Čínska loď I Pcheng 3 podozrivá z prerušenia káblov v Baltskom mori v novembri dnes vyplávala z baltskej úžiny, kde mesiac kotvila. Podľa agentúry AFP to oznámila švédska pobrežná stráž. Stalo sa tak po štvrtkovom rokovaní na palube lode medzi zástupcami Číny, Švédska, Fínska, Nemecka a Dánska.
V dňoch 17. a 18. novembra niekto prerušil dva telekomunikačné káble, ktoré vedú na dne Baltského mora. Jeden z káblov spájal Litvu so Švédskom, druhý Nemecko s Fínskom. Niektoré dotknuté krajiny hovorili o sabotáži. Podozrenie padlo na čínsku loď, pretože sa podľa záznamov o plavbe nachádzala v oblasti. Loď od 19. novembra kotvila v úžine Kattegat, ktorá sa nachádza medzi Dánskom a Švédskom.
Plavidlo dnes z miesta, kde viac ako mesiac kotvilo, odplávala, oznámila švédska pobrežná stráž. "(Loď) uviedla, že smeruje do Egypta," povedala agentúre AFP hovorkyňa švédskej pobrežnej stráže Hanna Buhlerová. Stráž však naďalej pohyb plavidla monitoruje.
Švédske úrady už skôr uviedli, že loď kotví v medzinárodných vodách, a teda nie je pod ich právomocou. Švédsko vyzvalo Čínu, aby na prešetrení prerušenia káblov spolupracovalo. Švédsky premiér Ulf Kristersson tiež uviedol, že Čínu Štokholm z ničoho neobviňuje.
Vo štvrtok na palubu lode nastúpili zástupcovia Švédska, Fínska, Nemecka a Dánska. Švédska polícia uviedla, že čínske úrady viedli na palube lode vlastné vyšetrovanie, ku ktorému prizvali švédskych predstaviteľov "ako pozorovateľov".
Niektorí predstavitelia vyjadrili domnienku, že prerušenie káblov môže súvisieť s ruskou inváziou na Ukrajinu. Od jej začiatku vo februári roku 2022 sa napätie v Baltskom mori výrazne zvýšilo. Odvtedy bol v Baltskom mori poškodený plynovod Nord Stream alebo iný plynovod, ktorý spájal Fínsko a Estónsko.