Novoizabrani predsednik Sjedinejnih Američkih Država (SAD) Donald Tramp zatražio je od Vrhovnog suda da odloži sprovođenje zakona koji bi mogao zabraniti društvenu mrežu TikTok ili primorati njenu prodaju.
Tramp tvrdi da bi trebalo da ima vremena nakon stupanja na funkciju, kako bi pokušao da reši ovo pitanje političkim putem.
Vrhovni sud planira da sasluša argumente u ovom slučaju 10. januara.
Zakon bi zahtevao od kineskog vlasnika TikToka, kompanije ByteDance, da proda platformu američkoj kompaniji ili se suoči sa zabranom.
Američki Kongres je u aprilu glasao za zabranu TikToka, osim ako ByteDance ne proda aplikaciju do 19. januara.
TikTok, koji ima više od 170 miliona korisnika u SAD, i njegova matična kompanija traže poništavanje ovog zakona.
Međutim, ako sud ne presudi u njihovu korist i prodaja ne bude obavljena, aplikacija bi mogla biti efektivno zabranjena u SAD 19. januara, dan pre nego što Tramp stupi na dužnost.
"Predsednik Tramp ne zauzima stav o osnovanim pitanjima ovog spora", navodi se u pismu novoizabranog američkog predsednika koje je upućeno Vrhovnom sudu.
"Umesto toga, on s poštovanjem traži od Suda da razmotri odlaganje roka za prodaju TikToka do 19. januara 2025. godine, dok se ne odluči o suštini ovog slučaja, čime bi se novoj administraciji predsednika Trampa omogućilo da političkim putem reši ovo pitanje", dodaje se.
Trampovo pismo je uputio njegov advokat Džon Saur i kandidat za vrhovnog advokata SAD.
Trampova podrška TikToku predstavlja preokret u odnosu na 2020. godinu, kada je pokušao da zabrani aplikaciju u SAD i primora na njenu prodaju američkim kompanijama zbog kineskog vlasništva.
Tokom predsedničke kampanje 2024. godine, Tramp se pridružio TikToku, a njegov tim koristio je aplikaciju kako bi se povezao sa mlađim glasačima, posebno muškarcima, uz viralni sadržaj.
Tramp se u decembru sastao sa izvršnim direktorom TikToka, Šou Ziju Čevom, nakon izjave da ima "topao odnos" prema aplikaciji i da je za to da TikTok nastavi s radom u SAD barem neko vreme.
Takođe je izjavio da je tokom predsedničke kampanje na ovoj platformi dobio milijarde pregleda.
TikTok nije odmah odgovorio na zahtev Rojtersa za komentar u vezi sa Trampovim pismom Vrhovnom sudu.
Kompanija je ranije tvrdila da Ministarstvo pravde SAD pogrešno prikazuje njene veze sa Kinom, naglašavajući da su algoritam za preporuku sadržaja i podaci korisnika smešteni na serverima u SAD koje održava Oracle Corp, dok se odluke o moderaciji sadržaja za američke korisnike donose u SAD.
Protivnici ideje o zabrani Tiktoka u SAD su takođe uputili pismo Vrhovnom sudu, ocenjujući da zakon protiv TikToka podseća "na cenzorske režime koje koriste autoritarni neprijatelji SAD".
Ministarstvo pravde SAD tvrdi da kineska kontrola nad TikTokom predstavlja kontinuiranu pretnju nacionalnoj bezbednosti.
Kako navode, kineske vlasti mogu prisiliti ByteDance da preda informacije o američkim korisnicima TikToka, ili da koristi platformu za širenje ili suzbijanje informacija.
Zakon koji omoućuje zabranu Tiktoka u aprilu je potpisao predsednik Džo Bajden, nakon što je usvojen u Kongresu uz široku dvostranačku podršku.