”En fisk verkar skadad, det är något som luktar”
Lyssna: Knut Kainz Rognerud - Davos tisdag ny
Davos tisdag.
Det är något med den här lilla elitistiska dammen, den som kallas Världsekonomiskt forum, det är något som inte är som det ska. En fisk verkar skadad, det är något som luktar.
Under mötena i de påkostade konferens- och medierummen är det är det också något som påtagligt saknas. Men som ingen pratar om. Om vi fortsätter med djurbildspråk är det en stor elefant i rummet. Eller snarare ingen alls.
För Klaus Schwab som grundade Davosmötet och organisationen World Economic Forum, han är inte här nu. Inte heller hans hustru eller dotter är här.
Dammens livskraftiga fisk
Varje år var det Schwabs öppningstal på engelska med kraftig tysk brytning som alla såg fram emot. Det var Klaus Schwabs idé och koncept om god ägarstyrning som var forumets filosofi i över femtio år. Filosofin verkar varit dammens livskraftiga fisk.
Schwab marknadsförde tanken att en aktiv bolagsägare med höga miljömässiga och sociala ambitioner alltid vinner på sikt.
Men var tog Klaus Schwab vägen?
Det började med en stor granskning i tidningen Wall Street Journal med anklagelser om sexuella trakasserier, om att det även fanns ett begrepp för sexuell kontakt mellan VIP-gäster och forumets unga kvinnliga personal - White-on-blue action - för färgen på brickorna som alla deltagare har. VIP-gästerna har vita, personalen blå. Det kom också anklagelser om rasism och om att familjen Schwab utnyttjat forumets pengar för privata omkostnader.
Forumets ledning avfärdade anklagelserna. När en internutredning blev klar I somras visade den på en viss sammanblandning av familjens och forumets intressen. Utredningen sade sig inte hittat något brottsligt – ändå tvingades Klaus Schwab avgå.
Nu är fondbolagets Blackrocks vd Larry Fink tillförordnad ordförande. Han har goda relationer med Donald Trump.
Onda tungor hävdar
Det är ingen risk att Davosmötet kommer dö – i år är det rekordmånga statschefer och vd:ar här. Onda tungor hävdar att rekordsiffrorna beror på att tidigare kom Klaus Schwabs vänner – i år kom också hans fiender.
Men Schwabs dröm om en god bolagsstyrning verkar död. Nu kan företagsledare komma till Davos och diskutera lönsamma affärer utan att anklagas för hyckleri.
Ryktet har gått om att Klaus Schwab inte ens är i Schweiz den här veckan. En del vill hävda att den unkna lukten sedan länge kom från Davosfiskens eget huvud.