Ključna mjera Vlade Crne Gore biće usvajanje novog Zakona o oružju saopšteno je 3. januara nakon sedmočasovne sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost koja je održana povodom ubistva 12 i ranjavanja četiri osobe na Cetinju 1.januara.
Zakon će propisati ponovnu provjeru dozvola onih koji imaju legalno oružje i drakonske kazne za one koji nelegalno oružje ne vrate naredna dva mjeseca.
Premijer Milojko Spajić koji je nakon sjednice predočio planirane mjere najavio je provjeru lovačkih društava i uvođenje telefonske linije gdje će građani anonimno moći da prijave one koji posjeduju oružje i za to dobiju nagradu.
"Morate shvatiti da im ne nanosite zlo ako prijavite posjedovanje oružja", rekao je premijer.
Masovni zločin na Cetinju počinjen je nelegalnim oružjem.
Acu Martinoviću, koji je usmrtio 12 osoba, a potom izvršio samoubistvo, 2022. godine oduzeto je nedozvoljeno oružje, zbog čega je krajem 2024. osuđen na kaznu zatvora od tri meseca, na koju je uložio žalbu.
Prema podacima policije iz 2022. dostavljenih Radiju Slobodna Evropa građani legalno posjeduju više od 100 hiljada komada oružja, dok se broj nelegalnih procjenjuje na 40 do 80 hiljada .
Kao jedan od problema u sektoru bezbjednosti premijer je naveo nedostatak policajaca jer je u posljednje dvije godine penzionisano oko hiljadu uglavnom operativaca.
"Imali smo i problem gdje tri generacije policijskih akademaca nijesu primljeni. Našli smo rješenje i 200 policajaca biće primljeno po hitnoj proceduri", rekao je on.
Cetinje je u periodu ubistava obezbjeđivalo desetak policajaca.
Bilo je "možda desetak policajaca" na Cetinju kada se desila tragedija, potvrdio je Spajić.
Ubrzo ih je po njegovim riječima bilo 150, koji su došli iz Podgorice i drugih gradova da pomognu u lociranju i hapšenju ubice.
Odgovarajući na pitanja o odgovornosti policije koja je šest sati tražila jednog čovjeka na Cetinju, Spajić je rekao da su sva ubistva počinjena u 20 i nešto minuta:
"To je bio cunami nasilja koji je zadesio Cetinje", ocijenio je.
On je rekao da je policija "prvi put saznala za zločin, poslije ubistva osme osobe".
Martinović je žrtve ubio na pet međusobno udaljenih lokacija u gradu koji ima manje od 15 hiljada stanovnika.
Od poslednjeg ubistva do pronalaženja Martinovića, koji je sebi pucao u glavu, prošlo je pet ipo sati.
Spajić negirao je da se na sjednici bilo riječi o ostavkama u sektoru bezbjednosti.
"Treba policiju da podržimo u ovakvom trenutku" rekao je on.
Na pitanje hoće li tražiti smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, kazao je "da on nikada ne prebacuje greške na ljude ispod sebe".
Rekao je da će se rad ministra vrednovati kroz buduće rekonstrukcije Vlade.
Izjavu ministra Šaranovića, koji je u noći ubistva nakon što je policija pronašla Martinovića, rekao da ''sad svi treba da se vratimo normalnom životu'' Spajić je okarakterisao kao nesrećnu.
Šaranović je tom prilikom rekao i da policija zaslužuje čestitku za angažman te noći.
Traži se preispitivanje odgovornosti
Dok je trajala sjednica nekoliko stotina građana okupilo se ispred Vlade Crne Gore, zahtijevajući smjenu političkog rukovodstva sistema bezbjednosti nakon višestrukog ubistva na Cetinju.
Protesti su najavljeni i za naredne dane.
A da ubistva na Cetinju zahtijevaju ozbiljno ispitivanje odgovornosti i spremnosti sistema bezbjednosti, saopštile su Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava.
Podsjećaju da je grad je obezbjeđivalo samo devet policajaca uprkos izjavi Spajića da u njemu boravi 120 pripadnika organizovanih kriminalnih grupa i uprkos sličnom masovnom ubistvu avgusta 2022.
Ovo je drugo višestruko ubistvo u Cetinju u posljednje dvije godine. U avgustu 2022, Vuk Borilović je ubio 10 a ranio 6 osoba, nakon čega je ubijen.
Ove nevladine organizacije pitaju nadležne šta se to od 2022. godine do danas promijenilo u sistemu bezbjednosti na Cetinju i zašto je taj grad ostao nezaštićen.