Z venezuelských väzníc prepustili ďalších 223 väzňov zadržaných počas protivládnych protestov, ktoré vypukli bezprostredne po sporných júlových prezidentských voľbách. Oznámila to v pondelok tamojšia prokuratúra. Celkovo tak bolo prepustených už 956 zadržaných demonštrantov, správa pochádza z agentúry AFP.
"V priebehu dnešného dňa sa v koordinácii s trestnými súdmi preverila nová skupina prípadov," uviedla prokuratúra. Zmienený proces posudzovania zadržaných demonštrantov za účelom ich možného prepustenia sa začal v novembri.
AFP približuje, že príbuzní zadržaných už týždne protestujú a dožadujú sa ich prepustenia pred Vianocami. Venezuelská ľudskoprávna organizácia Foro Penal však zároveň spochybňuje tvrdenia vlády o počte prepustených demonštrantov.
Venezuelské úrady naklonené vláde vyhlásili za oficiálneho víťaza prezidentských volieb z 28. júla úradujúceho prezidenta Nicolása Madura. Volebná komisia aj najvyšší súd však odmietli zverejniť podrobné záznamy hlasovania v jednotlivých volebných obvodov, o ktoré žiadala opozícia ako dôkaz jeho víťazstva.
Opozícia označuje voľby za zmanipulované a tvrdí, že s pohodlným náskokom zvíťazil jej kandidát Edmundo González Urrutia. Na podporu týchto tvrdení zverejnila na internete tisíce odfotografovaných hlasovacích lístkov, ktoré získali jej pozorovatelia.
Madurovo sporné znovuzvolenie sa stretlo s kritikou medzinárodného spoločenstva, vrátane Európskej únie. Vo Venezuele viedlo k tvrdo potláčaným masovým protivládnym protestom.
Zadržali na nich vyše 2400 ľudí. Najmenej 28 ľudí prišlo počas protestov o život, zatiaľ čo zranenia utrpelo takmer 200 ďalších osôb, uviedol pred časom venezuelský generálny prokurátor Tarek Saab.
Zadržaní demonštranti boli obvinení z terorizmu a podnecovania k nenávisti a prevezení do väzníc s najprísnejším režimom. Traja zo zadržaných - vo veku 36, 43 a 44 rokov - údajne vo väzbe zomreli, píše AFP. Viacero ďalších sa podľa slov ich príbuzných vo väzbe pokúsilo o samovraždu.