Izraelské letecké útoky v Sýrii sú porušením suverenity krajiny a musia sa okamžite skončiť, povedal dnes podľa agentúry AFP novinárom v New Yorku pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN generálny tajomník svetovej organizácie António Guterres.
Vyzval tiež medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo obyvateľom Sýrie k mierovej politickej transformácii po nedávnom zvrhnutí prezidenta Bašára Asada povstalcami.
Šéf OSN dnes tiež oznámil, že vymenoval do vedenia nezávislej inštitúcie pre nezvestných v Sýrii Mexičanku Karlu Quintanaovú.
"Blízky východ je spustošený mnohými požiarmi, ale dnes je v Sýrii iskrička nádeje a tá iskrička nesmie zhasnúť," povedal Guterres podľa agentúry AFP.
Podľa neho ide o rozhodujúci moment, ale tiež o moment veľkej neistoty. "Je povinnosťou medzinárodného spoločenstva stáť pri sýrskom ľude, ktorý toľko trpel. Budúcnosť Sýrie si však musia vytvoriť sami jej obyvatelia," dodal.
Šéf OSN dnes tiež kritizoval Izrael, s ktorým má dlhodobo zlé vzťahy. "Rozsiahle izraelské letecké útoky (v Sýrii) pokračujú. Ide o porušenie suverenity a územnej celistvosti Sýrie, to musí okamžite skončiť," povedal Guterres.
Izrael začal rozsiahle letecké útoky na území Sýrie 8. decembra, keď Asadov režim zvrhli povstalci vedení sunnitskou islamistickou alianciou, ktorých časť vrátane jej lídra Ahmada Šaru má džihádistickú minulosť. Izraelská armáda v Sýrii cieli na objekty sýrskej armády, najmä sklady zbraní, a odôvodňuje to tým, že má obavy, aby tieto zbrane nepadli do rúk teroristických skupín.
Izraelská armáda tiež už niekoľko hodín po páde Asada vstúpila do demilitarizovanej zóny na Golanských výšinách, ktorá tam vznikla v roku 1974 a v ktorej majú byť len jednotky OSN UNDOF. Izrael obsadil Golany počas šesťdňovej vojny v roku 1967 a roku 1981 ich v rozpore s rezolúciami OSN anektoval.
V roku 2019 vtedajší a teraz znovuzvolený americký prezident Donald Trump podpísal dekrét, ktorým uznal izraelskú zvrchovanosť nad Golanskými výšinami.
OSN, Únia či Liga arabských štátov považujú Golanskú výšinu za okupovanú Izraelom. Izrael tvrdí, že súčasná prítomnosť jeho jednotiek v nárazníkovej zóne je len dočasná a má zabezpečiť izraelskú bezpečnosť.
"V nárazníkovej zóne by nemali byť iné vojenské sily ako jednotky misie OSN. Izrael a Sýria musia dodržiavať podmienky dohody o odpútaní jednotiek z roku 1974, ktorá zostáva v platnosti," povedal dnes Guterres.
Guterres tiež dnes oznámil, že vymenoval šéfku komisie pre zmiznuté osoby v Sýrii, ktorá vznikla už vlani. Teraz ju povedie Quintanaová, ktorá do vlaňajška štyri roky viedla v Mexiku orgán pre nezvestných v súvislosti s vojnou tamojších drogových kartelov. OSN odhaduje, že v Sýrii od začiatku občianskej vojny v roku 2011 zmizlo vyše 130-tisíc osôb.