Добавить новость

Филипп Киркоров оказался, на самом деле, Крикоряном! И это не шутка

Илья зовет на улицу...

В Москве ожидается гололед и понижение до +2 градусов 2 ноября

Россияне бросились покупать товары собственных марок торговых сетей

World News in Bosnian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

UN produžio mandat vojnim snagama EU u BiH, rasprava o Deklaraciji Svesrpskog sabora

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija produžilo je jednoglasno u petak mandat vojnim snagama Europske unije u Bosni i Hercegovini (EUFOR Althea) do novembra 2025. godine.


EUFOR ima mandat i za korištenje sile u slučaju da je "sigurno i stabilno okruženje ozbiljno ugroženo, a postojeće sigurnosne strukture budu u opasnosti da se raspadnu".


Održana je i redovna debata, a ambasadori zapadnih zemalja kritizirali su "secesionističku retoriku vlasti u entitetu Republika Srpska", te su podržali rad visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH Christiana Schmidta i njegove ovlasti koje uključuju nametanje zakona i smjenu dužnosnika.


Kina i Rusija ponovile su svoj dugogodišnji stav da Ured visokog predstavnika u BiH (OHR) treba odmah zatvoriti i prepustiti narodima u BiH da sami odlučuju o svojoj sudbini.


Obratio se i Denis Bećirović, bošnjački član i trenutni predsjedavajući Predsjedništva BiH, na poziv predsjedavajuće Vijeća sigurnosti UN-a, britanske ambasadorice Barbare Woodward.


Bećirović je optužio vlasti Srbije da rade na aneksiji Republike Srpske, a kao "dokaz" za to je naveo deklaraciju donesenu na Svesrpskom saboru u junu ove godine koji je nazvao planskim dokumentom.


Predstavnik Srbije pri UN-u Saša Mart kazao je da Srbija poštuje teritorijalni integritet i suverenitet BiH, te da traži da se poštuju svi aspekti Daytonskog mirovnog sporazuma i interesi Republike Srpske.


Visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH Christian Schmidt podnio je svoj redovni polugodišnji izvještaj.


Zapad kritizirao vlasti RS-a

Predstavnik Sjedinjenih Američkih Država Robert Wood pozdravio je odluku Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija da produži mandat EUFOR-a. Kazao je da vlasti RS-a prijete secesijom i vladavini prava, što je ocijenio neprihvatljivim. Pozvao je na reforme koje će doprinijeti razvoju ekonomije i efikasnijeg pravosudnog sistema.


"Visoki predstavnik igra ključnu ulogu u očuvanju sigurnosti BiH i njenih građana, bez obzira na njihovu etničku pripadnost", kazao je Wood i dodao da SAD podržava korištenje tzv. Bonskih ovlasti visokog predstavnika da smijeni svakog ko narušava Daytonski mirovni sporazum, ali i da nameće zakone.


Podsjetio je da su SAD sankcionirali osobe koje su narušavale mirovni sporazum i integritet BiH te pozvao druge zemlje da učine isto.


SAD su sankcionirale cijeli politički vrh Republike Srpske, na čelu s predsjednikom ovog entiteta Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem zbog podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma. SAD su sankcionirale i brojne zvaničnike iz drugog entiteta, Federacije BiH, kao i kompanije navodeći narušavanje Daytona ili korupciju kao razlog.


Jay Dharmadhikari, zamjenik stalnog predstavnika Francuske pri UN-u, izrazi je zabrinutost zbog "inicijativa vlasti Republike Srpske koje prijete jedinstvu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH".


On je podsjetio je da se za mir i sigurnost u BiH već dvadeset godina brine vojna Misija EU. Kazao je da je EU odobrila početak pregovora s BiH o punopravnom članstvu. Podsjetio je i da su prošlog mjeseca pogodile poplave i nanijele velike štete, kao i da su u zemlji održani lokalni izbori.


Barbara Woodward, stalna predstavnica Ujedinjene Kraljevine, koja je trenutna predsjedavajuća Vijećem sigurnosti, kazala je da se političari u BiH trebaju suzdržavati podrivanja države.


"Zabrinuti smo secesionističkom retorikom iz RS. Pozdravljamo nedavne promjene Izbornog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik. BiH mora ostati jedinstvena, suverena država. Političari moraju pokazati hrabrost i raditi u korist svih građana", kazala je Woodward.


Predstavnik EU pri UN-u Stavros Lambrinidis kazao je da od političkih lidera očekuju fokus na dijalogu i reformama.


"EU je zabrinuta zbog donošenja zakona u RS i secesionističke retorike koja prijeti pravnom poretku u BiH. Mora se prestati s negiranjem genocida i ratnih zločina i okrenuti retorici pomirenja", kazao je predstavnik EU pri UN-u naglasio da je budućnost BiH u EU.


