Стивън Коен: Русия вече не е част от новия световен ред, отказвайки да изпълнява исканията на МВФ.
Стивън Коен, почетен професор по изследвания за Русия в Ню Йоркския и Пристънския университети, е един от най-добрите специалисти по въпросите за отношенията между Москва и Вашингтон.
Защо?
Коен не се вълнува какво говорят за него СМИ и другите марионетки на «новия световен ред».
Той е възрастен човек, затова не е загрижен да лансира кариерата си в името на политическата и финансова изгода. По тази причина му е по-лесно да публикува правдиви материали — без да сверява курса си със западната идеология.
«Западните СМИ не позволяват на хората да мислят ясно и логично. Те искат да държат масите под свой контрол», обяви Коен още през 2016 г.
«Според общоприетото мнение, формирано от политическия елит, за всичко е виновен само Путин.
Т.е. ние (САЩ и страните от Запада) сме напълно невинни.
Според все още живата от 25 години концепция, появила се след разпада на СССР, ние никога не сме правили нищо, за да предизвикаме студената война. Това, разбира се, е лъжа. Но ако се опитаме да обсъдим това…, тогава ще започнат да ви запушват устата с викове:
«Марионетка на Кремъл, агент на Путин ..»
Коен казва: «Това момче (Путин) дава много интервюта, при това всичко е достъпно на английски език, но «никой не обръща внимание на това, което говори Путин».
Напразно!
«Безпрецентните твърдения, че Кремъл «е нападнал Америка и влязъл в сговор с Тръмп с цел неговото избиране, са лишени от факти, както и от логика», казва той, «защото твърдящите това западни политици са зависими в икономически, интелектуален и политически план. Русия търси партньори на други места, в азиатските страни — Китай и Индия. Географски Русия ще си остане част от Запада, но само географски».
«Русия, оттегляща се от Запада или преднамерено изпласкана от него, с нейните огромни територии, огромни природни ресурси, наука на световно ниво, смъртоносни военни и ядрени сили, с пълномощия на вето в Съвета за сигурност в ООН, влиза в съюз с всички други развиващи се държави, които не са част от западния «световен ред САЩ-НАТО» и дори му се противопоставя.
Тази съвкупост от фактори все повече отделя Русия от либералното влияние на Запада, връщайки я към нейните традиции».
«Отхвърляйки идеологията, която й натрапва «новият световен ред», Русия всъщност стана мощна страна, която все по-малко се тревожи от санкциите от страна на САЩ и другите западни страни.
Коен твърди:
«В основата на глупостите на Вашингтон лежи лъжливата представа за това, че Русия може и е длъжна да бъде изолирана от световните дела. Но всъщност се случва точно обратното. Фактически самите САЩ все повече се изолират от останалия свят», пише Коен.
Всичко гореказано се потвърждава от реално случващите се събития.
Колкото и предизвикателно да звучи, Кремъл вече отказва да изпълнява исканията на МВФ за вливане на своите пари във финансовите системи на другите страни.
Въпреки забраната на МВФ Москва реши да използва «излишните си пари» от Фонда за национално благосъстояние за подкрепата и развитието на своята икономика.
Западните инструктори от МВФ считат, че тези средства трябва да бъдат вложени в ценни книжа и активи на други държави.
Фондът за национално благосъстояние на Русия е резервен фонд на държавата, който се формира на базата на нефтогазовия сектор, от допълнителните доходи от бюджета и пр. Това е нещо от рода на «възглавница за безопасност» за руската икономика в условията на криза.
Към 2 септември 2019 година състоянието на фонда се оценява на 122.88 млрд долара, което е около 7.2 % от БВП.
Независимо от крясъците на МВФ, Москва започна да инвестира т.нар. «паричен профицит», т.е. парите, превишаващи 7 % от БВП, за развитието на Русия.
Според министъра на финансите Антон Силуанов, финансите ще бъдат насочени към строителство и модернизация на инфраструкутраат в регионите на страната.
Критиката от страна на Запада за самоволието на Москва изригна моментално, но Путин не й обръща внимание.
Нещо повече, въпреки волята на западния елит Русия и Иран преминават към банковата система за плащания, заобикаляйки SWIFT.
Понастоящем SWIFT, като система за трансгранични плащания, обхваща над 11 000 финансови учреждения в повече от 200 страни в света.
Сега двете страни ще използат своите собствени системи за обмен на финансови съобщения, разработени вътре във всяка от страните — SEPAM (Иран) и SPFS (Русия) и
обединяването им за съвместна работа.
Новият качествен скок в платежите се случва на фона на присъединяването на Иран през следващия месец на оглавяваната от Русия зона на свободна търгови на Евразийския икономически съюз.
«Използването на тази система за търговски и делови обмен ще помогне в развитието и разширяването на търговските обмени между държавите-членки», считат в Техеран.
Русия започна разработката на SPFS през 2014 година на фона на заплахите на САЩ да изключат страната от SWIFT. Тестването на руската система започна през декември 2017 година. Днес към руския канал за плащания се пресъединиха не само местните участници, но и чуждестранни такива. Иран е само един от тях.
След като президентът Тръмп се отказа от знаковото ядрено споразумение с Иран и възбнови санкциите срещу Техеран, белгийският SWIFT изключи някои ирански банки от тази система за обмяна на съобщения.
Сега информацията за сделките и платежите на Иран с използването на новата система стана недостъпна за САЩ, което предизвиква ярост на Запад.
Петя Паликрушева