Deseci borbi vode se u ruskoj regiji Kursk, dok Ukrajina pokreće nove napade, istovremeno, negirajući tvrdnje Moskve o zauzimanju strateškog grad u istočnoj Ukrajini.
Glavni štab Oružanih snaga Ukrajine objavio je 7. januara da su u posljednja 24 sata vođene najmanje 94 borbe u regiji Kursk, piše Ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Radi se o operaciji čiji je cilj "spriječavanje neprijateljske ofanzive u regiji Sumy", na ukrajinskoj strani granice s Kurskom, kaže se u saopćenju.
Ukrajinska vojska odbacila je tvrdnju Rusije da su njene snage zauzele strateški grad Kurakhove, uz tvrdnju da još odbija napade. Ukrajinske i ruske informacije o situaciju na ratištu nije bilo moguće nezavisno potvrditi.
Ukrajinske snage nastavile su, posljednjih dana, ofanzivu u nekoliko pravaca u regiji Kursk, a analitičari za RSE tvrde da je to adut Kijeva u mirovnim pregovorima s Moskvom.
"Za Ukrajinu je važno imati mostobran u regiji Kursk, kao instrument pritiska u pregovorima i kao priliku za pregovore o razmjeni teritorija", kazao je ukrajinski politički analitičar Volodymyr Fesenko za Current Time 7. januara.
"Ukrajini ne treba nikakav teritorij u Rusiji. Može pregovarati o povlačenju iz regije Kursk, ali na primjer u zamjenu za povlačenje ruskih trupa iz regije Harkiv. Takva opcija je moguća", kazao je.
Ukrajinske trupe prvi put su ušle u Kursk u iznenadnom napadu 6. augusta prošle godine. Od tada su se odupirale ruskim pokušajima da ih protjeraju.
Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je da su njegove trupe zauzele ukrajinski grad Kurakhove, 30 kilometara južno od Pokrovska, koji je kao strateški logistički centar bio meta ruskih snaga u posljednjih nekoliko mjeseci.
Rusko napredovanje u blizini Kurakhova i ofanziva Kijeva u Kursku dolaze uoči inauguracije novoizabranog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa, koja je zakazana za 20. januar. Trump je ranije rekao da će mu prioritet, po prezuimanju dužnosti, biti okončanje rata u Ukrajini.
Analitičar Fesenko smatra da obje strane pokušavaju ojačati pozicije prije pregovora i također "pokazati snagu i moć novoj američkoj administraciji".
Razmjeri trenutne ofanzive, kao i to hoće li ona dovesti do promjena duž borbene linije, ostaju nejasni.
No, američki državni sekretar Antony Blinken 6. janura rekao da je pozicioniranje Ukrajine u Kursku ključno za moguće buduće mirovne pregovore između Moskve i Kijeva.
Ruske snage, potpomognute hiljada sjevernokorejskih vojnika, napredovale su ali nisu uspjele u potpunosti izbaciti ukrajinske trupe iz Kurska.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je 6. janura da je Rusija pretrpjela teške gubitke u pet mjeseci borbi s ukrajinskim snagama u Kursku, s gotovo 15.000 poginulih.
U međuvremenu, rusko ministarstvo odbrane saopćilo je 7. januara da je nanijelo nekoliko poraza ukrajinskim jedinicama u Kursku.
Ukrajina je u novmebru 2024. izvijestila da su se njene snage uključile u borbu sa sjevernokorejskim vojnicima u regiji Kursk.
Uvođenje sjevernokorejskih trupa uslijedilo je nakon ukrajinske prekogranične ofanzive koju je ruski predsjednik Vladimir Putin osudio kao "veliku provokaciju".
Zelenski je, također, kazao da je Rusija rasporedila svoje najjače postrojbe u Kursk, uključujući i vojnike iz Sjeverne Koreje, a operacija Ukrajine u toj regiji spriječila je njihovo raspoređivanje na borbenoj liniji u regijama Donjecka, Sumija, Harkiva i Zaporižja.