá?

Vesmír 

Algoritmy pro zdraví

Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů umožňujících včasnou diagnostiku nádorů silnou osobní motivaci… Sešli jsme se při příležitosti její pražské přednášky, která se uskutečnila v rámci cyklu Věda na Hradě.

Vesmír 

Neklidný Reykjanes

Vulkanický systém Fagradalsfjall byl dlouho neaktivní a jeho probuzení (mezi březnem 2021 a srpnem 2023) předznamenalo nástup nové vulkanické éry na islandském poloostrově Reykjanes. Postupně došlo k erupcím v údolích Geldingadalir (2021), Meradalir (2022) a při úpatí hory Litli‑Hrútur (2023). [1] V závěru loňského roku se však tektonická a vulkanická aktivita přesunula víc na západ a opakované spektakulární výlevy láv podél série kráterů Sundhnúkagígar (pro aktuální erupce se používá rovněž zjednodušené... Читать дальше...


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Какие развлечения подготовили для посетителей набережных в День Москвы-реки

Около 100 сортов картофеля вывели на предприятии в Дмитрове

Более половины работ выполнено по благоустройству Музея декоративного искусства

В Москве закрыли крупнейшую в этом году сделку со спекулятивным складом

Музыкальные новости

Гаджиев назвал низкими шансы "Динамо" из Махачкалы побороться за тройку РПЛ

Пока в Якутии была ночь: фараоны под водой, задолженность Ивлеевой, гигантские скопления медуз

Компания ICDMC приняла участие в XIV Фармацевтической конференции «Зелёный крест»

Кубок России по спорту слепых прошел в Дзержинске

Новости России

Опубликован рейтинг упоминаемости и активности политиков в Telegram каналах за июнь 2024 года

Диетолог Стародубова: шоколад поможет нормализовать артериальное давление

Владислав Овчинский: жители дома на Радужной улице начали переезд в новостройку по программе реновации

Мощнейшие вспышки, всем будет очень плохо: россиян предупредили - солнце нанесет ужасный удар

Экология в России и мире

Какие продукты важны для здоровья мозга?

Восстановление запястья после неправильной репозиции костей за 1 прием

Итоги прошедшей недели восточной культуры "Караван Парад"

Итоги конкурса моделей «Best Model Europe 2024»

Спорт в России и мире

Крейчикова о своем тренере Новотной, которая умерла в 2017-м: «Я даже не мечтала, что однажды выиграю тот же трофей, что и Яна»

Рублева призвали успокоиться

Надаль, Шаповалов, Опелка, Томлянович сыграют на US Open по защищенному рейтингу, Осака не попала в основу

Алькарас обратился к Джоковичу после финала Уимблдона

Moscow.media

Закат на Жеребцовой горе....

В Свердловской области завели еще одно "мусорное" уголовное дело

Ардонское ущелье

Финалист шоу “Голос” Сергей Арутюнов остался без голоса. Артист находится в больнице, состояние тяжёлое.











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Около 100 сортов картофеля вывели на предприятии в Дмитрове

Более 20 подъездов капитально отремонтируют в Коломне в этом году

Житель Липецкой области выиграл в лотерею от «Столото» 5 млн рублей, не угадав ни одного числа

Диетолог Стародубова: шоколад поможет нормализовать артериальное давление