U Memorijalnom centru Potočari u utorak je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 30 godina od genocida.
Pred odborom je veliki broj zadataka i zato su pripreme počele znatno ranije. Idućeg 11. jula bit će znatno više sadržaja, kako u Bosni i Hercegovini tako i u svijetu, s obzirom na to da su Ujedinjene nacije usvojile Rezoluciju da se taj dan obilježava u cijelom svijetu kao dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
Snage Vojske Republike Srpske ubile su u julu u Srebrenici više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka.
"Prošle godine imali smo niz aktivnosti i uspješno smo obavili sve aktivnosti. Sada je pred nama mnogo važniji zadatak i ranije smo počeli pripreme za obilježavanje tri decenije od genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Nadam se da ćemo sve aktivnosti obaviti na vrijeme", rekao je Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora.
I naredne godine očekuje se veliki broj učesnika na Maršu mira i kako kaže Suljo Čakanović, predsjednik pododbora, naredne godine bi na Maršu mira moglo sudjelovati 8.372 ljudi, što je simbolično u znaku broja žrtava genocida.
"Vršimo pripreme za naredni Marš mira od Nezuka do Memorijalnog centra. Biće mnogo novih sadržaja i mnogo više učesnika", rekao je Čakanović.
Veliku podršku organizaciji sveukupnog programa obilježavanja tri decenije genocida u Srebrenici daće i Denis Bečirović, član predsjedništva Bosne i Hercegovine.
"Denis Bečirović već godinu dana je uključen u aktivnosti na obilježavanju tri decenije genocida. Bio je angažovan i u pripremi na usvajanju Rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici", rekao je Alija Kožljak, šef kabineta člana Predsjedništva BiH i potpredsjednik Organizacionog odbora.
Majke Srebrenice daće svoj doprinos u obilježavanju tri decenije genocida.
"Naša udruženja će organizovati nekoliko sadržaja u BiH i cijelom svijetu. Nadamo se da će do 11. jula pred zgradom Ujedinjenih nacija biti postavljen Cvijet Srebrenice. Zamolila bih majke Srebrenice da iduće godine pristanu na ukopu posmrtnih ostataka svojih najmilijih, a koji su nekompletni. Većina nas je to uradila i ranijih godina jer je bitno da svaka žrtva, bez obzira na broj identifikovanih kostiju, bude dostojanstveno sahranjena u Memorijalnom centru Potočari i da ima svoje obilježje", rekla je za Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa.
Institut za nestale Bosne i Hercegovine imao je tokom ove godine nekoliko akcija na otkrivanju masovnih grobnica. Do 11. jula iduće godine biće još aktivnosti.
"Ove godine smo radili na 11 lokacija i pronašli smo nekompletne posmrtne ostatke od četiri žrtve genocida. Taj posao ćemo nastaviti i u idućoj godini kako bismo pronašli što više žrtava genocida", istaknuo je Sadik Selimović, član Instituta za nestale Bosne i Hercegovine.
Za genocid i druge zločine u srebreničkom regionu, osuđeno je više od 50 osoba na oko 700 godina zatvora. Presudama su, pored ostalih, na doživotne zatvorske kazne osuđeni ratni predsjednik RS-a i glavni komandant Vojske RS-a Radovan Karadžić i Ratko Mladić.