Добавить новость

Пожар потушили в центре Москвы в бытовом городке

Сотрудники МЧС спасли свинью с поросятами из горящего амбара под Вологдой

Патриарх Кирилл в Рождественском послании назвал способ попасть в Царство Божие

Патриарх Кирилл заявил, что демографическая ситуация в России вызывает тревогу



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Kā strādāt ar degsmi, bet neizdegt?

IR 

Mūsdienu darba vide bieži pieprasa augstu efektivitāti, ilgas darba stundas un pastāvīgu pieejamību, tas izraisa garīgu un fizisku nogurumu, un tas savukārt var novest pie izdegšanas. Ar profesionālo izdegšanu aizvien biežāk sastopas dažādu nozaru pārstāvji, arī visos izglītības posmos strādājošie pedagogi.

Darbs pirmsskolā nozīmē ne tikai garas darba stundas un specifiskas profesionālas iemaņas darbā ar maziem bērniem. Pirmsskolā visbiežāk strādā cilvēki ar misijas apziņu, kam šis darbs ir aicinājums. Skolotāji ikdienā ir atbildīgi par katra mazā cilvēka dzīvību un veselību, turklāt cenšas ievērot katra bērna individuālās vajadzības un palīdz apgūt emociju regulēšanas prasmes un sociālās iemaņas. Šajā darba intensitātē skolotāji nereti aizmirst paši par savu emocionālo labsajūtu un enerģijas resursiem. Taču tieši pedagoga labsajūta, emocionālā noturība, spēja saglabāt motivāciju un entuziasmu ir ļoti svarīga, lai radītu bērnu attīstībai emocionāli drošu un atbalstošu vidi.

Trauslā robeža, ko var nepamanīt

Sākot darbu pirmsskolas izglītības jomā un vēlāk jau kopā ar kolēģēm dibinot pati savu bērnudārzu, biju gatava strādāt bez atpūtas un darbam veltīt gandrīz visu diennakti. Jāsaka godīgi, ka pirmajos gados to pašu sagaidīju arī no darbiniekiem. Tomēr laika gaitā kļuva skaidrs, ka tas ir ceļš uz spēku izsīkumu un izdegšanu.

Ja pedagogs pats emocionāli būs kā pustukšs kauss, bez enerģijas un motivācijas, būs ļoti grūti strādāt efektīvi un iedvesmot citus. Mēs daudz domājam, kā skolotājam ir jārūpējas par audzēkņiem, taču ir svarīgi apzināties, ka vienlaikus ir jāspēj parūpēties par sevi. Rūpes par sevi nav egoisms vai ekskluzivitāte, tā ir nepieciešamība. Patiesībā ne tikai pedagogiem, bet ikvienam no mums būtu jāpajautā sev – ko es daru savā labā ik dienu, ik nedēļu, ik mēnesi, ik gadu? Šāds jautājums nereti atspoguļo, cik daudzi no mums patiesībā velta savus spēkus citiem – darbam, ģimenei, kopienām, kurām pieder –, aizmirstot par sevi. Un īpaši bieži tā notiek tieši ar pedagogiem, jo pedagoģijas laukā visbiežāk nonāk cilvēki ar visai spēcīgu empātiju – spēju izprast un attiecīgi arī aprūpēt citu vajadzības.

Perfekcionisms – draugs vai ienaidnieks?

To faktoru saraksts, kas veicina nogurumu un izdegšanu darbā, ir diezgan garš. Pedagogi bieži vien ir perfekcionisti, kuri visu vēlas izdarīt pēc iespējas labāk. Katrā no mums ir “iekšējais kritiķis”, kas nepieskatīts ilgtermiņā var kļūt par galveno izdegšanas virzītāju. Vēlme paveikt darbu nevainojami var būt gan virzītājspēks, gan ienaidnieks. Ja skolotājs nejūtas gana profesionāls vai nesasniedz iedomātās augstās prasības pats pret sevi, rodas vainas apziņa, emocionāls izsīkums un strauji samazinās profesionālā pašapziņa.

Lai gan šo pašapziņu varētu ietekmēt arī atalgojums, jāuzsver, ka tikai ar atalgojumu vien nevar risināt izdegšanas problēmas. Darbs ar bērniem ir specifisks un emocionāli intensīvs. Bieži vien ir situācijas, kad skolotājam jāvelta daudz laika un enerģijas arī darbam ar vecākiem, un, ja tādā brīdī iztrūkst vadības atbalsts, tad skolotājs var justies vientuļš un neatbalstīts. Arī šāda vientulības sajūta ir ceļš uz izdegšanu, tāpēc izglītības iestāžu vadītāju iesaistei un darbinieku atbalstam ir ļoti būtiska nozīme.

Kā pamanīt pirmās izdegšanas pazīmes?

Izdegšana ir process, kas attīstās pakāpeniski, un, ja tās pirmās pazīmes netiek laikus pamanītas, sekas var būt ļoti nopietnas un ietekmēt cilvēka veselību uz ilgu laiku. Visbiežāk tās skar ne tikai pašu cilvēku, bet arī kolēģus, ģimeni un līdzcilvēkus. Un tieši kolēģi un līdzcilvēki var palīdzēt pamanīt pirmās izdegšanas pazīmes, lai laikus novērstu riskus.

