Žurnāls Domuzīme, 2024, nr. 6
Mēs katrs esam iesaistīti kādā dzīves norišu konstelācijā. Kad attālināmies, lai izvērtētu kopainu, reizumis nākas secināt, ka substance neatminami atšķiras no izsapņotā, līdz ar to šķiet nepazīstama, un varbūt pat pats sapnis ir piemirsts. Lai aizmirsto izceltu no pazušanas, jāķeras pie dienasgrāmatas vai pie datora cietā diska datnēs saglabātās informācijas. Tomēr tikpat iedarbīga ir arī dzeja. Tā nu atmiņu un sapņa slieksni rosina šķērsot Līvas Martas Rozes debijas dzejkrājums Struktūra.
Māksliniece Anete Krūmiņa grāmatai veidojusi lakonisku dizainu. Pienbaltos vākos nosaukums iespiests apzeltītiem burtiem, kuru viļņainā forma asociējas ar ūdens kustību. Gandrīz kabatas formāta krājumu var ērti ņemt līdzi ceļā. Savukārt abstraktā, taču labskanīgā grāmatas nosaukuma izvēli autore pamatojusi kādā intervijā1 — tas esot veidojies sarunā ar grāmatas redaktori Ingu Gaili, kad abas strādājušas ar mapēm, kurās bija sakārtoti dzejoļi. Struktūra šajā krājumā iemieso cilvēka daudzveidīgo pieredzi — arī dzejā itin kā nošķirtas, atšķirīgas salas satiekas, un vienā veselumā salīmējas dzejnieces sociālās lomas un pārdzīvojumi.
Dažkārt intervijās un dzejas publikācijās jau uzmirdzējusī autore pieder pie jaunās dzejas paaudzes, un viņas grāmata apliecina neparastu poētisko pasauli. Rozes dzejā ir vairāki tematiskie loki — ikdienas epizodes, fiziskas ciešanas (slimības), (ne)notikušās bērnības traumas, seksualitāte un arī sapņu dimensija. Dzejas cilvēks mīt urbānā vidē (Rīgā), kur viņa pasauli intonē gan hēdoniska, gandrīz psihedēliska pieredze, gan apoloniska studenta dzīve. Krājuma pirmais dzejolis iezīmē postpasauli, kurā «nav debesis (..) bet polikarbonāta plēve pārvilkta pār pilsētu» (5), līdz ar to eksistence atgādina laboratorijas eksperimentu, kurā viss dzīvais, jutekliski uztveramais uzvirmo no pagātnes vai nedaudz piespiestas tuvības satiksmes maršrutā. Rozes dzejā juteklisku noskaņu samērā bieži kāpina plaša krāsu palete un smaržas. Krājumu caurvij cigarešu dūmu, vietām — garšvielu tēli.
The post katrai detaļai ir nozīme appeared first on IR.lv.