Još jedni bezuspješni razgovori predstavnika vlasti i četiri sindikata održani su 2. decembra u Mostaru, te se štrajk prosvjetnih radnika u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK) nastavlja.
Marija Buhač, premijerka ovog kantona na jugu Bosne i Hercegovine, kazala je nakon sastanka sa sindikatima da je vlada svjesna lošeg stanja i primanja prosvjetnih radnika, ali i ponovila da "ne može dovoditi u pitanje stabilnost budžeta".
Sindikati su odbili ponuđeno povećanje plata od osam posto od 1. januara 2025. godine, od čega pet posto kroz osnovicu plate i tri posto posto kroz povećanje koeficijenta.
"Nažalost, prije svega, roditelja i djece u ovoj županiji nismo postigli dogovor", kazala je Buhač.
Ona je navela da bi ukupno povećanje za prosvjetu u 2025. iznosilo 19 miliona maraka (oko 9,7 miliona eura) i da se "Vlada HNK ne želi dovesti u situaciju da ne mogu isplatiti plaće krajem iduće godine".
Dodala je i da se u narednoj godini očekuje tranša kantonima od Vlade entiteta Federacija BiH, te je sindikatima ponuđeno da će, ako ta tranša bude realizirana, doći do dodatnog povećanja plata od pet posto.
Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola na hrvatskom jeziku u HNK, kazao je da se štrajk nastavlja, na posebnoj konferenciji za medije, koju su održala četiri sindikata osnovnih i srednjih škola koje rade po bosanskom i hrvatskom planu i programu.
Milić je kazao da je sindikatima sporna riječ "ako", jer bi, kako je kazao, prema ponudi Vlade došlo do povećanja od osam posto u januaru i još pet posto u maju, "ako bude novca".
"Mi zahtijevamo da se ta riječ 'ako' izbaci i mislimo da bi ljudi (članovi sindikata) u tom slučaju ovu ponudu prihvatili", kazao je Milić.
Štrajk zaposlenih u osnovnom i srednjem obrazovanju počeo je u utorak, 26. novembra. Sindikati su kroz pet protestnih skupova u zadnjih godinu dana tražili povećanje plata od 15 posto zbog rastućih troškova života uslijed inflacije.
Sindikata tvrde da su plate prosvjetara u HNK među najnižim u entitetu Federacija BiH.
Vlada je više puta istakla da neće dozvoliti "neodgovorno upravljanje kantonalnim budžetom", kao i da za traženo povećanje plata prosvjetnim radnicima nema mogućnosti u budžetu HNK.
Prema procjenama sindikata, u štrajku se nalazi oko 2.500 zaposlenih, dok na nastavu do daljnjeg ne ide oko 20.000 djece u ovom kantonu.
Obrazovanje u Bosni i Hercegovini je u nadležnosti entiteta Republika Srpska, Brčko distrikta BiH te deset kantona u drugom entitetu, Federaciji BiH.