Kanadski premijer Džastin Trudo (Justin Trudeau) izjavio je u ponedeljak da će podneti ostavku čim njegova vladajuća Liberalna partija izabere novog lidera
"Nameravam da podnesem ostavku kao lider partije, kao premijer", rekao je Trudo koji je premijer od 2015. godine.
Trudo, pod velikim pritiskom poslanika liberala da podnese ostavku pošto ankete pokazuju da će stranka doživeti težak poraz na sledećim izborima, rekao je na konferenciji za novinare da će parlament biti suspendovan do marta.
To znači da će Trudo i dalje biti premijer 20. januara kada novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp (Trump) stupi na dužnost. Tramp je zapretio da će uvesti carine koje bi osakatile kanadsku ekonomiju.
Trudo (53) je preuzeo dužnost u novembru 2015. i dva puta je bio ponovo izabran, čime je postao jedan od kanadskih premijera s najdužim stažom.
Međutim, njegova popularnost je počela da opada pre dve godine s gnevom javnosti zbog visokih cena i nedostatka stanova, posle čega se njegov status u anketama nije popravio.
Ankete pokazuju da će liberale, bez obzira ko ih predvodi, poraziti opozicioni konzervativci na izborima koji se moraju održati do kraja oktobra.
Trudo je rekao da mu je postalo jasno da ne može da "bude lider tokom narednih izbora zbog unutrašnjih bitaka".
"Ne odustajem lako pred borbom, posebno važnom za našu stranku i državu. Ali ja radim ovaj posao jer su mi interesi Kanađana i dobrobit demokratije nešto do čega mi je stalo", rekao je on.
Sve tri glavne opozicione stranke najavile su da će planiraju da glasaju protiv Liberalne partije na glasanju o nepoverenju vladi kada parlament nastavi s radom, tako da su sasvim izvesni izbori na proleće.
Trudo je došao na vlast 2015. posle 10 godina vladavine Konzervativne stranke i na početku je dobijao pohvale zbog vraćanju zemlje u liberalnu politiku. Međutim, 53-godišnji potomak jednog od najpoznatijih kanadskih premijera postao je duboko nepopularan među biračima poslednjih godina zbog niza pitanja, uključujući rast troškova hrane i stanovanja, kao i sve veće imigracije.
Za skoro deceniju na vlasti, Trudo je prihvatio niz mera koje je favorizovala njegova liberalna biračka baza. On je govorio povoljno o imigraciji u vreme kada su druge zemlje pokušavale da smanje priliv migranata. Zalagao se za različitost i rodnu ravnopravnost, i u njegovom kabinetu je bio podjednak broj muškaraca i žena. Takođe je legalizovao marihuanu.
Njegovi napori da uspostavi ravnotežu između ekonomskog rasta i zaštite životne sredine kritikovali su i desnica i levica. Uveo je porez na emisije ugljenika i spasio je zaustavljeni projekat proširenja naftovoda kako bi više nafte iz njegove zemlje došlo na međunarodna tržišta.
U Kanadi je od COVID-19 umrlo procentualno manje ljudi nego u drugim zemljama i vlada je pružila ogromnu finansijsku podršku. Međutim, animozitet je povećan među onima koji su se protivili obaveznim vakcinama. Zastave s Trudoovim imenom i psovkama postale su uobičajena pojava u ruralnim krajevima.
Trudoov otac Pjer (Pierre) došao je na vlast 1968. i vodio je Kanadu skoro 16 godina. Za vreme njegove vlasti Kanada se otvorila za imigrante. Pjera Trudoa su često poredili s ubijenim američkim predsednikom Džonom Kenedijem (John Kennedy) i ostao je jedan od retkih kanadskih političara koji su priznati u Americi.
Izvor: AFP, Reuters, AP