Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske (RS) u utorak, 24. decembra na posebnoj sjednici razmatraju prijedlog da se Milorad Dodik, predsjednik tog bosanskohercegovačkog entiteta, više ne odaziva na pozive Suda Bosne i Hercegovine.
O tome, kao i o prijedlogu da se zaustave evropske integracije BiH, ukoliko se ne obustavi sudski proces protiv Dodika, poslanici se izjašnjavaju u okviru rasprave o "Informaciji o urušavanju pravnog sistema u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma".
U informaciji koja je pred poslanicima, suđenje Miloradu Dodiku pred Sudom BiH zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, pominje se kao politički montirani proces.
"Narodna skupština RS zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika RS iz srpskog konstitutivnog naroda u institucijama BiH da, bez izuzetka, obustave odlučivanje na nivou BiH, sve dok Sud BiH i Tužilaštvo BiH ne obustave politički montirani proces" protiv Dodika i vršioca dužnosti Službenog glasnika RS Miloša Lukića, navodi se u jednom od osam predloženih zaključaka.
Zbog ove sjednice je i Tužilaštvo BiH poslalo zahtjeve na osnovu Zakona o krivičnom postupku BiH i dostupnih podataka koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući "Dogovor za činjenje krivičnog djela", "Pripremanje krivičnog djela" i "Napad na ustavni poredak".
U uvodnoj riječi Nenad Stevandić, predsjednik entitetskog Parlamenta, rekao je da je Tužilaštvo BiH reagovalo na osnovu "laži i spinovanja".
"Zvali su me i preko bare, pitali šta to radimo. Neki su javili da se poslije jedanaest sati donosi se odluka o otcepljenju, pa su javili Tužilaštvu BiH, pa su onda oni tražili zapisnik, pa su im naravno odgovorili. Sve je dostupno, znači, sve je dostupno, možda se vidi. I jedan od zaključaka će biti da se upozori Tužilaštvo BiH", rekao je Stevandić.
Dodao je i kako su poslanici Skupštine RS "trenutno najzaštićenije osobe u čitavoj BiH".
"Najveći imunitet za donošenje odluka imaju narodni poslanici Republike Srpske trenutno. O njihovim odlukama možda da raspreda samo Ustavni sud", rekao je Stevandić.
Poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović podsjetio je da je više od 100.000 ljudi u RS trenutno bez struje, da su i neki poslanici "jedva došli do Banjaluke" od sniježnih nanosa, te da je jedini cilj sjednice "zaštita Dodika, a sve ostalo je kamuflaža".
Na sjednici je planirano obraćanje i lidera političkih partija, te predstavnici poslaničkih klubova stranaka iz RS u Parlamentu BiH.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 11. avgusta prošle godine podiglo optužnicu protiv Dodika, jer je potpisao predsjedničke ukaze i time proglasio važećim dva entitetska zakona, koja je ranije poništio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt).
Pored njega, Tužilaštvo tereti i Miloša Lukića da je, kao v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, omogućio objavu Dodikovih ukaza u ovoj publikaciji.
Riječ je o izmjenama Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
Visoki predstavnik u BiH je poništio oba zakona 1. jula 2023. dok je zakonodavna procedura zvanično još trajala.
Istog dana je Šmit, koristeći svoje Bonske ovlasti, nametnuo i izmjene Krivičnog zakona BiH, kojima je dodano krivično djelo "neizvršavanje odluka visokog predstavnika" za šta je Dodik i optužen.
No, prije rasprave o predloženim zaključcima, poslanici će zauzeti i stav o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH i Prijedloua zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u parlamentarnu prоceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
Radi se o zakonima koje je na posljednjoj sjednici prije nekoliko dana usvojio po hitnom postupku Savjet ministara BiH. Radi se o rješenjima koje Bosna i Hercegovina mora da usvoji kako bi ispunila uslove za pristupanje sredstvima iz evropskog "Plana rasta" za zemlje Zapadnog Balkana.
Rasprava se dešava na zahtjev opozicionih stranaka koje tvrde da se tim zakonskim rješenjima vrši prenos nadležnosti sa RS na BiH.