Evropska unija pokrenula je istragu protiv TikToka u vlasništvu kineske kompanije zbog optužbi da je Rusija koristila tu društvenu mrežu da utiče na rezultat prvog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji na kojem je pobedio krajnje desničarski kandidat naklonjen Moskvi.
Manje-više dotad nepoznati nezavisni kandidat Kalin Đorđesku (Calin Georgescu) ostvario je šokantnu pobedu u prvom krugu izbora 24. novembra s oko 23 odsto osvojenih glasova. U Drugom krugu 8. decembra je trebalo da se suoči s proevropskom kandidatkinjom s desnog centra Elenom Laskoni (Lasconi).
Međutim, pošto je Savet za nacionalnu bezbednost Rumunije skinuo tajnost s dokumenata koji navodno ukazuju na "državnog aktera" koji nije imenovan, ali se činilo da je reč o Rusiji, Ustavni sud Rumunije je poništio prvi krug glasanja i naložio da se ponovo održi u narednih nekoliko meseci.
Shodno tome je produžen mandat aktuelnom predsedniku Klausu Johanisu (Iohannis), iako mu je drugi petogodišnji mandat istekao sredinom decembra.
"Posle ozbiljnih indicija da su se strani akteri mešali u rumunske predsedničke izbore koristeći TikTok, sada temeljno istražujemo da li je TikTok prekršio Zakon o digitalnim uslugama zato što nije sprečio takve rizike", navela je u saopštenju u utorak šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (von der Leyen).
Ona je dodala da odluka o otvaranju istrage uzima u obzir informacije dobijene iz obaveštajnih izveštaja rumunskih vlasti sa kojih je skinuta oznaka tajnosti, kao i iz izveštaje trećih strana, preneo je Rumunski servis RSE.
U saopštenju se navodi da će komisija nastaviti da prikuplja dokaze, "na primer, slanjem dodatnih zahteva za informacijama, sprovođenjem akcija praćenja, intervjua, inspekcija i traženjem pristupa algoritmima".
EU je 5. decembra izdala nalog TikToku da zamrzne i sačuva podatke koji se odnose na "stvarne ili predvidive sistemske rizike" u vezi s izborima u Rumuniji.
TikTok će sada morati da pruži podatke i dokumente zadržane prema nalogu od 5. decembra, rekla je fon der Lajen.
Grupa američkih senatora takođe je izdala saopštenje u kojem osuđuje navodni ruski uticaj na rumunskim izborima.
"Napad Vladimira Putina na izbore u Rumuniji je još jedan primer hibridnog rata koji on vodi protiv naših evropskih saveznika i partnera", naveli su u saopštenju senatori, republikanac Pit Rikets (Pete Ricketts), demokrata Ben Kardin (Cardin), republikanc Džim Riš (Jim Risch) i demokratkinja Džin Šahin (Jeanne Shaheen).
"Kao snažan saveznik u NATO-u, podržavamo Rumuniju dok se bori za integritet svojih izbora. Osuđujemo Putinovu manipulaciju TikTokom koji kontroliše Komunistička partija Kine (KPK) kako bi se potkopao demokratski proces u Rumuniji", naveli su senatori.