100 millioner kroner til tilleggsareal for Fosen reinbeitedistrikt
Staten skal skaffe tilleggsarealer til vinterbeiter for de to siidaene som er påvirket av vindkraftverkene på Fosen.
Nå foreslår staten å bevilge 100 millioner kroner til å skaffe tilleggsarealer til de to vinterbeitene, kommer det frem i årets reviderte nasjonalbudsjett
.Dette er en meklingsavtale mellom Sør-Fosen sijte og Fosen Vind, og Nord-Fosen siida og Roan Vind, som driver kraftverkene.
Forskningsinstitutt NIBIO har utredet ulike områder, og anbefalt Håmmålsfjellet-Sålekinna i Os, Tolga og Engerdal kommune.
Regjeringen jobber videre på grunnlag av denne anbefalingen.
– Bevilgningen vil blant annet kunne omfatte kostnader til gjennomføring av en planprosess, avbøtende tiltak og beiteleieavtaler, sier Nils Kristen Sandtrøen som er Norges landbruks- og matminister.