Jedna z najaktívnejších sopiek na svete sa v pondelok po trojmesačnom období pokoja opäť prebudila k životu a začala chrliť lávu až do výšky 80 metrov z dna kalderového jazera. Vulkán Kilauea na najväčšom z Havajských ostrovov vybuchol v noci na pondelok miestneho času (popoludní nášho času), oznámila geologická služba Spojených štátov, a erupcie pokračujú až doteraz. Informovali o tom dnes stanice CNN alebo denník The Guardian.
Ohnivá show prilákala pred vianočnými sviatkami do národného parku Hawaii Volcanoes, ktorý je pre verejnosť otvorený 24 hodín denne, davy ľudí, píše CNN.
Geologická služba tiež umiestnila na internet živé zábery z webkamery. Podľa správy národného parku pokrývala láva do troch hodín od prvej erupcie 500 akrov na dne kaldery, čo je veľká kotlovitá priehlbina, ktorá sa okrem iného vyznačuje poklesom či naopak rastom výšky svojho povrchu.
"Je to celkom vzrušujúci moment... toto je naozaj veľká, objemná erupcia. Láva veľmi rýchlo vyteká, čo je na začiatku týchto erupcií bežné," povedal v živom prenose Ken Hon, vedúci vedecký pracovník USGS. "Ide o piatu erupciu, ktorú sme v oblasti Kilauea zaznamenali od decembra 2020," spresnil.
Úrady ubezpečili verejnosť, že okolité obce nie sú výbuchom sopky ohrozené, pretože sa obmedzujú na územie národného parku. USGS však upozornila na vysokú mieru emisií sopečných plynov, ktoré sa šíria po vetre od krátera a zhoršujú kvalitu ovzdušia.
Sopka Kilauea vybuchla tiež tento rok v júni a septembri a s výnimkou obdobia pokoja medzi rokmi 1924 a 1952 v nej dochádza k erupciám pravidelne od vtedy, čo o nej existujú písomné záznamy.
Erupcie zvyčajne trvajú niekoľko dní, ale môžu sa natiahnuť aj na rok. V roku 2018 Kilauea vybuchovala od mája do augusta a jej erupcie zničili vyše 700 stavení.