Grupa studenata Pravnog i Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu održala je 17. decembra odvojene plenume, nakon čega su saopštili da podržavaju svoje kolege koje već nedeljama blokiraju fakultete širom Srbije, kao i njihove zahteve.
Neformalna grupa studenata sa kragujevačkog Pravnog fakulteta je prethodne noći na svom Instagram profilu proglasila blokadu fakulteta.
Neformalna grupa studenata Ekonomskog fakulteta pozivala je 16. decembra popodne sve studente da se ispred Rektorata Univerziteta u Kragujevcu okupe i odaju počast nastradalima u tragediji u Novom Sadu, i da nakon toga učestvuju u plenumu.
Deo studenata Ekonomskog, Pravnog, Prirodno-matematičkog i Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu je prethodno 17. decembra u 11.52 odao poštu žrtvama tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tokom penaestominutne tišine na platou ispred Rektorata Univerziteta u Kragujevcu, studenti su držali podignute transparente sa porukama, "Ruke su vam krvave", "Biće pravde kad padnu nepravde", "Za korupciju se ide na robiju".
Među prisutnima su bili i brojni profesori, Ekonomskog i Pravnog fakulteta.
Skup je protekao mirno, bez incidenata i provokacija.
Kao i prethodnih dana, studenti su komemorativne skupove održali u gradovima širom Srbije.
Na Univerzitetu u Kragujevcu trenutno su blokirani Filološko-umetnički, Prirodno-matematički, Ekonomski i Pravni fakultet, Fakultet inženjerskih nauka, Fakultet medecinskih nauka i Fakultet tehničkih nauka u Čačku.
Studentske proteste i njihove zahteve, podržao je Rektorski kolegijum i gotovo svi dekanski kolegijumi, kao većinski deo glumačkog ansambla Knjaževskosrpskog teatra, učenici Prve kragujevačke gimnazije i brojne asocijacije i udruženja građana.
U Srbiji je blokirano više desetina fakulteta, nekoliko sedišta univerziteta i više srednjih škola.
Blokadama su prethodili protesti na kojima se traži odgovornost za pad nadstrešnice i pogibiju ljudi.
Među studentskim zahtevima je objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću u kojoj je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Takođe, zahtev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Traži se i povećanje budžeta za univerzitete.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.