Добавить новость

Андрей Фролов откликнется на «Зов русалки»

Деятельность «Евроонко» по внедрению новых медицинских технологий отмечена дипломом НАМО

Биатлонистка Халили верит, что сможет попасть на Олимпийские игры

Психологи рассказали, как не навредить ребёнку при объятиях

World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Na čo si dať pozor pri textoch, obrázkoch a videách? Poradíme ako rozoznať AI

Žijeme vo svete, kde je možné v priebehu niekoľkých minút vytvoriť virtuálny klon človeka a deepfakes sú realitou, ktorá chce ovplyvniť naše myslenie a môže viesť k finančným aj osobným škodám. Ako však spoznať, či je tá vec, ktorú čítam alebo sa na ňu pozerám, výsledkom práce človeka, či len slov, prípadne obrázkov pravdepodobne vygenerovaných tak, aby ma oslovili?

Mali by sme prestať veriť videám? OpenAI oficiálne vydalo verejnosti svoj generátor videí

Jednoduchšie to spoznáme pri dlhších a zložitejších materiáloch. Čiže ak máme dlhý dokument z nejakého jazykového modelu, bude pravdepodobne jednoduchšie odhaliť, že nie je vytvorený človekom. To isté platí pre video alebo obrázok vo vysokom rozlíšení, to nám jednoducho dáva viac šancí, že sa prejaví chyba vo vykreslení alebo nejaký nezmysel, nedokonalosť či nedodržanie fyzikálnych zákonov, a máme tak viac príležitostí, aby sme rozpoznali podvrh.

Poďme sa pozrieť, čomu venovať pozornosť pri rôznych výstupoch.

Na čo si dať pozor v textoch

Jednoduchšie zadanie (prompt) môže spôsobiť, že obsah generovaný umelou inteligenciou dodržuje jednotný vzor alebo pridáva rovnaké frázy, čo v ľudskom texte chýba. Ľudskí autori vytvárajú relevantný obsah so zameraním na cieľovú skupinu a požadovaný tón. Čo sa dá síce za pomoci genAI tiež, ale treba viac so systémom pracovať, čo nie každý zvládne. Navyše ľudské písanie zahŕňa rôzne štýly, tóny a výrazy, ktoré čitateľov zaujmú.

Obsah generovaný umelou inteligenciou je spravidla menej zložitý ako obsah písaný človekom. Umelá inteligencia tiež používa menej riadkov na odsek a píše kratšie vety. Ľudia často používajú interpunkčné znamienka, ako sú otázniky, dvojbodky a bodkočiarky. Naopak obsah generovaný umelou inteligenciou väčšinou taký bohatý nie je.

Ilustračná snímka FOTO: X

FOTO: X

Veľkú pozornosť by ste mali venovať citáciám a odkazom. Nemusí to byť priamo vo výskumných a akademických prácach, aj odkazy na konkrétne články, produkty či vyjadrenia môžu priniesť vodítka. Nástroje AI totiž môžu ponúkať nesprávne alebo náhodné citácie alebo si odkaz priamo vymyslieť. Môžete tiež vyhľadávať irelevantné alebo opakujúce sa informácie, čo uľahčuje odhalenie textu generovaného umelou inteligenciou.

Vyskúšať tiež môžete niektoré nástroje na detekciu umelej inteligencie. Nástroje ako Copyleaks, GPTZero, Crossplag, Originality.ai pomáhajú rozlíšiť obsah napísaný človekom od obsahu napísaného umelou inteligenciou, čím odpovedajú na otázku, ako rozpoznať obsah vytvorený umelou inteligenciou. Ale nie sú stopercentné, a nemožno ich tak brať ako jediné hľadisko pre rozhodovanie o tom, či text nevytvoril človek.

Na čo si dať pozor pri obrázkoch

Tvorcovia generatívnych nástrojov môžu do vytvorených obrázkov pridávať vodoznaky. Tie môžu mať podobu textu označujúceho zdroj, logá alebo menej viditeľný vzor, ​​ktorý má pomôcť ľahšie identifikovať obsah generovaný umelou inteligenciou.

Tvorba obrázkov prostredníctvom nástroja Microsoft Copilot.

