Avbrøt bystyremøte – saken er henlagt
Andreas Høy Knudsen vil ikke bli straffet for avbrytelsen av bystyremøtet i Stavanger.
Det melder Stavanger Aftenblad.
– Jeg hadde jo håpet at det ble utfallet, sier Høy Knudsen til NRK.
– Det var en politisk ytring. Det måtte gå sånn som det gikk. Så jeg er fornøyd med politiets vurdering, sier han.
– Politiet har etter en grundig vurdering besluttet å henlegge saken idet det ikke anses å være rimelig grunn til å iverksette etterforskning, sier politiadvokat Tonje Leirgulen Ravndal til Aftenbladet.– Å markere et politisk standpunkt er en del av ytringsfriheten, sier hun.
Høy Knudsen utelukker ikke å ta lignende midler i bruk ved en annen anledning.
– Hvis det blir nødvendig å markere seg overfor de folkevalgte for å minne dem om den tilliten som de nyter fra oss som er innbyggere, så må man jo gå til aksjon.
Han understreker likevel at han ikke tror det vil være nødvendig å aksjonere på samme måte igjen.
I tillegg har han lovet å kontakte ledelsen i kommunen gjennom vanlige kanaler før det eventuelt tas mer drastiske grep.
– Jeg har tillit til ledelsen i Stavanger kommune etter det som skjedde. Jeg ser at de er lydhøre og lytter til behovet ute i sektoren. Det er veldig oppløftende.