Predsednik Srpske liste, Zlatan Elek, rekao je da će u toku dana podneti žalbu Izbornom panelu za žalbe i pritužbe, te da očekuje da se odluka Centralne izborne komisije Kosova (CIK), kojom ova partija nije sertifikovana za učešće na izborima 9. februara, poništi.
Elek je na konferenciji za novinare u Severnoj Mitrovici ocenio da je ovom odlukom CIK-a premijer Kosova Aljbin (Albin)Kurti želeo da ih “eliminiše” iz izborne borbe.
"Ovo je institucionalno i pravno nasilje nad srpskim narodom, nad Srpskom listom, zato što Kurti ne želi da vidi poslanike Srpske liste u kosovskom Parlamentu, već želi da u tom Parlamentu budu poslušni Srbi", rekao je Elek.
Elek je rekao i da je ponosan što je u video spotu, u kojem Srpska lista predstavlja svoje kandidate za poslanike, rekao "Živela Srbija" umesto "Živelo Kosovo".
"Ja vam danas kažem da se ponosim time što sam Srbin, što sam izgovorio te reči i čvrsto stojim iza tih reči", dodao je Elek.
On je ukazao i da termin Kosovo i Metohija koriste i lideri drugih srpskih političkih partija, ali da se to zamera samo Srpskoj listi jer je ona „trn u oku Kurtiju“.
Centralna izborna komisija u ponedeljak nije sertifikovala Srpsku listu za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara, jer su se tome usprotivili dvojica članova CIK-a iz vladajuće stranke, Pokreta Samoopredeljenje - Sami (Kurteshi) Kurteši i Aljban Krasnići (Alban Krasniqi).
Obrazlažući ovakvu odluku, Kurteši je rekao kako Srpska lista ne priznaje Kosovo kao državu, te da redovno koristi termin Kosovo i Metohija ili "Živela Srbija".
Ovakva odluka je doneta uprkos tome što je Kancelarija za registraciju i potvrđivanje političkih subjekata preporučila sertifikaciju Srpske liste za učešće na izborima 9. februara.
Srpska lista je najveća stranka kosovskih Srba i ima podršku Beograda.
Kurteši je izneo niz kritika na račun Srpske liste kada je reč i o odnosu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i njihovim bivšim potpredsednikom stranke Milanom Radoičićem, koji je ostavku podneo kada je preuzeo odgovornost za oružani napad u Banjskoj. U tom napadu septembra prošle godine, koji je Kosovo karakterisalo kao teroristički, ubijen je jedan policajac.
Kurteši je podvukao kako se Srpska lista nikada nije distancirala od ovog napada, niti ga osudila.
U međuvremenu je međunarodna zajednica izrazila zabrinutost što proces sertifikovanja političkih subjekata "politički motivisan", te pozvala Srpsku listu da iskoristi svoje pravo i obrati se Izbornom panelu za žalbe i pritužbe.
Ambasada SAD u Prištini je ocenila da je “neophodno da birači, a ne politička tela, odlučuju ko ih predstavlja".
Ambasador Nemačke na Kosovu Jern Rode (Jorn Rohde) je poručio da je neophodna jednaka primena zakona za sve, te da proces sertifikacije ne treba politizovati.
Slične reakcije je poslala i Evropska unija, te Misija OEBS.
Nevladine organizacije koje prate izborne procese su ukazale da je Centralna izborna komisija donela odluku "suprotnu zakonu i drugim važećim propisima".
Eugen Cakoli (Cakolli) iz Kosovskog demokratskog instituta je u tom kontekstu ocenio da je odluka CIK-a samo za dnevnopolitičku upotrebu.
Ukazao je da će, ukoliko se Srpska lista obrati Izbornom panelu za žalbe i pritužbe, biti sertifikovana a odluka CIK-a poništena.
Izbori 9. februara bit će prvi redovni parlamentarni izbori koji će biti održani na Kosovu od njegovog proglašenja nezavisnosti 2008. godine.
Srpska lista je ranije saopštila da će izaći na izbore, nakon dvogodišnjeg bojkota političkih procesa na Kosovu.
Pored Srpske liste, za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara prijavilo se još pet političkih subjekata koji predstavljaju srpsku zajednicu.
Reč je o političkim strankama Srpska Demokratija, Srpski Narodni Pokret, Za slobodu pravdu i opstanak, Partija Kosovskih Srba i Građanska inicijativa Narodna Pravda.