Čínský internetový prodejce oblečení Shein plánuje v první polovině letošního roku vstoupit na akciovou burzu v Londýně, za předpokladu, že získá souhlas regulačních orgánů. Podle jednoho ze zdrojů by nabídka mohla být dokončena již o Velikonocích, tedy 20. dubna, konečný časový plán však stále není pevně stanoven.
Podle zdroje by firmě Shein mohla pomoci urychlit získávání potřebných regulačních povolení návštěva britské ministryně financí Rachel Reevesové v Číně, která začíná v sobotu. Reevesová se má mimo jiné setkat s místopředsedou vlády Che Li-fengem a jednat s ním o hospodářské a finanční spolupráci.
Snaha o vstup na londýnskou burzu přichází v době, kdy firma ukončila své snahy o vstup na burzu ve Spojených státech, který odmítli zákonodárci, protože se obávali rizik spojených s Čínou a údajných nekalých pracovních praktik.
Šéf britského Úřad pro finanční etiku, který má na starosti posuzování a schvalování vstupů na burzu, doprovází Reevesovou na cestě do Číny. Setkat se zde má se zástupci čínského regulačního úřadu.
Firma Shein byla založena v Číně v roce 2012 a stala se jedním z největších prodejců módy na světě. Nabízí obrovské množství levného módního oblečení a k propagaci využívá influencery na sociálních sítích. Čelí však ostré kritice kvůli svým ekologickým praktikám a obvinění, že v dodavatelském řetězci využívá nucenou práci.
Skupina amerických zákonodárců předloni vyzvala k prošetření společnosti Shein kvůli tvrzení, že při výrobě některých oděvů, které prodává, je využívána nucená práce Ujgurů. Firma u dodávek oblečení spoléhá na tisíce dodavatelů třetích stran a smluvní výrobce.
Shein tvrdí, že má nulovou toleranci vůči nucené práci. Loni v květnu se však objevila zpráva, která naznačovala, že zaměstnanci některých jejích dodavatelů stále pracují pětasedmdesát hodin týdně, přestože firma slíbila, že podmínky se zlepší.