Kina i Rusija za zatvaranje OHR-a

Predstavnik Kine Geng Šuang kazao je da je pozicija Kine nepromijenjena.


"Gospodin Schmidt je koristeći Bonske ovlasti za nametanje zakona izazvao političke podjele unutar zemlje. BiH i njeni građani moraju sami donositi odluke", kazao je Šuang, dodavši da je Kina podržala produženje mandata EUFOR-u.


Ambasador Rusije Vasilij Nebenzja kazao je da je Rusija podržala produženje mandata EUFOR-a, kazavši kako se ta misija ne smije miješati u unutrašnje političke procese u BiH, za što je optužio zemlje Zapada.


"Ako se išta treba promijeniti u BiH je to da je Ured visokog predstavnika, relikt prošlosti, postao instrument kolonijalne politike i treba ga čim prije ukinuti", kazao je Nabenzja dodavši da je "njemački državljanin Christian Schmidt uzurpirao OHR".


Predstavnik Ekvadora Hernan Perez Loose također je ukazao na važnost misije EUFOR u BiH, pozdravio je održavanje lokalnih izbora koji su protekli u skladu s najvišim standardima i dodao da je potrebno veće učešće žena u donošenju odluka.


Ambasador Slovenije pri UN-u Samuel Žbogar kazao je da ta zemlja podržava put BiH prema EU i da dijeli posvećenost s drugim zemljama u održavanju mira i sigurnosti


Zamjenik stalnog predstavnika Švicarske Adrian Hauri ocijenio je zabrinjavajućim govor mržnje, negiranje genocida i drugih zločina te slavljenje ratnih zločinaca.


Ambasadorica Gvajane Carolyn Rodrigues-Birkett kazala je da je njena zemlja zabrinuta zbog retorike koja podriva sigurnost u BiH. Kazala je da žali zbog nedovoljnog sudjelovanja žena u vlasti u BiH i pozdravila odluku EU da da "zeleno svjetlo" za otvaranje pregovora s BiH o punopravnom članstvu.


Bećirović kazao da Srbija želi 'Anschluss' RS-a

Na poziv Barbare Woodward, britanske ambasadorice i predsjedavajuće Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija, obratio se i Denis Bećirović, predsjedavajući tročlanog Predsjedništva BiH, koji je kazao da je cilj BiH članstvo u EU i članstvo u NATO-u.


"U maju ove godine Opća skupština UN-a je usvojila rezoluciju o genocidu počinjenog 1995. nad Bošnjacima u Srebrenici. Nažalost, vodstvo Srbije ne priznaje presude UN-ovih sudova. Srbija je jedina zemlja presuđena da nije spriječila genocid", kazao je Bećirović.




Za vlasti entiteta RS-a Bećirović je kazao da pokušavaju razbiti BiH, da napadaju Daytonski mirovni sporazum, Ustav i zakone BiH i podrivaju državu.


Srbiju je optužio za miješanje u unutrašnja pitanja BiH, kazavši kako je "dokaz tome deklaracija Svesrpskog sabora koja je usvojena u Skupštini Srbije i Narodnoj skupštini Republike Srpske".


"Esencijalni cilj Srbije je 'Anschluss' (riječ koja se koristila za aneksiju Austrije od strane nacističke Njemačke 1938. godine) Republike Srpske. Deklaracija Svesrpskog sabora je u suprotnosti sa Daytonskim mirovnim sporazumom. To nije samo deklarativni akt, već planski dokument", kazao je Bećirović.


Dodao je, pored ostalog, da se moraju provesti sve presude Europskog suda za ljudska prava iz Strasbourga kako bi BiH postala zemlja u kojoj će svi građani biti ravnopravni.


Predstavnik Srbije pri UN-u Saša Mart kazao je da ova zemlja podržava dijalog između entiteta i konstitutivnih naroda na principu konsenzusa.


"Moja zemlja podržava razvoj odnosa sa BiH kao i njen teritorijalni integritet i suverenitet. Daytonski mirovni sporazum u svojoj cjelini i interesi Republike Srpske moraju se poštivati", kazao je Mart.


O UN-ovoj deklaraciji o genocidu u Srebrenici je rekao da oko nje nije bilo konsenzusa unutar BiH, jer su je odbacili predstavnici srpskog naroda.


"Ima onih koji koriste svaku priliku da napadnu rukovodstvo Srbije i koriste zapaljivu retoriku. Riječi kao 'Anschluss' su neprihvatljive", kazao je Mart osvrnuvši se na govor Bećirovića.




Predstavnik Hrvatske Ivan Šimonović je kazao da će BiH trebati duboku transformaciju kako bi postala članica EU, ali da Daytonski mirovni sporazum treba ostati "kamen temeljac".