Ja cilvēks, kurš vienmēr bijis aktīvs, radošs un enerģisks, pēkšņi kļūst noslēgts un drūms, ja kolēģis, kurš sapulcēs vienmēr bijis gatavs dalīties ar savu viedokli, pēkšņi sāk atturēties no diskusijām, aprobežojas ar īsām atbildēm un ir zaudējis vēlmi izteikt savu viedokli un idejas, tā var būt viena no pazīmēm, ka cilvēks vairs nejūtas motivēts vai arī jūt emocionālu izsīkumu. Tieši tāpēc ir svarīgas regulāras sapulces, sarunas ar kolēģiem un darbiniekiem, kaut vai tikai tāpēc, lai apmainītos ar viedokļiem un pārdomām, sniegtu uzmundrinājumu cits citam. Tas ir būtisks rīks pedagogu emocionālās veselības uzturēšanā. Arī regulāri neformāli pasākumi veicinās piederības, psiholoģiskās drošības sajūtu un sniegs emocionālu atelpu straujajā ikdienā.

Emocionālā atbalsta platforma

Lai proaktīvi samazinātu izdegšanas riskus, liela nozīme ir arī pedagogu izglītošanai par emocionālās un fiziskās labsajūtas nozīmi. Semināri, grupu diskusijas un vienkārši atgādinājumi ikdienā var palīdzēt mainīt mūsu ieradumus un attieksmi pret sevi un veicināt spēju labāk noturēt veselīgas robežas un līdzsvaru starp darbu un privāto dzīvi.

Arī supervīzijas ir viens no instrumentiem, kas var būtiski uzlabot pedagogu emocionālo labsajūtu un profesionālo izaugsmi. Regulāras, profesionālas tikšanās, kurās iespējams apspriest darba problēmas, meklēt risinājumus un iegūt emocionālo atbalstu, ir ļoti svarīgas, tāpēc ceru, ka supervīziju prakse kļūs aizvien izplatītāka arī pirmsskolās, kur darbs prasa lielu emocionālo iesaisti. Esmu gandarīta, ka Latvijas Privāto pirmsskolu biedrība ir aktualizējusi profesionālās izdegšanas jautājumu, piedāvājot biedrības dalībniekiem apmeklēt supervizores un psihoterapijas speciālistes Rutas Virbules semināru par izdegšanu “Kā strādāt ar degsmi un neizdegt”, lai izglītotu privāto pirmsskolas iestāžu vadītājus un viņi tālāk varētu nodot šīs zināšanas savām komandām.

Pirmsskolas pedagogu darbs ir izaicinājumiem bagāts, un vienlaikus tas ir ļoti svarīgs visai sabiedrībai un sniedz milzīgu gandarījumu. Ja skolotāji jutīs, ka viņu darbs tiek novērtēts, ja būs pieejams atbalsts un iespēja izglītoties par emocionālās labsajūtas jautājumiem, arī izdegšanas riski samazināsies. Kopīgiem spēkiem, rūpējoties viens par otru un pievēršot uzmanību savai un kolēģu labsajūtai, varam saglabāt prieku strādāt un sekmēt  profesionālo izaugsmi. Lai parūpētos par sevi, varam sākt ar mazumiņu: ejam dabā, neaizmirstam izkustēties, tiekamies ar cilvēkiem, kuri mūs iepriecina, un mums izdosies saglabāt dzīves garšu!

 

Autore ir privātās pirmsskolas Mūsu Poga dibinātāja, mācību telpas Ideju lauks vadītāja

The post Kā strādāt ar degsmi, bet neizdegt? appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

28-летняя беременная француженка не пережила падения в душе

Елена Кондулайнен потребовала прощальную роль после инсульта

Умер 28-летний российский стример Максим Spokoynich

Сергей Собянин: В Коммунарке завершено строительство нового пожарного депо

Музыкальные новости

Baza: Стивен Сигал готов выступить на корпоративе в Москве за 200 тыс евро

Палестина ждет продолжения поддержки Сирии после отставки Башара Асада

Шайба Рашевского помогла московскому «Динамо» обыграть «Сочи» в матче КХЛ

Выставка трофейной техники открылась в Пскове. ФОТО

Новости России

Собянин: Специалисты городских служб обеспечили бесперебойную работу систем жизнеобеспечения в праздники

В Подольске в Рождественском турнире по единоборствам поучаствовали 70 спортсменов

Мужчина избил молотком пассажира московского метро

Вадим Красносельский рассказал о причинах энергокризиса, помощи со стороны России и инсинуациях молдавских политиков

Экология в России и мире

Красовалась в купальнике с вырезом: Самойлова показала фигуру после праздников

Кулинарное путешествие по Байкалу 

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: как избавиться от отеков после новогодних праздников

Коллекция The Row pre-fall 2025

Спорт в России и мире

Иванишевич впервые прокомментировал скандал вокруг Рыбакиной и Вукова

Павлюченкова проиграла Вондроушовой на старте турнира в Аделаиде

Российский теннисист Даниил Медведев сообщил о рождении второго ребенка

Арина Соболенко раскрыла секрет своей игры после очередного титула в 2025 году

Moscow.media

От искры до пожара: дата-центры вредят энергоснабжению жилых домов в США, а с ИИ ЦОД всё станет только хуже

Массовое заражение сальмонеллезом в пермской "Хлебнице" вылилось в уголовное дело

Пассажирка "Ниссана" погибла в автоаварии в Калининском районе

Qualcomm представила энергоэффективные ИИ-микросерверы AI On-Prem Appliance Solution











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Мужчина избил молотком пассажира московского метро

Собянин: Специалисты городских служб обеспечили бесперебойную работу систем жизнеобеспечения в праздники

Паллиативный врач дала рекомендации как гулять с малоподвижными пациентами

Источник 360.ru: фура загорелась на улице Маршала Федоренко в Москве