FOTO: HN/Patrik Koreň

Pri odhaľovaní snímok vytvorených umelou inteligenciou sa zamerajte predovšetkým na prípadné neprirodzené alebo zle vykreslené ľudské rysy, ako sú oči a ich okolie, ruky, pery a úsmevy. Hľadajte asymetrie, ktoré sú na každej strane iné, či už sú to rôzne veľké oči alebo napríklad nesymetrické prívesky. Zaraziť môžu aj neprirodzene hladké tváre. Môžete tiež hľadať rozmazané objekty na pozadí alebo v odrazoch.

Všeobecne sa dá povedať, že väčšina obrázkov generovaných umelou inteligenciou dodržiava podobné vzory, farby a textúry, pokiaľ im zadáte jednoduchý príkaz.

Na čo si dať pozor pri videu

Veľa vecí pri odhaľovaní videí vygenerovaných AI je spoločných s identifikáciou obrázkov. Navyše môžeme využiť to, že sa systém musí s objektmi na jednotlivých snímkach videa správne posúvať.

Video vytvorené technológiou Sora od OpenAI. K jeho vytvoreniu bol použitý text: Pes Corgi, ktorý vloguje na tropickom ostrove Maui.

Môžete tak napríklad sledovať, či je zvuk správne synchronizovaný s pohybom pier. Ďalšou vecou, ​​ktorú si môžete všimnúť, je neprirodzené žmurkanie alebo mihotanie okolo očí, zvláštne osvetlenie alebo tiene a výrazy tváre, ktoré nezodpovedajú emocionálnemu tónu reči.

Všeobecne hľadajte nezrovnalosti v tvári, ako je pohyb vrások, chĺpkov, okuliarov alebo napríklad aj znamienok. Pri osvetlení si všímajte jeho konzistenciu a to, či sa správajú tiene tak, ako by ste čakali, alebo nie.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

«Весьма плодотворный год»: Путин и лидер КНР провели переговоры по видеосвязи

61 новый бренд на российском рынке в 2024: исследования Nikoliers

Семшов: «Мы сами виноваты – целуем легионеров в одно место»

Деятельность «Евроонко» по внедрению новых медицинских технологий отмечена дипломом НАМО

Музыкальные новости

Театр "Модерн" вновь покажет пронзительную драму «Человек с глазами Моцарта»

«Карьера закончилась»: Татьяна Тарасова резко отреагировала на новость о беременности Трусовой

Ремикс Песни. Создание ремикса Песни. Создание Хитового ремикса песни.

Собянин: В медучреждения Москвы поставили более 24,8 тыс. единиц медоборудования

Новости России

Заслуженного лесовода приговорили к 10 годам за вырубку подмосковных лесов

В Москве 17-летних подростков начали автоматически ставить на воинский учет

ДЕЛА ЯНИСА ТИММЫ, ГЕНЕРАЛА КИРИЛЛОВА И... SHAMAN СОВПАЛИ НЕ СЛУЧАЙНО?! НОВОСТИ. И дополнительные важные новости. Россия, США, Европа могут улучшить отношения и здоровье общества?!

Суд взыскал 3 миллиарда рублей с подрядчика Минобороны России

Экология в России и мире

Джиган сделал Оксане Самойловой сюрприз стоимостью более 22 миллионов рублей: видео

Блогерша Самойлова похвасталась автомобилем Tesla от Джигана

Продюсер Дворцов: Анна Седокова активно готовится к концертам после выписки

«Для нас самое главное — венчание»: дочь Волочковой впервые вышла в свет с бородатым бойфрендом

Спорт в России и мире

Мирра добралась до Соболенко. Нас ждет суперматч в Австралии

Сколько заработала Елена Рыбакина на Australian Open-2025

Джокович: Это был один из самых эпичных матчей, которые я проводил

Александр Зверев в третий раз в карьере вышел в полуфинал Australian Open

Moscow.media

«Деловые Линии» рассказали о росте объемов авиаперевозок на 20% по итогам 2024 года

В Московском регионе 5,6 тысячи самозанятых самостоятельно формируют будущую пенсию

• https://dusil.org • Dusil Photography

Стоматолог клиники «Мегастом» Татьяна Ильина: эрозия зубов и ее причины











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Путин улыбнулся и помахал рукой Си Цзиньпину во время их онлайн-встречи

Эксперт Комаренков объяснил, как своими силами избавиться от клопов в жилье

Психологи рассказали, как не навредить ребёнку при объятиях

В Московском регионе мобильным интернетом обеспечили 338 тысяч жителей новостроек