"Rad na ustavnoj reformi treba se nastaviti uz puno poštivanje ravnopravnosti svih konstitutivnih naroda", kazao je Šimonović i dodao da su Hrvatska i BiH partneri u jačanju administrativnih kapaciteta BiH te da Hrvatska pomaže BiH na putu prema EU.


Što je naveo visoki predstavnik Schmidt?

Visoki predstavnik Christian Schmidt je u redovnom polugodišnjem izvještaju, za razdoblje od 16. aprila do 15. oktobra, naveo da je Vijeće ministara BiH kao državna vlada od maja ove godine usvojila samo dva zakona. To su državni budžet za 2024. godinu te izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, tijelu koje imenuje sve suce i tužitelje u zemlji, osim ustavnih sudaca.


Schmidt je kazao da je Europska unija nastavila davati zamah za ubrzanu evropsku integraciju zemalja Zapadnog Balkana. Naveo je da je BiH jedina zemlja koja nije iskoristila ovu inicijativu jer nije ispunila sve zahtjeve Plana rasta za ovu regiju vrijedan šest milijardi eura.


Schmidt je u prethodnom redovnom izvještaju u maju kazao da bi akcije koje provode vlasti u entitetu Republika Srpska, ali i još neki nivoi, mogle dovesti do "de facto, ako ne i de jure razgradnje BiH".


Za vlasti RS-a je naveo da prijete podrivanjem funkcionalnosti države, promoviraju ideju secesionizma te zagovaraju ukidanje državnog Suda i Tužiteljstva, kao i Ustavnog suda BiH.


Visoki predstavnik ima ovlasti za "konačnu interpretaciju" Sporazuma o civilnoj provedbi Daytonskog mirovnog sporazuma kojim je 1995. okončan rat u BiH, s ovlastima da nameće, mijenja ili ukida sve zakone osim državnog Ustava. Može smijeniti izabrane i imenovane dužnosnike na bilo kojem nivou i u bilo kojoj instituciji.


Politički predstavnici iz entiteta Republika Srpska odbijaju surađivati sa Schmidtom i "ne priznaju" ga za visokog predstavnika od njegovog imenovanja 2021. godine. Od ranije traže ukidanje OHR-a, u čemu ih podržavaju Rusija i Kina. Vlasti RS-a su pokušale donijeti i zakone prema kojima se odluke OHR-a, ali i Ustavnog suda BiH ne bi primjenjivale na teritoriji tog entiteta. Schmidta podržavaju zemlje Zapada.


Vojna misija Europske unije u BiH (EUFOR Althea) je ustanovljena 2004. godine kad je preuzela mandat od misije NATO-a koja je trajala od završetka rata.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Сплошные аномалии: россиянам предсказали экстремальную погоду зимой

Обвиняемый в получении взятки экс-замглавы ЯНАО официально попросился на СВО

Детский врач призвал беречь почки в сезон ОРВИ

Медсестра из Якутии обвиняется в мошенничестве с авиабилетами на 145 тысяч рублей

Музыкальные новости

Metallica — Black Album, if it was recorded in the 60s

Благодаря нацпроекту «Культура» школьники Магаданской области путешествуют по Санкт-Петербургу и Москве

«Динамо» Москва — «Ростов» — 1:1. Видеообзор матча РПЛ

Тайны мёда: врач Кутушов рассказал про целебные свойства и особенности нагревания

Новости России

Детский врач призвал беречь почки в сезон ОРВИ

Филипп Киркоров оказался, на самом деле, Крикоряном! И это не шутка

Проект томского кадрового центра вышел в финал всероссийского конкурса

«У России есть только два союзника — её армия и флот»

Экология в России и мире

«585*ЗОЛОТОЙ» рассказала о продажах и необычных свойствах украшений с драгоценными камнями

Токсиколог Кутушов объяснил, почему хочется спать после обеда

На территории школы имени Ткаченко в Кубинке появится новое спортивное оборудование

Слушатель «Авторадио» едет в Абу-Даби на «Формулу-1»

Спорт в России и мире

Теннисная школа экс третьей ракетки мира Петровой открылась в Татарстане

Рыбакина узнала первую сопернику на Итоговом турнире WTA-2024

Российская теннисистка Шнайдер вышла в полуфинал турнира WTA в Гонконге

Теннисист Медведев заявил, что поражение на "Мастерсе" ударило по уверенности

Moscow.media

«Грузовичкоф» на круглом столе РБК Петербург

Вечер сентября...

Подписывайтесь на наши Telegram каналы!

28 октября состоялось расширенное заседание Экспертного совета по совершенствованию законодательства в социальной сфере под руководством заместителя Председателя Госдумы РФ Анны Юрьевны Кузнецовой











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Академик РАН: Последняя вспышка на Солнце вряд ли приведет к магнитной буре

Опасные помои: эти марки кофе не смейте брать даже по акции

В Эстонии предложили изменить закон для возможной ликвидации ЭПЦ

Илья зовет на улицу...